Możemy się założyć, że palma daktylowa jest Ci dobrze znana. Jest to jeden z najpopularniejszych gatunków palm uprawianych w Polsce. Zieleni się na domowych parapetach i rośnie wysoko w korytarzach różnych budynków użyteczności publicznej. Swoją popularność zawdzięcza nie tylko walorom dekoracyjnym, ale także stosunkowo łatwej pielęgnacji. Nie musisz więc wyjeżdżać do ciepłych krajów, by podziwiać egzotyczną roślinę -– uprawa daktyli w Polsce jest łatwa dla każdego, a co najważniejsze, można ją bez problemu trzymać w domu.
Palma daktylowa – pochodzenie i występowanie
Daktylowiec właściwy (łac. Phoenix dactylifera), znany wszystkim jako palma daktylowa dająca daktyle. Pochodzi z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu, ale niektóre odmiany palmy daktylowej są obecnie uprawiane w USA, Hiszpanii, Meksyku i innych krajach o sprzyjającym klimacie.
Palmy daktylowe osiągają od 15 do 30 metrów, często z kilkoma pniami, a pojedyncza korona osiąga średnicę od 6 do 10 metrów. Pierzaste liście palmy są naprawdę przepiękne i efektowne – pojedynczy liść składa się ze 150 listków i może dorastać do 3-5 metrów długości. Nic dziwnego, że tam, gdzie są uprawiane, liście palmowe są często używane do pokrycia dachów. Palma daktylowa jest rośliną długowieczną, a gdy osiągnie dojrzałość, produkuje średnio 100 kilogramów owoców rocznie.
Korzyści z daktyli dla organizmu
Każdy wie, że daktyle to owoce palmy daktylowej. Jeśli jednak chodzi o ich wartość odżywczą, lepiej traktować daktyle jako słodką przekąskę. Tylko nie spiesz się z umieszczaniem ich na tej samej półce co cukierki czy czekoladki – daktyle są zdecydowanie zdrowszą alternatywą. Liczby mówią same za siebie: jeden daktyl Medjool zawiera aż 66,5 kalorii, 16 gramów cukru i 18 gramów węglowodanów. Są one jednak także bogate w korzystne substancje, które dostarczają wiele wartości naszemu organizmowi:
- Błonnik. Trzy daktyle zawierają prawie jedną czwartą ilości błonnika, który pomaga regulować trawienie i spowalnia uwalnianie glukozy do krwi. Zatem po zjedzeniu daktyli szybciej poczujesz sytość i na dłużej utrzymasz stabilny poziom energii.
- Potas. Zjedzenie czterech średnich daktyli zapewni Ci prawie jedną trzecią zalecanego dziennego spożycia potasu – około 700 mg. Potas jest najlepiej znany jako minerał potrzebny do sprawnego funkcjonowania nerek i serca oraz do regulacji ciśnienia krwi.
- Witamina B5. Ta witamina z grupy B jest odpowiedzialna za metabolizm energetyczny i wchłanianie żelaza. Ponieważ daktyle zawierają również żelazo, są one szczególnie przydatne dla osób cierpiących na anemię i chroniczne osłabienie.
- Daktyle to również wspaniała przekąska, która szybko przywraca siły – zawarta w nich fruktoza, magnez i inne minerały szybko przywrócą czujność po popołudniowej senności. Nienajgorszym pomysłem jest też zjedzenie paru daktyli przed intensywnym treningiem.
Oczywiście nie należy przesadzać, ale zastąpienie daktylami zwykłych słodyczy i cukru zapewni smaczną i korzystną przekąskę. Owoce te można również wykorzystać do przygotowania herbaty daktylowej lub pasty daktylowej, która może zastąpić biały cukier. Dietetycy zalecają ograniczenie się do 3-4 owoców dziennie, aby utrzymać pozytywny wpływ na organizm.
Czy można uprawiać daktyle w Polsce?
Palma daktylowa rośnie w klimacie tropikalnym i subtropikalnym, więc naturalnie w Polsce będzie jej o wiele za zimno. Jednak choć nasza pogoda nie sprzyja uprawie palmy, z łatwością możemy stworzyć dla niej odpowiedni klimat w domu. Nie trzeba nawet szukać sadzonki w szkółkach – wystarczy kupić daktyle z pestkami, a po zjedzeniu owocu nie wyrzucać pestki.
- Weź kilka pestek i namocz je w ciepłej wodzie przez kilka dni.
- Wbij je w wilgotną ziemię i uzbrój się w cierpliwość – palma daktylowa rośnie dość wolno, więc może minąć około 3 miesięcy, zanim zobaczysz kiełki.
- Gdy liść urośnie do 2 cm, przesadź roślinkę do głębokiej doniczki z przygotowanym drenażem.
Trzymaj doniczkę w pobliżu okna i dobrze podlewaj kilka razy w tygodniu. Ważne jest, aby unikać zarówno stojącej wody, jak i całkowicie suchej gleby. Gdy temperatura na zewnątrz wzrośnie powyżej 12 stopni, można przenieść palmę na balkon lub taras.
Dlaczego uprawa daktyli jest warta Twojej uwagi?
Aby palma zaowocowała, musi osiągnąć wysokość prawie 15 metrów, co jest trudne do osiągnięcia w warunkach domowych. Jeśli jednak masz taką możliwość, przenieś ją do większego pomieszczenia i ciesz się rozłożystą rośliną. Proces uprawy może wymagać czasu i cierpliwości, ale może przynieść wiele radości wszystkim domownikom, zwłaszcza jeśli w proces sadzenia zaangażujesz najmłodszych. Palma daktylowa jest wspaniałą ozdobą domu i nie wymaga dużej pielęgnacji, śmiało więc eksperymentuj z rodziną.
Zdjęcia poglądowe © Canva.