Wraz z wiosną i budzącą się do życia przyrodą, do ogrodów powracają także szkodniki. One także budzą się z zimowego snu i z miejsca rozpoczynają swoją szkodliwą aktywność. Jeśli nie zostaną wyeliminowane i pozwolimy im działać, niektóre drzewa owocowe mogą nie tylko nie wypuścić pąków lub nie wydać owoców, ale nawet umrzeć. Dlatego gdy tylko zrobi się trochę cieplej, czyli pod koniec lutego – na początku marca, należy po raz pierwszy wykonać opryski w ogrodzie. Zwykle stosuje się do tego siarczan miedzi, chociaż dostępne są również inne produkty do zwalczania szkodników.
Bardzo ważne jest, aby nie spóźnić się z pierwszym opryskiem ogrodu. Poniżej znajdziesz najważniejsze wskazówki dotyczące tego, kiedy należy wykonać oprysk w ogrodzie, na czym polega wyjątkowość siarczanu miedzi i jak chronić się przed przebudzonymi szkodnikami.
Pierwszy oprysk drzew owocowych
Wiosenne opryski drzew owocowych nie są opcją, ale koniecznością. Jeśli chcemy mieć zdrowy, dobrze plonujący sad, musimy zadbać o niego już wczesną wiosną. Można powiedzieć, że w wiosennej pielęgnacji ogrodu są trzy najważniejsze prace:
- przycinanie drzew owocowych
- oprysk drzew owocowych
- bielenie pni
Pierwsze opryski grusz, jabłoni, czereśni, wiśni i wszystkich innych drzew owocowych wykonuje się wczesną wiosną. Gdy tylko słońce zacznie mocniej grzać, szkodniki budzą się z zimowego snu i wychodzą ze swoich kryjówek w poszukiwaniu pożywienia. Naszym celem jest więc przeszkodzenie im, zanim spowodują nieodwracalne szkody w ogrodzie. Tylko silne i zdrowe drzewa owocowe mogą skutecznie się przed nimi bronić.
Pierwszy oprysk przeprowadza się zwykle pod koniec lutego. Najważniejszym czynnikiem jest tu jednak temperatura powietrza. Opryski są najskuteczniejsze, gdy powietrze ogrzeje się do 5-20°C. Najbardziej optymalna jest temperatura 10-12°C. Jeśli zatem przez kilka dni temperatura utrzyma się na podobnym poziomie, nadszedł czas na pierwszy oprysk.
Dlaczego stosuje się siarczan miedzi?
Pierwszy wiosenny oprysk drzew owocowych jest czasem nazywany także niebieskim opryskiem, ponieważ zwykle stosuje się podczas niego siarczan miedzi. Siarczan miedzi to mikroelementowy nawóz siarkowy w postaci niebieskich kryształków. Nawóz ten dobrze wnika w drzewa owocowe, wzbogacając je w brakujące minerały i wzmacniając odporność rośliny na szkodniki i choroby. Ponadto siarczan miedzi zabija różne grzyby, hamuje ich rozprzestrzenianie się i chroni sad przed chorobami grzybiczymi.
Do czego przydaje się siarczan miedzi?
Siarczan miedzi jest uniwersalnym zabójcą szkodników i chorób. Doskonale niszczy zarówno te, które szkodzą drewnu drzew owocowych, jak i te, które szkodzą ich owocom. Jest stosowany na całym świecie od XIX wieku do opryskiwania drzew owocowych i roślin jagodowych. Zapobiega utracie przez rośliny chlorofilu. Z kolei niedobór miedzi powoduje, że liście drzew owocowych stają się bladozielone, ich wierzchołki jaśnieją, kora pęka i pojawiają się narośla. Roślina staje się podatna na szkodniki i infekcje grzybicze.
Siarczan miedzi jest również stosowany do:
- hamowania wzrostu mchu i porostów na drzewach owocowych;
- zapobiegania rozwojowi glonów w doniczkach
- uzupełniania niedoboru miedzi w glebie;
- kontroli zakwitów glonów w zbiornikach wodnych i basenach;
- impregnacji drewnianych słupów, palików i konstrukcji, budynków.
Ciekawostka: siarczan miedzi jest stosowany w laboratoriach do prac analitycznych i celów edukacyjnych. Można z niego wyhodować niebieskie kryształy.
Siarczan miedzi: roztwór do opryskiwania
Pierwszy oprysk stosuje się na uśpione drzewa owocowe. Spryskuje się samo drewno, przed pękaniem pąków. Ważne jest również, aby wybrać odpowiednie warunki pogodowe do tej pracy:
- korzystna temperatura powietrza w ciągu dnia (10-12 °C);
- spokojny, bezwietrzny dzień;
- bardziej odpowiedni jest pochmurny, nie słoneczny dzień, oraz
- brak przewidywanych opadów w ciągu najbliższych 2-3 godzin.
W przypadku oprysków wykonywanych w upalny dzień, przy palącym słońcu, produkt wyschnie, a pożądany rezultat nie zostanie osiągnięty. To samo stanie się przy silnym wietrze, kiedy preparat będzie rozwiewany w różnych kierunkach oraz podczas deszczu, kiedy zostanie zmyty.
Oprysk drzew owocowych wykonuje się 1% roztworem siarczanu miedzi: 100 g siarczanu miedzi rozpuszcza się w 10 l wody. Lepiej rozpuszcza się on w ciepłej, ale nie gorącej wodzie. Przed opryskiem roztwór należy schłodzić.
Przy pierwszym oprysku zaleca się również spryskanie ziemi wokół drzew owocowych. Zwiększa to ochronę przed chorobami grzybowymi.
Do czego jeszcze stosuje się roztwór siarczanu miedzi?
Przed sadzeniem zaleca się namoczenie korzeni drzew owocowych, krzewów owocowych i krzewów jagodowych w 1% roztworze siarczanu miedzi. Zaleca się również moczenie w nim bulw korzeniowych i cebulek przed sadzeniem. Jest to doskonała profilaktyka różnych chorób.
Jednoprocentowy roztwór siarczanu miedzi jest również stosowany do dezynfekcji narzędzi do przycinania, drewnianych konstrukcji szklarniowych i palików.
A do impregnacji i ochrony drewna przed grzybami stosowany jest 3% roztwór siarczanu miedzi: 100 g miesza się z 3 l wody.
Co jeszcze stosuje się do pierwszego oprysku drzew owocowych?
Oprócz roztworu siarczanu miedzi do opryskiwania drzew owocowych stosuje się także inne preparaty:
- Łatwo przyswajalna miedź do zapobiegania niedoborom miedzi i ochrony przed stresem wywołanym niekorzystnymi czynnikami środowiskowymi. Nadaje się również do stosowania w rolnictwie ekologicznym.
- Ciecz bordoska z preparatem miedziowym i wapniem. Zapobiega chlorozie, nalotom i plamom na liściach, zamieraniu, więdnięciu i nekrozie roślin.
- Siarczan żelaza służy do zwalczania porostów na drzewach i mchów rosnących pod drzewami. Ważne: Siarczan żelaza należy stosować oddzielnie i nie łączyć z innymi produktami. Można go jednak mieszać z mydłem potasowym, aby zwiększyć lepkość roztworu i zapobiec jego spływaniu z gałązek i pąków. Produkty te stosowane razem tworzą warstwę ochronną na drzewach owocowych.
Kolejne opryski drzew owocowych
Drugi oprysk drzew owocowych stosuje się tuż przed kwitnieniem. Kiedy kwiat jest już zawiązany i wiadomo, że roślina wkrótce zakwitnie. Drugi oprysk ma również na celu ochronę przed chorobami, ale można również stosować środki owadobójcze przeciwko szkodnikom. Przeciw chorobom zaleca się opryskiwanie tymi samymi preparatami, co przy pierwszym oprysku. Razem z nimi zaleca się stosowanie środków owadobójczych na szkodniki. Aby uzyskać lepsze kwitnienie i zdrowe zawiązanie owoców, należy spryskać je roztworem kwasu borowego.
Trzeci oprysk w ogrodzie stosuje się, gdy kwiaty ledwo co przekwitły i opadają płatki. Do tego oprysku stosuje się te same preparaty, co do drugiego oprysku.
Te trzy opryski zwykle wystarczają w ogrodzie do jesieni. Jednak młode drzewka w wieku do 5 lat zwykle wymagają większej opieki i większej liczby oprysków. Latem drzewa owocowe opryskuje się w miarę potrzeb i pojawiających się problemów.
Jesienny oprysk przeprowadza się po zrzuceniu liści przez drzewa owocowe. Podobnie jak pierwszy oprysk wiosenny, ten również ma charakter zapobiegawczy. Oprysk wykonuje się tymi samymi preparatami, co pierwszy oprysk wiosenny.
Kiedy nie można opryskiwać drzew owocowych?
W żadnym wypadku nie należy opryskiwać roślin podczas kwitnienia. Kwiaty są odwiedzane przez pszczoły, dla których chemikalia mogą być śmiertelnie niebezpiecznie. Ponadto pszczoły przeniosą pyłek zanieczyszczony chemikaliami z opryskanych kwiatów i trzeba będzie jeść „doprawiony” chemią miód.
Źródła:
- https://www.woodbridgefruittrees.com.au
- https://burgerfarms.com/when-should-i-spray-my-fruit-trees/
- https://www.bobvila.com/articles/when-to-spray-fruit-trees/
- https://growgreatfruit.com/spring-spraying-fruit-trees/
- https://tuigarden.co.nz/inspiration-hub/ideas-and-inspiration/fruit-tree-spraying-guide/