Skip to content

Uprawa grzybów shiitake – kompletny przewodnik po uprawie grzybów we własnym ogrodzie

  • by
Uprawa grzybów shiitake – kompletny przewodnik po uprawie grzybów we własnym ogrodzie

Spacer w lesie po letnim deszczu i poszukiwanie ukrywających się pod ściółką grzybów to wspaniała sprawa. Jednak grzybobranie nie zawsze kończy się sukcesem…

Czy wiesz, że możesz uprawiać grzyby we własnym ogrodzie? Uprawa grzybów shiitake na kłodach szybko zyskuje popularność wśród entuzjastów ogrodnictwa na całym świecie. Podzielimy się z Tobą zaletami grzybów shiitake i wskazówkami, jak samodzielnie je uprawiać.

Grzyby shiitake

Grzyby shiitake, znane także jako twardziak jadalny, (Lentinula edodes) to jedne z najpopularniejszych i najcenniejszych grzybów na świecie. Są one cenione nie tylko ze względu na swój smak, ale także wartości odżywcze. Smakiem przypominają grzyby leśne i wyróżniają się głębokim smakiem umami. Grzyby są bogate w dobrej jakości białko, są niskokaloryczne i mają wiele cennych witamin i minerałów. Uważa się, że shiitake mają pozytywny wpływ na układ odpornościowy.

Uprawa grzybów shiitake

Nie tak dawno temu grzyby shiitake były uprawiane tylko w azjatyckich lasach. Teraz jednak uprawia się je na całym świecie! Grzyby shiitake stały się tak popularne, że obecnie stanowią aż jedną czwartą całego rynku grzybów uprawnych!

Uprawa grzybów różni się nieco od uprawy warzyw lub ziół, ale cały proces jest naprawdę satysfakcjonujący i interesujący. Czy jest to skomplikowane? Postępując dokładnie zgodnie z instrukcjami i wybierając wysokiej jakości „nasiona”, nawet początkujący ogrodnicy będą mogli cieszyć się obfitymi zbiorami grzybów w swoim ogrodzie.

Uprawa grzybów shiitake – kompletny przewodnik po uprawie grzybów we własnym ogrodzie

Pierwszym krokiem przy podejmowaniu decyzji o uprawie grzybów w swoim ogrodzie jest wybranie rzetelnego sprzedawcy i zakup wybranego rodzaju grzybni.

Sadzenie grzybów shiitake

Uprawa grzybów shiitake rozpoczyna się od wyboru odpowiedniej lokalizacji. Wybierz wygodne miejsce, w którym zapewnisz cyrkulację powietrza, wilgotność i ochronę. Może to być specjalnie przygotowana w tym celu szklarenka lub pomieszczenie z wystarczającą cyrkulacją powietrza. Jednak w naszym klimacie grzyby najlepiej rosną na zewnątrz.

Sadzenie grzybów i czas zbioru

Zaleca się sadzenie grzybów wiosną, na przełomie kwietnia i maja, kiedy stosunek ciepła i wilgotności jest korzystny dla kiełkowania.

Jeśli przykryjesz grzybnię, możesz spodziewać się zbiorów już pierwszej jesieni, ale zwykle pierwsze prawdziwe zbiory są w następnym roku. Grzyby zasadzone w ten sposób przetrwają w zależności od twardości drewna: 3-4 lata w miękkim drewnie, 6-7 lat w twardszym drewnie.

Przygotowanie pieńka pod uprawę grzybów shiitake

Drugim krokiem jest użycie świeżo ściętej kłody, klocka lub wiórów jako podłoża. Do uprawy grzybów zaleca się wybór twardego drewna, takiego jak brzoza, klon, jesion. Drewno iglaste nie nadaje się do uprawy grzybów.

Przed sadzeniem należy odpowiednio przygotować pieniek. Kłodę o pożądanej wielkości należy namoczyć w czystej wodzie. Po namoczeniu kłodę oczyścić i osuszyć. Jest to ważne, aby wyeliminować szkodniki i zapobiec ich rozprzestrzenianiu się.

Następnie w kłodach drewna o pożądanej wielkości wierci się otwory, które wypełnia się grzybnią i przykrywa drewnianymi kołkami. W specjalistycznych sklepach można znaleźć gotowe drewniane patyczki z grzybnią, co jeszcze bardziej ułatwi pracę.

Otwory należy wywiercić na szerokość około 2 cm i głębokość 4-6 cm. Wypełnij dziury grzybnią, pozostawiając 1 cm od krawędzi.

Po wypełnieniu otworów grzybnią zaleca się wlanie do każdego otworu na wierzch grzybni łyżeczki roztworu skrobi ziemniaczanej (40 g skrobi i 1 l wody) lub zwykłej, czystej wody o temperaturze pokojowej.

Uprawa grzybów shiitake – kompletny przewodnik po uprawie grzybów we własnym ogrodzie

Pielęgnacja pieńka po posadzeniu

Grzyby lubią ciepło i wilgoć, dlatego zaleca się przykrycie kłód folią po posadzeniu, aby przyspieszyć ich wzrost. Jeśli masz większe kłody, lub więcej kłód, możesz ułożyć je warstwami i umieścić jedna na drugiej, tak, aby pozostawić szczeliny umożliwiające cyrkulację powietrza. Innym sposobem na utrzymanie wilgotności jest zakopanie około jednej trzeciej kłody w ziemi.

Pierwsze oznaki życia grzybni można zobaczyć już po kilku tygodniach od posadzenia. Po 6-8 tygodniach będzie można zobaczyć pąki grzybów. To właśnie z tych pąków rozwinie się grzyb.

Na co należy zwrócić uwagę przy uprawie grzybów?

Sprawdź poziom wilgotności. Konieczne jest regularne sprawdzanie poziomu wilgotności kłód i, w razie potrzeby, spryskiwanie ich czystą wodą, aby zapobiec wysychaniu grzybni.

Nie uprawiaj grzybów w pobliżu drzew owocowych. Jeżeli miejsce hodowli grzybów będzie znajdować się zbyt blisko innych drzew, mogą one zostać zainfekowane i uszkodzone przez grzybnię. 

Uprawa grzybów shiitake – kompletny przewodnik po uprawie grzybów we własnym ogrodzie

Ochrona. Przez cały okres uprawy grzybnia musi być chroniona przed wiatrem (ale niezbędna jest cyrkulacja powietrza!) i bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Możesz stworzyć zasłonę dla kłód z desek, papieru lub papierowych toreb.

Zbieranie grzybów shiitake z pieńka

Gdy grzyb osiągnie pożądany rozmiar, można go zebrać. Bardzo ważne jest, aby ostrożnie je łamać lub odcinać, a nigdy zrywać! Grzybnia musi pozostać na kłodzie, aby zapewnić ciągłą uprawę grzybów.

W ten sposób grzyby można uprawiać zarówno w lesie, jak i w gospodarstwie czy ogrodzie. Główne zalety takiej uprawy to niski koszt, prostota i wysoka wydajność.

Wykorzystane źródła:
https://www.wikipedia.org
https://www.epicgardening.com
https://urban-farm-it.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *