Skip to content

Róża – królowa kwiatów

 • by
Róża – królowa kwiatów

Róża (łac. Rosa) należy do rodziny roślin różowatych. Od czasów starożytnych temu kwiatowi przywiązywano szczególną wagę. Był ceniony przez wielmożów, opisywany przez poetów i tematem mitologicznych opowieści. Już w XIII wieku p.n.e. róże były uprawiane przez Egipcjan. Natomiast w Chinach zaczęto je uprawiać około VI-V wieku p.n.e. Słynny chiński myśliciel Konfucjusz opisał róże rosnące w ogrodach Pekinu. Wiadomo również, że biblioteki starożytnych chińskich władców zawierały już publikacje na temat uprawy róż. W Grecji, około IV wieku p.n.e., uczony Teofrast stworzył pierwszy botaniczny opis róży. Starożytni greccy poeci wychwalali również lecznicze właściwości róż. Róża miała również znaczenie kulturowe. Na przykład w starożytnym Rzymie obchodzono święta róż. Kwiat tej rośliny pojawiał się w herbie niejednej rodziny szlacheckiej i stał się symbolem walk politycznych. W XVII wieku róże lub ich woda były również używane jako środek płatniczy.

Z biegiem czasu róże nie straciły swojej wyjątkowości i dziś są tak samo cenione i kochane.

Różnorodność róż

Obecnie uprawiane róże dzielą się na trzy główne klasy. Należą do nich róże parkowe (krzaczaste), stare odmiany róż, które były uprawiane przed 1867 rokiem, oraz współczesne róże, które zostały powstały po 1867 roku.

Obecnie istnieje kilka głównych rodzajów róż: rabatowe, pnące, róże okrywowe i róże miniaturowe.

 • Wśród róż rabatowych najpopularniejsze są róże wielkokwiatowe (polianty). Są one najpopularniejsze ze wszystkich róż, a ich krzewy mogą dorastać do około 1 metra wysokości. Charakteryzują się stałym kwitnieniem przez cały sezon. Kwiaty są czerwone, różowe lub białe. Warto zauważyć, że te róże są prawie bezwonne. Hodowane są również róże rabatowe, półpełne, pełne, wielkokwiatowe róże krzewiaste w różnych kolorach.
 • Róże pnące (czepne) z grupy „climber” mogą być drobnokwiatowe lub wielkokwiatowe. Dorastają do 3 metrów wysokości. Do uprawy wymagana jest stabilna podpora.
 • Róże pnące z grupy „rambler”mają pędy o długości do 90 centymetrów i potrafią dorastać nawet do 5 metrów. Takie róże są idealne do nasadzeń na dużych obszarach.
 • Róże miniaturowe to róże o wysokości do 25 centymetrów z drobnymi kwiatami i liśćmi. Ich kwiaty są zwykle uformowane w małe kwiatostany, występują w różnych kolorach i często są pachnące. Róże te charakteryzują się obfitym, niemal ciągłym kwitnieniem. Nadają się do uprawy w doniczkach w pokoju lub na balkonie, a także w ogrodach skalnych.
Róża

Sadzenie róż

Róże można sadzić wiosną (po przymrozkach) i jesienią (przed przymrozkami). Sadzonki uprawiane w doniczkach można sadzić przez cały ciepły sezon.

Róże lubią stanowiska słoneczne, ale z częściową osłoną przed gorącym popołudniowym słońcem. Nie lubią zimnych wiatrów i przeciągów, dlatego dobrym miejscem dla róż jest sąsiedztwo żywopłotów, ogrodzeń i budynków. Ważne jest jednak, aby nie rosły zbyt blisko nich, aby zapewnić im wystarczająco dużo miejsca do kwitnienia. Osłona nie powinna również zapewniać całkowitego cienia.

Lekka gleba gliniasta jest odpowiednia dla róż. Ważne jest, aby korzenie nie nasiąkały wodą, ponieważ uniemożliwi to wzrost róż. Zaleca się, aby nie sadzić nowych sadzonek w miejscach, w których róże rosną od ponad dziesięciu lat.

Jeśli korzenie sadzonek są bardzo długie, można je skrócić przed sadzeniem. Przy sadzeniu w glebie korzenie powinny być proste i skierowane w dół. W przypadku sadzonek róż należy przygotować wystarczająco duży dołek o wymiarach około 60 x 60 cm. Po posadzeniu miejsce szczepienia należy przykryć ziemią na głębokość około 5 cm. Bardzo ważne jest obfite podlewanie posadzonych róż.

Uprawa i pielęgnacja róż

Raz posadzone i dobrze ukorzenione róże nie są zbyt wymagającymi lub kapryśnymi roślinami. Wiele róż kwitnie przepięknie od początku maja do jesieni. Jednak aby sadzonki wyrosły najważniejsza jest wystarczająca wilgotność gleby. Sadzonki należy podlewać regularnie przez pierwsze trzy miesiące po posadzeniu.

Róża

Podlewanie róż

Gdy róże już się zakorzenią, mają głęboki system korzeniowy i nie wymagają częstego podlewania. Oczywiście zasada ta nie obowiązuje podczas suszy. Wtedy najlepiej podlewać róże rzadziej, ale bardziej obficie. Ilość wody wymagana na roślinę zależy od rodzaju róży. Róże pnące powinny być podlewane bardziej obficie. Potrzebują one około 15 litrów wody na krzak. Róże rabatowe potrzebują około 5 litrów wody na roślinę. Do podlewania najlepiej używać wody o temperaturze otoczenia. Zimna woda z kranu może „wystraszyć” rośliny. Róże należy nawadniać tuż przy ziemi. Lanie wody bezpośrednio na liście i kwiaty może prowadzić do różnych chorób. Najlepszą porą na podlewanie róż jest poranek lub wieczór. Podlewanie w upalny dzień może prowadzić do odwrotnego procesu, tj. oparzenia róż.

Nawożenie róż

Róż nie powinno się nawozić przed upływem dwóch miesięcy od posadzenia. Najlepiej nadają się do tego specjalne nawozy złożone lub organiczne (kompost, mączka kostna itp.). Ważne jest jednak, aby nie przesadzić z nawożeniem, ponieważ może to prowadzić do chorób róż. Po nawożeniu rośliny należy obficie podlać. Należy pamiętać, że do nawożenia róż jesienią nie powinno się stosować preparatów bogatych w azot. Takie nawozy stymulują wzrost róż, co utrudnia roślinom wzrost przed zimą i sprawia, że trudniej jest im poradzić sobie z zimnem.

Przycinanie róż

Aby róże miały intensywny kolor kwiatów i zachowały bujność, należy je kształtować i przycinać. W okresie kwitnienia róż należy od czasu do czasu usuwać przekwitłe kwiaty. Ułatwia to różom tworzenie nowych kwiatostanów. W sezonie konieczne jest także usuwanie zbrązowiałych, uszkodzonych gałązek, a co kilka lat wskazane jest wycięcie wszystkich starych gałęzi krzewu.

Przygotowanie róż do zimy

Jesienią, gdy zbliżają się przymrozki, róże można przygotować do zimowania. Po wycięciu uszkodzonych gałęzi i oberwaniu martwych kwiatów, miniaturowe róże można po prostu przykryć podłożem torfowym, tak aby większość krzewu była pokryta ziemią. W przypadku wysokich lub pnących róż zaleca się przygięcie gałęzi do ziemi i lekkie przymocowanie ich metalowymi szpilkami (na przykład wykonanymi z grubszego drutu). Najważniejsze jest, aby nie połamać gałęzi podczas tej procedury.

Róże należy okryć, gdy temperatura powietrza osiągnie około -5°C. Odpowiednia jest do tego agrowłóknina, tkanina bawełniana, a także warstwa suchych liści, jodły itp. Im wyżej róża znajduje się od ziemi, tym grubsze powinno być okrycie.

Wiosną, gdy śnieg już stopnieje, róże można odsłonić. Ważne jest, aby robić to stopniowo, usuwając jedną warstwę na raz, aby roślina stopniowo przyzwyczajała się do bezpośredniego światła słonecznego.

Róża

Rozmnażanie róż

Jednym z najstarszych i najprostszych sposobów rozmnażania róż jest rozmnażanie przez sadzonki, czyli inaczej mówiąc, przez łodygę. Sadzonki do rozmnażania można wycinać zarówno z krzewu róży, jak i z odciętej łodygi. Najważniejsze jest, aby pędy, z których pobierane są sadzonki, były żywotne, tj. miały co najmniej 2-3 pąki. Wiosna to najlepszy czas na pobieranie sadzonek. Najbardziej zalecany jest kwiecień lub maj, ale można to też zrobić latem. Jeśli sadzonki róż są przygotowywane jesienią, powinny zimować w ogrzewanym pomieszczeniu.

Sadzonki należy przycinać tak, aby odległość między cięciem a pąkiem wynosiła co najmniej 2 cm. Ważne jest, aby ciąć ostrym i czystym nożem, a kąt cięcia powinien wynosić 45 stopni. Tak przycięte łodygi należy zanurzyć w wodzie, ale dokładnie tak, aby ciernie były skierowane w dół. Zanurzone sadzonki powinny stać przez dwa dni. Następnym krokiem jest posadzenie sadzonek. Najpierw należy je przesadzić do doniczki, podlać i umieścić w miejscu, w którym będą otrzymywać jak najwięcej światła słonecznego. Aby zachęcić sadzonki do szybszego wzrostu, do wody do podlewania można dodać trochę nawozu azotowego.

Gdy sadzonki zaczną wyraźnie rosnąć, można je przesadzić je na docelowe miejsce. Po przesadzeniu zaleca się przykrycie sadzonek szkłem lub podobnym przykryciem na kilka pierwszych tygodni.

Odpowiedni towarzysze róż

Wybierając odpowiednie rośliny do towarzystwa różom, można stworzyć szczególnie piękne i stylowe kompozycje kwiatowe. Oczywiście róże powinny pozostać głównym elementem rabaty, podczas gdy inne, odpowiednio dobrane, rośliny będą ją uzupełniać i stworzą kompletną kompozycję.

 • Ponadczasowym klasykiem jest połączenie róż i lawendy. Starannie uformowane, niskie, obficie kwitnące krzewy lawendy, obok dominujących w ogrodzie róż, tworzą romantyczny, prowansalski nastrój.
 • Także irysy pięknie komponują się z różami. Ponieważ rośliny te są całkowicie niekapryśne, mogą być dobrym wyborem dla tych, którzy chcą mieć gwarantowany efekt. Eleganckie kwiaty irysów i wąskie, wysokie liście mogą również stanowić doskonałą ochronę przed wiatrem dla niższych krzewów róż. Należy jednak pamiętać, że irysy mają tendencję do szybkiego rozrastania się. Sadząc je obok innych kwiatów, należy upewnić się, aby rośliny nie przesłaniały się nawzajem.
 • Obok róż królewskich pięknie prezentują się także floksy. Takie połączenie tworzy pachnącą i kolorową harmonię na rabacie kwiatowej.
 • Żurawki mogą być również doskonałym tłem dla róż. Ponieważ liście żurawki mają kolor od delikatnego zielonkawego do głębokiego fioletu, można wybrać taki, który będzie spektakularnie kontrastował z kolorem róż.
 • Nieco mniej popularną opcją jest uprawa ziół obok róż. Jedną z takich kombinacji może być połączenie róż i szałwii. Srebrzyste liście szałwii i wznoszące się ku górze, drobne kwiaty tworzą spokojny, śródziemnomorski nastrój.
 • Do róż pasuje także koper włoski. Brązowe, parasolowate kwiaty kopru włoskiego stanowią piękny dodatek do rabat kwiatowych. Ze względu na swoją wysokość, koper włoski może również zapewnić lekki cień swoim sąsiadom.

Istnieje wiele podobnych kombinacji z różnych roślin. Wybór zależy od środowiska, które chcemy stworzyć, stylu, który chcemy reprezentować i nastroju, który chcemy stworzyć.

Róża

Choroby i szkodniki róż

Wiosną róże lubią atakować szkodniki. Latem i jesienią mogą być dotknięte chorobami. Najczęstszymi szkodnikami atakującymi róże są mszyce, błonkówki i przędziorki.

 • Mszyce to bardzo małe owady, które obficie żerują na pędach i liściach młodych roślin i żywią się ich sokami. Ciepła pogoda i susza to warunki sprzyjające rozwojowi mszyc. Jedynym sposobem walki z tym szkodnikiem jest opryskiwanie róż specjalnymi pestycydami (insektycydami), które zabijają szkodliwe owady.
 • Szkodnikami róż są bruzdownice pędówki i zwioty różane – te niewielkie błonkówki są najbardziej szkodliwe dla młodych pędów róż. Ich larwy wgryzają się do wnętrza pędów i drążą w nich tunele. Głównym objawem ich obecności jest szybkie więdnięcie i zamieranie wierzchołkowych pędów.
  Ważne jest, aby odciąć i spalić te martwe pędy, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się inwazji. Róże zaatakowane przez tego szkodnika należy również spryskać środkami owadobójczymi.
 • Przędziorki osiadają na dolnej części liści róży i wysysają z niego sok. Liście zainfekowanej rośliny pokrywają się cienkimi pajęczynami z białymi kropkami. Porażone liście opadają, a róże przestają rosnąć i kwitnąć. Roztocza te szybko rozmnażają się w ciepłe dni. Aby uniknąć tego szkodnika, ważne jest, aby róże otrzymywały wystarczającą ilość wilgoci w ciepłym sezonie i aby zapewnić dobrą cyrkulację powietrza między roślinami. Jeśli jednak róże zostaną zaatakowane przez przędziorki, należy je spryskać akarycydami (chemicznymi środkami roztoczobójczymi).

Najczęstsze choroby róż

 • Jeśli roślina została zainfekowana mączniakiem prawdziwym, liście i pąki pokrywają się białym, pudrowym nalotem. Na skutek tego liście skręcają się i opadają. Choroba ma podłoże grzybicze i zwykle występuje latem. Najbardziej sprzyjającymi warunkami do rozprzestrzeniania się tej choroby są wysokie dzienne wahania temperatury. Porażone liście i pędy zainfekowanej rośliny należy wyciąć, a roślinę spryskać fungicydami (środkami grzybobójczymi). Mączniaka prawdziwego można również zwalczać domowymi sposobami: co trzy do pięciu dni, spryskując świeżym mlekiem krowim, roztworem cukru o niskim stężeniu lub wodą z mydłem.
 • Rdza jest również wywoływana przez bakterie grzybowe. Liście zainfekowanej rośliny mają jasnopomarańczowe plamy na spodzie i żółtawe plamy na wierzchu. Warunki sprzyjające rozprzestrzenianiu się choroby to chłodne i wilgotne lata oraz niewystarczająca ilość potasu w glebie. Róże zarażone rdzą, ich liście lub gałązki należy usunąć i spalić. Rośliny należy również spryskać fungicydami.
 • Inną chorobą grzybiczą jest czarna plamistość róży. Liście róż zarażonych tą chorobą żółkną i opadają. Liście te należy usunąć i spalić, a rośliny spryskać fungicydami. Choroba rozprzestrzenia się przy bardzo wilgotnej pogodzie i słabej cyrkulacji powietrza.
Korzystne właściwości róż

Korzystne właściwości róż

Róże to nie tylko bardzo estetyczne rośliny. Ich płatki pomagają leczyć wiele dolegliwości i są częstym składnikiem kosmetyków i produktów perfumeryjnych. 

W przypadku niestrawności, nudności lub zaparć, róże mogą pomóc oczyścić organizm z nagromadzonych toksyn. Wystarczy przeżuć i połknąć kilka płatków róży dwa lub trzy razy dziennie, około pół godziny przed posiłkiem. Napar z płatków róży pomaga również w leczeniu stanów zapalnych oczu.

Aromatyczna kąpiel z dodatkiem soli z płatków róży pomaga poprawić stan emocjonalny i zrelaksować ciało. Można ją łatwo przygotować w domu. Należy wymieszać około 200 gramów soli z płatkami kilku róż, umieścić w szczelnie zamkniętym słoiku i przechowywać w ciepłym miejscu przez około 2 tygodnie. Po tym czasie będziesz mieć idealną różaną sól do kąpieli.

Róże są jednym z najpopularniejszych składników kosmetyków. Preparaty z róży mają korzystny wpływ na każdy rodzaj skóry. Nawilżają suchą skórę, przywracają równowagę skórze tłustej i łagodzą skórę wrażliwą. Pomagają utrzymać czystą i nawilżoną skórę normalną, a także ujędrniają i odmładzają skórę dojrzałą.

Woda różana jest jednym z najpopularniejszych produktów stosowanych do tonizowania, mycia i oczyszczania skóry. Ma właściwości antyseptyczne i lecznicze, dlatego idealnie nadaje się do łagodzenia podrażnionej skóry. Wodą różaną można płukać włosy. Nadaje ona włosom połysk.

Olejek różany jest doskonałym środkiem nawilżającym skórę i ma działanie łagodzące i przeciwstarzeniowe. Ponieważ olejek różany ma działanie regenerujące tkanki, szczególnie nadaje się do pielęgnacji skóry dojrzałej. Olejek różany jest również jednym z najważniejszych składników perfum.

To „płynne złoto” można łatwo przygotować w domu, po prostu zalewając płatki róży oliwą z oliwek (lub migdałami). Taką mieszankę należy pozostawić w ciemnym miejscu na około trzy tygodnie. Przygotowany olejek różany może być stosowany do codziennej pielęgnacji twarzy.

Zdjęcia poglądowe © Canva.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *