Skip to content

Sadzenie i pielęgnacja borówek

  • by
Sadzenie i pielęgnacja borówek

Borówka jest popularną jagodą, która owocuje, gdy tylko kończy się sezon na truskawki. Sadzenie borówek staje się coraz bardziej obowiązkowe dla każdego ogrodnika. Powstaje coraz więcej odmian borówek, więc wybór jest naprawdę szeroki. Borówki są nie tylko smaczne, również ich skład chemiczny jest korzystny dla organizmu, mają także właściwości lecznicze. Liście tego krzewu można wykorzystać do przygotowania herbaty z liści borówek i leczniczych wywarów.

Sadzenie borówek

Borówki można sadzić w otwartym gruncie wiosną i jesienią. Doświadczeni ogrodnicy zalecają sadzenie wiosną, ponieważ jest to najlepszy czas na zakorzenienie się i wzmocnienie sadzonek. Rośliny nie będą wtedy narażone na zimowe mrozy. Podobnie jak w przypadku innych roślin, podczas sadzenia borówki można kierować się kalendarzem księżycowym.

Stanowisko powinno być dobrze oświetlone i osłonięte od wiatru. Jeśli borówka zostanie posadzona w cieniu, plony będą małe, a jakość owoców niska. Są bardzo wymagające w stosunku do gleby i mogą być uprawiane tylko w kwaśnej glebie o pH 3,5-4,5. Doświadczeni ogrodnicy zalecają sadzenie borówek na gruntach, które nie były uprawiane przez kilka lat, ponieważ nie reagują one dobrze na żadne przedplony.

Idealne jest stanowisko z gliniastym torfem lub torfową, piaszczystą, dobrze przepuszczalną glebą. Jeśli w ogrodzie nie ma takiej gleby, można kupić podłoże przeznaczone specjalnie do uprawy borówki. Jest ono łatwo dostępne w sklepach ogrodniczych lub supermarketach.

Borówka

Sadzenie borówek wiosną

Wiosną borówki należy sadzić w gruncie przed otwarciem pąków. Kupując sadzonkę, należy zwrócić uwagę na wybór gatunku i odmiany. Upewnij się, że wybrana odmiana nadaje się do uprawy w Twoim regionie.

Eksperci doradzają kupno sadzonek z zamkniętym systemem korzeniowym (w pojemniku lub doniczce). Sadząc borówki należy pamiętać, że ich korzenie są bardzo delikatne i nie mogą same rozprzestrzeniać się w glebie. Z tego powodu nie można ich po prostu przenieść z doniczki do dołka. Przed posadzeniem, doniczkę z sadzonką należy zanurzyć w pojemniku z wodą na co najmniej 15 minut. Następnie należy ostrożnie wyjąć roślinę z doniczki. Delikatnie i powoli rozluźniając grudę ziemi rękami, należy spróbować choć trochę wyprostować korzenie sadzonki.

Rozmiar dołka powinien wynosić 0,6 x 0,6 m, a głębokość 0,5 m. Jeśli sadzone są wysokie sadzonki, powinny być one rozmieszczone w odległości 1,2 metra, 1 metra dla odmian średniej wielkości i 0,5 metra dla odmian karłowatych. Rozstaw rzędów powinien wynosić około 3-3,5 metra.

Podczas sadzenia do gleby nie należy dodawać żadnych nawozów. Nigdy nie używaj nawozów organicznych do nawożenia borówek, ponieważ zakwaszają one glebę.

Po przygotowaniu dołka należy umieścić w nim roślinę, a jej korzenie ostrożnie rozłożyć na całej powierzchni dołka. Należy pamiętać, że szyjka korzeniowa sadzonki powinna powinna być wkopana na głębokość 3 cm. Po posadzeniu borówkę należy koniecznie podlać. Gdy woda wsiąknie w glebę, powierzchnię należy nałożyć przykryć warstwą ściółki o grubości 12 cm (korą, torfem, trocinami sosnowymi lub słomą).

Sadzenie borówek jesienią

Sadzenie borówek jesienią przebiega dokładnie tak samo jak wiosną. Jednak w przypadku sadzenia pierwszorocznych borówek, wszystkie słabe gałęzie powinny zostać usunięte po posadzeniu, a pozostałe gałęzie powinny zostać skrócone o połowę. Jeśli sadzonka ma więcej niż 2 lata, nie należy jej przycinać.

Przycinanie borówek

Rozmnażanie borówek

Borówki można rozmnażać przez nasiona lub jedną z metod wegetatywnych.

Wybierz najzdrowszy krzew i zbierz z niego pełne jagody. Wyjmij nasiona i wysusz je. Jesienią wysiej je na grządce i przykryj kwaśnym torfem. Jeśli wysiewasz nasiona wiosną, z pewnością będą wymagały one stratyfikacji. W tym celu należy je umieścić na półce w lodówce na 12 tygodni.

Nasiona wysiewa się w przygotowanych bruzdach o głębokości 10 mm. Następnie przykrywa się je piaskiem zmieszanym w proporcji 3:1 z torfem. Aby sadzonki pojawiły się jak najszybciej, potrzebna będzie im temperatura 23-25°C i niezbyt wysoka wilgotność powietrza – około 40 proc. Ważne jest również terminowe podlewanie, odchwaszczanie i spulchnianie powierzchni gleby. Nowo wschodzące rośliny należy nawieźć nawozem azotowym na wiosnę, ale należy to robić dopiero od drugiego roku. Po dwóch latach sadzonki można przesadzić na stałe miejsce.

Rośliny wyhodowane z nasion wydają pierwsze owoce w wieku 7-8 lat.

Borówki można również rozmnażać poprzez podział krzewu. Należy wykopać część krzewu i podzielić go na kilka roślin, z których każda powinna mieć korzenie o długości około 50-70 mm. Natychmiast po podzieleniu krzewu, sadzonki należy posadzić w nowym miejscu.

Rozmnażane wegetatywnie borówki owocują w czwartym roku.

Pielęgnacja borówek

W sezonie powierzchnię gleby należy kilkakrotnie spulchnić do głębokości około 8 cm. Nie należy jednak spulchniać gleby zbyt często, ponieważ może to spowodować wysuszenie rośliny. Należy również pamiętać, że system korzeniowy borówki jest poziomy i znajduje się bardzo blisko powierzchni gleby (około 15 cm), dlatego należy uważać, aby nie uszkodzić go podczas spulchniania. Z tego samego powodu ważne jest, aby przykryć gościółką. Glebę można spulchniać bez usuwania ściółki, ale należy ją uzupełniać 2 lub 3 razy w sezonie.

Bardzo ważne jest również usuwanie chwastów.

Podlewanie borówek

Gleba powinna być zawsze wilgotna, ale woda nie powinna pozostawać w glebie dłużej niż 2 dni po podlaniu. W przeciwnym razie krzew może obumrzeć. Zasadniczo należy podlewać krzew 2 razy w tygodniu, 2 razy dziennie (rano i wieczorem). Jeden krzak potrzebuje około 10 litrów wody na jedno podlewanie. Szczególną uwagę należy zwrócić na podlewanie w lipcu i sierpniu, kiedy dojrzewają jagody. Jest to również okres, w którym zawiązują się pąki kwiatowe na następny rok. Jeśli borówki nie otrzymają wystarczającej ilości wody w tym okresie, będzie to miało negatywny wpływ zarówno na tegoroczne, jak i przyszłoroczne zbiory. Jeśli panują upały, krzewy będą wymagały nie tylko podlewania, ale także opryskiwania. Opryski zalecane są wcześnie rano lub po godzinie 16:00 .

Przycinanie borówek

Nawożenie borówek

Krzewy nie mają szczególnych wymagań co do składników odżywczych, ale dobrze reagują na nawozy mineralne. Nawozić należy wczesną wiosną, kiedy otwierają się pąki. Nawozy organiczne nie są konieczne.

Zaleca się stosowanie siarczanu potasu, superfosfatu, siarczanu amonu, siarczanu magnezu i siarczanu cynku. Nawozy te są bardzo dobrze przyswajane przez roślinę.

  • Nawóz azotowy (siarczan amonu) stosuje się w 3 etapach: Nawozy azotowe podaje się trzykrotnie, w odstępach 2-3 tygodni: pierwszy raz w drugiej połowie maja, tuż po kwitnieniu, a ostatni raz w drugiej połowie czerwca. Łącznie krzew potrzebuje 70-90 gramów tego nawozu na sezon. Po trzech dawkach roślina nie będzie potrzebowała więcej azotu aż do następnej wiosny.
  • Nawóz fosforowy (superfosfat) należy stosować latem i jesienią. Na jeden krzew należy zastosować 100 gramów tego nawozu.
  • Siarczan cynku i siarczan potasu powinny być stosowane tylko raz w sezonie, w ilości 2 gramów na krzew.
  • Siarczan magnezu jest również stosowany raz w sezonie w ilości 15 gramów na krzew.

Przycinanie borówek

Przycinanie krzaczków jest niezbędne do zapewnienia obfitych plonów. Zaleca się to robić wiosną, zanim pąki zaczną się rozwijać. Latem lub jesienią należy wyciąć i zniszczyć ewentualne uszkodzone lub chore gałęzie. W przypadku nowo posadzonych sadzonek zawsze zaleca się usunięcie wszystkich kwiatów w pierwszym roku. Pozwoli to borówkom prawidłowo rosnąć i rozwijać się.

Od drugiego do czwartego roku powinien uformować się mocny szkielet rośliny. Wymaga to wycięcia wszelkich chorych, słabych, uszkodzonych przez mróz lub leżących gałęzi.

Z czteroletniej rośliny, oprócz słabych i chorych gałęzi, należy usunąć wszystkie najstarsze pędy. Jednoroczne łodygi należy pozostawić na 3-5 najsilniejszych pędach. Jeśli podstawa krzewu jest rozłożysta, należy usunąć wszystkie dolne, opadające gałęzie. Jeśli krzew jest wyprostowany, należy przerzedzić jego środek. Ważne jest, aby upewnić się, że gałęzie nie krzyżują się ze sobą, ponieważ ma to bardzo negatywny wpływ na jakość jagód i czas dojrzewania.

Borowki

Szkodniki i choroby borówek

Krzewy atakują takie szkodniki jak szpeciel pączkowy borówki, pryszczarek borówkowiec, a także mszyce. Chrząszcze i ich pędraki należy zbierać ręcznie i niszczyć. Inne szkodniki najłatwiej zwalczać za pomocą środków owadobójczych lub akarycydów. Zaleca się opryskiwanie borówek tymi samymi środkami zapobiegawczymi bardzo wczesną wiosną i po zbiorze wszystkich owoców.

Najczęstszymi chorobami borówki są choroby grzybowe: rak bakteryjny, zamieranie pędów, zgorzel pędów borówki, szara pleśń, biała plamistość liści, mączniak i antraknoza. Należy jednak pamiętać, że prawie wszystkie te choroby są spowodowane gromadzeniem się wody w systemie korzeniowym krzewu. Jest to zwykle spowodowane słabą przepuszczalnością gleby lub nieodpowiednim podlewaniem. Przy pierwszych oznakach choroby należy podjąć wszelkie niezbędne środki w celu wyeliminowania przyczyn, w przeciwnym razie roślina może umrzeć.

Profilaktyczne opryski przeciwko chorobom przeprowadza się na początku wiosny i po zbiorach. Zainfekowany krzew należy spryskać 2 lub 3 razy fungicydami w odstępie 7 dni między opryskami.

Zdjęcia poglądowe © Canva.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *