Skip to content

W Twoim ogrodzie zamieszkały ślimaki i pomrowy? Pożegnaj się z nimi!

  • by
W Twoim ogrodzie zamieszkały ślimaki i pomrowy? Pożegnaj się z nimi!

Ślimaki to prawie wszystkie brzuchonogi (Gastropoda), które mają muszlę. Ciało składa się z głowy z czułkami i oczami, tułowia i nogi. Noga ma szeroką, śliską, oślizgłą podstawę w kształcie poduszki, która pomaga im w poruszaniu się – pełzaniu. Tułów jest skręcony w skorupie. Głowa ma 1-2 pary czułek i parę oczu znajdującą się na górze czułek. Muszla zbudowana jest z wydzielin komórek skóry. Najpopularniejszym ślimakiem w Polsce jest występujący praktycznie wszędzie ślimak winniczek.

Pomrowy, zwane także ślimakami nagimi, to wszystkie ślimaki (Gastropoda) bez muszli. Występują na lądach i w morzach. Podobnie jak ślimaki pomrowy mają wszystkie najważniejsze narządy w górnej części ciała, tyle że straciły twardą skorupę podczas ewolucji.

Co lubią ślimaki i pomrowy

Pomrowy są zatem krewnymi ślimaków, z niewielkimi różnicami w diecie i sposobie życia. Większość żywi się roślinami i padliną, ale zdarzają się wśród nich także drapieżniki. Są dość żarłoczne i mogą zjeść do 40% masy swojego ciała. Rozmnażają się również szybko, składając 25-70 jaj w jednym lęgu i mogą złożyć do 250 jaj. Pomrowy dojrzewają w ciągu 2-3 miesięcy i żyją do 6-7 miesięcy. Jeśli rok jest sprzyjający, a jesień ciepła, mogą rozwinąć się 2 pokolenia. Ślimaki dojrzewają wolniej, rozwijając jedno pokolenie rocznie, ale żyją dłużej.

Ślimaki i pomrowy lubią wilgotne miejsca i nie tolerują suszy. Można zaobserwować, że liczba tych mięczaków wzrasta podczas deszczowej pogody. Pomrowy lubią żyć w lasach, na łąkach, w ogrodach, na wilgotnych glebach, a także w krzakach, nieskoszonej trawie i w pobliżu zbiorników wodnych.

Ślimaki i pomrowy pomagają rozkładać materię organiczną i zwiększają żyzność gleby. Chociaż te mięczaki nie są popularne, stanowią ważną częścią ekosystemu, będąc źródłem pożywienia dla niektórych zwierząt.

ślimak

Ślimaki inwazyjne – niszcz, gdy tylko zauważysz

Ślinik luzytański (Arion lusitanicus) uznawany jest przez niektórych taksonomów za inny gatunek – ślinika hiszpańskiego (Arion vulgaris). Arion vulgaris to gatunek, który szybko się rozprzestrzenia i powoduje największe szkody. Odróżnienie gatunków inwazyjnych od rodzimych jest trudne, ponieważ są one podobne do gatunków rodzimych. Jeśli pomrowy szybko rozmnażają się w ogrodzie, jest to najprawdopodobniej jeden z inwazyjnych gatunków ślimaków, których jest więcej.

Zwalczanie ślimaków i pomrowów – sam nic nie zdziałasz

Jednym z najskuteczniejszych sposobów zwalczania ślimaków i pomrowów jest ich ręczne zbieranie. Jednak ta metoda nie zadziała, jeśli zbierasz tylko Ty, a Twoi sąsiedzi nie. Dlatego najlepiej byłoby umówić się ze wszystkimi i zbierać ślimaki tego samego dnia. Ta taktyka jest niezbędna w przypadku każdej metody zwalczania. Ważne jest, aby nie zapominać, że nie można ich oszczędzać, czy też np. wyrzucać przez płot, ponieważ będą się rozmnażać i wrócą, powodując jeszcze większe szkody. Najłatwiejszym sposobem na ich zabicie jest dodanie soli do pojemnika, w którym zebrano ślimaki i pomrowy, co spowoduje ich śmierć.

Mięczaki te są ze sobą spokrewnione, dlatego ślimaki i pomrowy zabija się w ten sam sposób. Jeśli wiesz, jak pozbyć się ślimaków w ogrodzie, możesz w ten sam sposób pozbyć się też ślimaków nagich.

Ślinik luzytański
Ślinik luzytański

Pułapka piwna na ślimaki i pomrowy

Pułapki z piwa są łatwe do wykonania – wystarczy piwo i głęboki pojemnik, taki jak słoik lub przecięta plastikowa butelka. W sklepach można też kupić specjalne pojemniki-pułapki, jednak zasada ich działania jest dokładnie taka sama. Pojemnik powinien być zakopany w ziemi i wystawać 1-1,5 cm nad powierzchnię, aby zapobiec przedostawaniu się chrząszczy polujących na młode ślimaki. Napełnij pojemnik mniej więcej do połowy. Zapach piwa przyciągnie ślimaki, które się w nim utopią. Pułapki te powinny być często sprawdzane i czyszczone, a płyn wymieniany na świeży. Jeśli coś wydostanie się z pojemnika, po prostu wymień pojemnik. Takie pułapki są skuteczne, ale mogą też skusić ślimaki z sąsiedztwa, dlatego lepiej je zainstalować z dala od swoich roślin.

Ręczne zwalczanie ślimaków i pomrowów

Chociaż ta metoda nie jest przyjemna, jest to najskuteczniejszy sposób zwalczania tych szkodników. Wystarczy wyjść wieczorem po zmroku z latarką i z rodziną lub przyjaciółmi zebrać wszystkie napotkane mięczaki. Można też zwabić je w nocy, umieszczając między najbardziej uszkodzonymi roślinami skrawki desek, kawałki polietylenu, większe liście roślin (np. kapusty) lub podobne przedmioty, pod którymi te mięczaki mogłyby się schronić. Rano wystarczy zebrać ukrywające się pod nimi szkodniki. Po zebraniu ślimaków można je zabić, dodając sól do wiadra.

Ręczne zwalczanie ślimaków i pomrowów

Bariery fizyczne to świetny sposób na odstraszenie ślimaków i pomrowów

Najlepszym sposobem ochrony przed ślimakami jest trzymanie ich z dala od uprawianych przez nas roślin. Można to zrobić, instalując bariery uniemożliwiające im wejście.

Szorstkie bariery. Można stosować szorstkie bariery. Ślimaki to stworzenia pokryte śluzem, dlatego nie lubią szorstkich i suchych materiałów. Mięczaki ogrodowe nie lubią wielu materiałów, takich jak piasek, żwir, trociny, igły drzew lub krzewów iglastych, popiół i wszystkiego, co ma ostre krawędzie lub szybko wysycha. Materiały te należy wysypać tam, gdzie nie chcemy, aby ślimaki się dostały.

Skorupki jaj mogą odstraszać ślimaki. Pokruszone skorupki mają drobne ostre krawędzie, których unikają mięczaki. Należy je rozsypać wokół roślin atakowanych przez ślimaki. Dodatkowo wzbogacisz w ten sposób glebę minerałami zawartymi w skorupkach jaj.

Diatomit to naturalnie występująca pokruszona skała powstała z muszli i innych organizmów morskich, która przypomina kredę. Diatomit, podobnie jak skorupki jaj, ma ostre krawędzie, które sprawiają, że ślimaki niechętnie się po nim pełzają. Jeśli diatomit zamoczy się, trzeba go ponownie wysypać, więc nie jest to produkt zbyt skuteczny.

Ogrodzenie z polietylenu stanowi doskonałą fizyczną barierę dla ślimaków. Obszar, który ma być chroniony, należy zabezpieczyć ogrodzeniem polietylenowym o wysokości około 10 cm skierowanym na zewnątrz. Ślimaki nie pokonają takiej bariery.

Miedź – nielubiany przez ślimaki metal. Mięczaki te wydzielają śluz, który reaguje z miedzią, wywołując efekt porażenia prądem elektrycznym, co jest dla nich nieprzyjemne, dlatego nie przechodzą przez miedź. Aby uchronić się przed tymi szkodnikami, można otoczyć pierścieniami ogród lub rośliny kwiatami. Metodę tę stosuje się również w ogrodach przemysłowych czy szklarniach.

Pomrow

Kawa lub fusy z kawy – środek odstraszający ślimaki i pomrowy

Badania wykazały, że 1-2% roztwór kofeiny zabija ślimaki, a fusy z kawy mogą służyć jako bariera, której ślimaki nie lubią przekraczać. Można więc napełnić spryskiwacz kawą i rozpylać ją bezpośrednio na rośliny, ślimaki i glebę. Jeśli rozrzucisz pozostałe fusy wokół roślin, jednocześnie je nawozisz, bo kawę lubią zarówno rośliny jak i spulchniające glebę dżdżownice.

Ślimaki i pomrowy w ogrodzie – uczta dla niektórych

Ślimaki i pomrowy, podobnie jak wiele innych szkodników, mają naturalnych wrogów. Należą do nich ptaki, żaby, jeże, szarańczaki i niektóre chrząszcze. Zwalczanie ślimaków może być proste, jeśli hodujesz drób. Wystarczy wypuścić ptaki tam, gdzie są ślimaki, a one po prostu je zjedzą. Oczywiście nie wypuszczaj ich bezpośrednio do ogrodu, ponieważ mogą wyrwać rośliny z korzeniami. Można również powiesić budki lęgowe dla dzikich ptaków lub gniazda dla bocianów stwarzając im w ten sposób warunki do życia w Twojej okolicy. Nie wypędzaj żab i jeży z ogrodu, pozwól im żywić się Twoimi szkodnikami.

Jeże lubią ślimaki i pomrowy
Jeże lubią ślimaki i pomrowy

Eliminacja ślimaków lub pomrowów wymaga pogorszenia warunków ich życia

Podobnie jak wszystkie inne szkodniki, mięczaki lubią wilgotne miejsca, więc aby zmniejszyć ich populację, należy ograniczyć do minimum ilość takich miejsc poprzez koszenie łąk, rowów, usuwanie krzewów, osuszanie gleby w razie potrzeby i minimalizowanie w miarę możliwości liczby zakamarków, które zatrzymują wilgoć. Zmniejszy to liczbę miejsc, w których ślimaki i pomrowy lubią się rozmnażać i ukrywać.

Zawsze utrzymuj ogród i ogród w czystości i porządku

Jak wiadomo, mięczaki ogrodowe żerują w nocy, więc jeśli podlewasz wieczorem, lepiej przełożyć podlewanie na wczesny poranek. Ta zmiana w podlewaniu sprawi, że powierzchnia gleby będzie bardziej sucha w nocy, co utrudni ślimakom poruszanie się – w ten sposób można zmniejszyć szkody nawet o 70%.

Spulchnianie gleby jest korzystne dla korzeni roślin, które mogą uzyskać więcej powietrza, łatwiej rosnąć i łatwiej dosięgnąć do wody. Ta metoda pielęgnacji roślin pomaga również kontrolować mięczaki ogrodowe, zabijając ich jaja.

Usuwanie śmieci i chwastów to również świetny sposób na walkę ze ślimakami. Usuń wszystkie śmieci, resztki roślin i warzyw – sprawi to, że ogród będzie mniej atrakcyjny dla ślimaków, ponieważ nie będzie ich przyciągać zapach resztek roślinnych i nie będą miały gdzie się ukryć przed słońcem.

Pietruszka – dla ochrony przed ślimakami i pomrowami
Pietruszka – dla ochrony przed ślimakami i pomrowami

Hoduj piękne i pożyteczne rośliny, które odstraszają ślimaki i pomrowy

Aby zmniejszyć atrakcyjność ogrodu lub grządki warzywnej dla ślimaków i pomrowów, można posadzić rośliny, których one nie lubią. Idealne do tego celu są azalie, frezje, liliowce, hibiskus, naparstnice, wrotycz pospolity a także zioła, takie jak bazylia, koper włoski, rozmaryn, mięta, pietruszka. Są one szczególnie zalecane w przypadku mokrych miejsc w ogrodzie, których nie można wyeliminować.

Chemiczne środki zwalczania ślimaków i pomrowów

Wielu ogrodników stosuje sypkie nawozy. Ale czy wiesz, że mogą one przyczynić się także do zwalczania ślimaków? Substancje takie jak superfosfat, siarczan żelaza, azotan amonu, popiół lub wapno gaszone rozsypane wieczorem wokół roślin mogą zaszkodzić, a nawet zabić ślimaki.

W sklepach ogrodniczych można kupić w niskich cenach specjalne produkty do zwalczania mięczaków ogrodowych, takie jak Ferramol Limacide Molluscicide. Ten moluskocyd przyciąga ślimaki, które po kilku godzinach przestają jeść i udają się do kryjówki, aby umrzeć. Granulki te należy rozsypać wśród roślin wczesnym wieczorem. Deszcz lub deszczowa pogoda nie osłabiają działania preparatu. Przy zakupie produktów należy zawsze przeczytać wszystkie instrukcje dotyczące użytkowania i bezpieczeństwa.

Źródła:
https://smithspestmanagement.com
https://www.homesandgardens.com
https://www.mkds.lt
https://www.vle.lt/
https://lt.wikipedia.orgZdjęcia poglądowe © Canva.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *