Skip to content

Złotokap – piękne, ale niebezpieczne drzewo

  • by
Złotokap – piękne, ale niebezpieczne drzewo

Złotokapy to prawdziwa ozdoba ogrodów. Ich piękne żółte kwiaty zebrane w gęste i długie kaskady kwiatostanów wyglądają naprawdę okazale – niczym złoty deszcz.
 
 Dowiedz się, jak z powodzeniem i bezpiecznie uprawiać go w ogrodzie.

Gatunki złotokapów i ich charakterystyka

Złotokap to roślina pochodzenia europejskiego, naturalnie występująca w Europie Środkowej i Południowej. W naturze można spotkać tylko dwa gatunki – złotokap pospolity lub oraz złotokap alpejski. W ogrodach można również zobaczyć wyhodowaną przez hodowców hybrydę tych dwóch odmian – złotokap Waterera. Przeczytaj więcej o cechach każdego gatunku i oceń, który z nich będzie najlepszym wyborem do Twojego ogrodu.

Złotokap

Złotokap pospolity

Złotokap pospolity (łac. Laburnum anagyroides) może być uprawiany zarówno jako drzewo, jak i krzew. W żyznej glebie osiąga wysokość około 7-9 metrów i szerokość korony około 5 metrów. Występuje naturalnie od Austrii po Hiszpanię, rosnąc spektakularnie przy lasach i na wzgórzach.

Złotokap jest rośliną znaną w Polsce od dawna – hodowano go już na początku XIX wieku. W stanie naturalnym można go spotkać np. w Wielkopolskim Parku Narodowym.

Główną ozdobą złotokapu jest bez wątpienia cytrynowożółte kwiaty, od których się wzięła inna nazwa tej rośliny –złoty deszcz. Chociaż każdy kwiat ma tylko 2 cm długości, to razem tworzą grona o długości 25-30 cm, które falują na wietrze i są widoczne z daleka. Kwiaty otwierają się w maju i jeśli późna wiosna nie zaskakuje upałami, zachwycają kolorami i zapachem nawet przez kilka tygodni.

Złotokap

Złotokap alpejski

Nieco niższy niż złotokap pospolity, złotokap alpejski (łac. Laburnum alpinum) dorasta do około 5-7 metrów i jest częściej spotykany jako krzew. Jest również mniej wymagający i może rosnąć nawet na mniej żyznych obszarach górskich. Odpowiednio pielęgnowany może jednak wyrosnąć na całkiem spore drzewo.

Jego liście są nieco większe, za to kwiaty mniejsze niż u złotokapu alpejskiego i tworzą nieco dłuższe grona. Osiągają one do 40 cm, tworząc jeszcze bardziej spektakularne, mieniące się kaskady. Należy podkreślić, że kwiaty obu złotokapów wydzielają cudowny zapach, który w mgnieniu oka ogarnie całą działkę. Owady przyciąga nie tylko zapach, ale także słodki nektar z kwiatów, z którego pszczoły wytwarzają miód o bardzo łagodnym smaku.

Złotokap

Złotokap Waterera

Ta odmiana powstała w XIX wieku w Holandii. Złotokap Waterera (łac. Laburnum watereri) to hybryda złotokapu alpejskiego i pospolitego, charakteryzująca się najwyższą odpornością i walorami ozdobnymi. Jest najniższy z całej trójki, ale wytwarza grona kwiatowe o długości nawet do 60 cm. Alford’s Weeping to szczególnie popularna odmiana złotokapu Waterera, której szeroko rozłożyste gałęzie wdzięcznie wyginają się w dół, tworząc niepowtarzalny widok i przyjemny cień w upalny dzień.

Gdy opadają ostatnie płatki, u podstawy kwiatostanu tworzą się małe puszyste strąki o długości około 5 cm. Wraz z nadejściem jesieni stają się one brązowe, a na ziemi pojawiają się nasiona w kształcie fasoli. Zarówno nasiona, liście, jak i kwiaty złotokapu są trujące dla ludzi. Nie są one śmiertelne, ale w przypadku ich zjedzenia objawy zatrucia są bardzo poważne i w niektórych przypadkach wymagają nawet pomocy medycznej. Warto podkreślić, że złotokap jest niebezpieczny tylko w przypadku spożycia, ale dotykanie go niczym nie grozi. Dlatego warto ostrzec ciekawskie maluchy, ale nie trzeba się zbyt obawiać tej rośliny.

Złotokap

Jak przygotować się do uprawy złotokapu w ogrodzie?

Aby złotokap mógł rosnąć i rozwijać się komfortowo, potrzebuje gleby wapiennej, o pH obojętnym lub lekko zasadowym. Drzewo nie toleruje również wysokiej wilgotności, dlatego zaleca się zainstalowanie systemu drenażowego na wypadek stojącej wody. Kwitnie obficie tylko w miejscach nasłonecznionych, a pierwsze kwiaty pojawiają się dopiero po 4-8 latach. Dobrą wiadomością jest to, że chociaż roślina nie toleruje mrozu, jest dość odporna na zanieczyszczenia, suszę, szkodniki i choroby. Niestety, złotokapy nie są odporne na zające, które szczególnie lubią podgryzać drzewo zimą. Ale wiedząc o tym z góry, można zadbać o skuteczną ochronę na zimę.

Złotokap

Chociaż pod pewnymi względami złotokap jest raczej rozpieszczoną rośliną, cały wysiłek opłaca się w pierwszym roku kwitnienia – jest to zapierający dech w piersiach widok. Dzięki podstawowym instrukcjom można uniknąć wielu błędów i osiągnąć naprawdę wspaniałe rezultaty. Wyhodowanie złotokapu w ogrodzie będzie jednak warte poświęconego czasu i wysiłku.

Zdjęcia poglądowe © Canva.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *