Skip to content

Mszyce zaatakowały Twoje rośliny? Łatwy sposób na pozbycie się mszyc

  • by
Mszyce

Mszyce są naturalną częścią ekosystemu, a ich populacja jest regulowana przez naturalne drapieżniki. Jeśli jednak ta regulacja zostanie zakłócona, populacja mszyc może bardzo szybko wzrosnąć i niszczyć Twoje rośliny. Mszyce są wszędzie i wszyscy ogrodnicy mieli do czynienia ze szkodami wyrządzanymi przez te małe owady. Ich zwalczanie nie jest więc niczym nowym. Na szczęście istnieją proste, naturalne i skuteczne sposoby zwalczania mszyc.

Mszycowate to małe owady należące do rodziny Aphididae. Ich ciało jest małe, miękkie i zazwyczaj ma wydłużony kształt. Ich kolor może wahać się od zielonego i żółtego do czerwonego i czarnego. Mszyce zwykle żywią się sokami roślinnymi, wysysając je przez syfon. Uszkadzają w ten sposób rośliny, ponieważ mogą wprowadzać do roślin wirusy lub bakterie, a ich masowa obecność może zaszkodzić wzrostowi i formowaniu się rośliny. Mszyce mogą rozmnażać się bardzo szybko i tak samo szybko się też rozprzestrzeniać. Istnieje wiele gatunków mszyc, w Polsce występuje aż 700 gatunków. Nie jest trudno zidentyfikować mszyce należące do monofagów, trudniej, jeśli to oligofagi. Monofagi żerują na jednej konkretnej roślinie, a oligofagi na więcej niż jednej. Jeśli mszyca występuje na jabłoni, jest to zielona mszyca jabłoniowa lub czarna – jest to mszyca jabłoniowo-babkowa, jeśli mszyca występuje na porzeczce czarnej, jest to mszyca porzeczkowa, jeśli mszyca występuje na agreście, jest to mszyca agrestowa itd. Mszyca na śliwach to mszyca śliwowo-trzcinowa, która żeruje latem na trzcinie.

Uszkodzenia spowodowane przez mszyce są łatwe do zauważenia: poskręcane liście, zdeformowane pędy, uszkodzone, wiotkie i nierozwinięte pąki.

Wełnowce – części goście na roślinach doniczkowych

Jeśli na swoich kwiatach widzisz puszyste, przypominające watę gniazda, to zawitały do Ciebie wełnowce. Najczęściej żerują na krocieniach, fikusach, sukulentach i kaktusach, a także na innych roślinach domowych. Aby się ich pozbyć, pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest po prostu usunięcie wacianych gniazd ręcznie i umycie liści wodą; w razie potrzeby można użyć innych środków do zabijania mszyc, takich jak ocet.

Mszyce i mrówki – przyjaźń, która niszczy ogród

Mszyce przyjaźnią się z mrówkami – żerujące mszyce uwalniają spadź, którą lubią mrówki. Jednocześnie mrówki bronią mszyc przed drapieżnikami, takimi jak biedronki. W rezultacie populacje mszyc mogą się rozprzestrzeniać, nawet jeśli w pobliżu jest wiele drapieżników zjadających mszyce. Eliminacja mszyc będzie znacznie łatwiejsza, jeśli wyeliminuje się mrówki. Jeśli w pobliżu znajduje się wiele biedronek lub innych owadów żywiących się mszycami, prawdopodobnie wyeliminują one mszyce lub znacznie zmniejszą ich populację, dzięki czemu nie trzeba będzie robić nic więcej.

Mszyce i mrówki

Zwalczanie mszyc to proste, ale konieczne zadanie w ogrodzie

Mszyce nie są małe, tego szkodnika łatwo dostrzec gołym okiem. Przy stałej pielęgnacji roślin łatwo je wykryć. Jeśli już je zauważyłeś, musisz jak najszybciej podjąć działania. Dostępnych jest wiele metod zwalczania mszyc, ale najskuteczniejszym sposobem jest stosowanie kilku metod: na przykład łączne stosowanie biologicznych i ekologicznych metod zwalczania.

Domowe sposoby na mszyce

Coraz częściej ludzie decydują się na stosowanie w ogrodach produktów chemicznych, które często są szkodliwe dla ludzi, naszych zwierząt domowych i innych organizmów żywych. Dlatego nie powinniśmy zapominać o stosowaniu domowych sposobów przeciwko mszycom, ponieważ są one zdrowszą alternatywą niż produkty chemiczne i nie szkodzą ekosystemowi, który naturalnie reguluje populację tych szkodników. Oczywiście są one słabsze i wymagają więcej czasu, ale rezultaty mogą być takie same jak te uzyskane przy użyciu produktów chemicznych, tylko bez szkody dla otaczających organizmów. Tak więc, jeśli to możliwe, zawsze wybieraj najmniej szkodliwe i jak najbardziej naturalne środki.

Ocet – skuteczny oprysk przeciwko mszycom

Ocet ma wiele zastosowań w gospodarstwie domowym – jednym z nich jest usuwanie mszyc. Ocet jest tani i można go znaleźć w prawie wszystkich sklepach. Wymieszaj 100 ml octu z 1 litrem wody, aby przygotować oprysk przeciwko mszycom w proporcji 1:10. Zaleca się również dodanie łyżeczki mydła zwykłego lub potasowego, pozwoli to octowi lepiej przylgnąć do roślin, dzięki czemu efekt będzie dłuższy. Otrzymanym roztworem należy wykonać oprysk rośliny ze wszystkich stron, ponieważ większość mszyc znajduje się w dolnej części liścia. Procedurę tę należy powtarzać co kilka dni, aż mszyce znikną.

Istnieje również bardziej agresywny sposób. Wymieszaj równe części wody i octu i spryskaj rośliny. Pozostaw na całą dobę a następnie spryskaj czystą wodą. Zabieg ten jest odpowiedni, gdy mszyce pojawiają się na roślinach domowych (np. wełnowce) lub na kwiatach i roślinach ozdobnych na zewnątrz.

Jeśli chodzi o róże, to odpowiednie są wszystkie zwykłe preparaty i opryski przeciwko mszycom, np. z octu.

Ocet winny jest substancją dopuszczoną do stosowania w gospodarstwach ekologicznych w krajach Unii Europejskiej. Jego skuteczność została potwierdzona badaniami i dlatego jest uważany za produkt bezpieczny.

Opryski roślinne – naturalne rozwiązanie na mszyce

Przed zastosowaniem chemicznych środków do zwalczania mszyc zawsze warto wypróbować naturalne, przyjazne dla ludzi i zwierząt domowe sposoby, które można łatwo przygotować z produktów spożywczych, środków i surowców znajdujących się w kuchni lub ogrodzie.

Wyciąg z czosnku przeciwko mszycom

500 g zmiażdżonych ząbków czosnku zalać 3-5 litrami wody, odcedzić i ponownie zalać wodą. Następnie wymieszać oba wyciągi w jednym pojemniku i dodać wodę, aby uzyskać całkowitą objętość 10 l.

Inna metoda: 500 g zmiażdżonych ząbków czosnku zalać 3 litrami wody i pozostawić w ciepłym, ciemnym pomieszczeniu na 5 dni, a następnie odcedzić. Wymieszać 60 ml wyciągu, 50 g mydła i 10 l wody.

Wyciąg z suchych liści i łupin czosnku przeciwko mszycom

100-150 g suchych liści i łupin zalać 10 l wody. Po 1 dniu odsączyć i używać.

Wyciąg z zielonych liści i łodyg przeciwko mszycom

Ważne jest, aby liście i łodygi rośliny, z których zamierzasz zrobić wyciąg, były wolne od jakichkolwiek chorób. 1,2 kg zielonych lub 600-800 g suchych łodyg i liści zalać 10 litrami ciepłej wody i pozostawić na 3-4 godziny. Odcedzić powstały wyciąg i dodać 40 g mydła.

Wyciąg z łupin cebuli przeciw mszycom

200 g suchych łupin cebuli zalać 10 litrami ciepłej wody. Po 4-5 dniach odcedzić.

Inna metoda: wsypać łupiny cebuli do połowy wiadra i zalać 10 l gorącej wody, pozostawić na noc. Przed użyciem odcedzić i rozcieńczyć pół na pół z wodą.

Wyciąg z korzeni szczawiu przeciw mszycom

300 g posiekanych korzeni zalać 10 l wody i odstawić na 2-3 godziny, a następnie odcedzić.

Wyciąg z piołunu na mszyce

150 g piołunu zalać 5 l wody i pozostawić na 14 dni. Otrzymany roztwór rozcieńczyć wodą w stosunku 1:10.

Tak przygotowanym wyciągiem należy obficie opryskać rośliny porażone przez mszyce ze wszystkich stron. Zaleca się wykonywać oprysk 2-3 razy co 3-8 dni. Wyciągi należy wykonywać tego samego dnia, w którym zostały przygotowane, ponieważ wtedy działają najlepiej. Opryski wykonywać wieczorem lub gdy nie świeci słońce, ponieważ wiele wyciągów traci swoje działanie na słońcu.

Zwalczanie mszyc za pomocą Coca-Coli to zły pomysł

W Internecie można znaleźć informacje na temat zwalczania mszyc za pomocą Coca-Coli. Jest wiele przepisów, ale te metody są bardzo niekorzystne dla roślin. Cukier zawarty w Coca-Coli przyciągnie jeszcze więcej szkodników, które lubią cukier. Chcąc pomóc tylko zaszkodzisz roślinie. Istnieją znacznie lepsze sposoby niż rozpylanie Coca-Coli na roślinach zaatakowanych przez mszyce.

Mydło potasowe używane same lub z innymi produktami

Mydło potasowe, znane również jako mydło ogrodnicze, to środek znany od dawna. Nadaje się nie tylko do zwalczania mszyc, ale także innych szkodników. Mydło potasowe jest biodegradowalne i nie zanieczyszcza środowiska. Może być stosowane samodzielnie, rozcieńczone w wodzie lub dla zwiększenia skuteczności można dodać wyciąg z czosnku lub inny środek pomagający zwalczać mszyce. Mydło pomaga innym produktom, takim jak ocet, napar czosnkowy lub inne substancje, przylegać do rośliny i przedłużyć w ten sposób ich działanie.

Kiedy stosować oprysk na mszyce

Nie ma jednego terminu, w którym należy wykonać oprysk na mszyce. Najlepiej jest jednak wykonać oprysk tak wcześnie, jak to możliwe, gdy tylko zauważymy mszyce, i zanim zdążą się one rozprzestrzenić i spowodować poważne szkody. Zaleca się również oprysk pni i gałęzi roślin jako środek zapobiegawczy wiosną, gdy rośliny są jeszcze w stanie uśpienia, ponieważ mszyce tam zimują.

Biedronki i złotookowate – najlepsi pomocnicy w walce z mszycami w ogrodzie

Biedronki i złotooki są naturalnymi wrogami mszyc. Jeśli widzisz te owady w swoich ogrodach, to znaczy, że zajmują się kontrolą biologiczną kontrolę nad szkodnikami, takimi jak mszyce. Biedronki to prawdziwe żarłoki – mogą zjeść do 100 mszyc dziennie i zjadają je niezależnie od stadiów rozwojowych. Można je zwabić sadząc nagietki – ich zapach przyciąga biedronki.

Co ciekawe, biedronki i złotooki można kupić w sklepie w dość przystępnej cenie. Po zakupie wystarczy je wypuścić i cieszyć się pięknymi roślinami.

Środki profilaktyczne przeciwko mszycom

  • Przede wszystkim ważne jest, aby stale kontrolować swoje rośliny – gdy tylko zauważysz mszyce, możesz łatwo się ich pozbyć, zapobiegając w ten sposób ich dalszemu rozprzestrzenianiu się.
  • Jeśli zauważysz mszyce na roślinach, możesz zeskrobać je ręką lub zmyć wodą.
  • Konieczne jest również wspólne zwalczanie mrówek, na przykład poprzez umieszczanie pułapek na mrówki na drzewach.
  • Nie obciążaj roślin zbyt dużą ilością nawozów azotowych, regularnie nawoź, podlewaj i ściółkuj.
  • Stosuj nawozy organiczne na bazie ekstraktów roślinnych, które pomagają roślinom rosnąć i rozwijać się lepiej. Rośliny stają się silniejsze i bardziej odporne na choroby i szkodniki.
  • Usuń miękkie, uszkodzone części rośliny.
  • Zmyj osad z liści, ponieważ na osadach może pojawić się czarna pleśń, która osłabia roślinę.
  • Wczesną wiosną lub jesienią, zanim otworzą się pąki, usuń łuszczącą się, starą korę z gałęzi i pni oraz pobiel pnie – zmniejszy to liczbę żywotnych jaj.
  • Pomocne mogą być rośliny odstraszające niektóre gatunki mszyc: czosnek, cebula, wrotycz. Z kolei lubiane przez mszyce gatunki roślin, takie jak kosmosy, ślazy, nasturcje lepiej sadzić dalej.
  • Mszyce bardzo lubią lipy, więc unikaj sadzenia rzadkich lub drogich roślin obok tych drzew.

Środki chemiczne przeciwko mszycom

Jeśli szkody są poważne, a naturalne środki zwalczania mszyc nie są wystarczające, na ratunek przychodzą środki chemiczne. Nie jest jednak to zalecany sposób radzenia sobie z mszycami, chyba że nie ma innej opcji. Produkty te można kupić w sklepach ogrodniczych – tam doradzą jaki preparat będzie dla Ciebie najodpowiedniejszy. Oczywiście zawsze należy przestrzegać wymogów bezpieczeństwa, ponieważ produkty chemiczne są często szkodliwe dla zdrowia.

Źródła:
https://gardenine.com
https://www.almanac.com/
https://www.thespruce.com/
https://www.mkds.lt
https://www.vle.lt/

Zdjęcia poglądowe © Canva.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *