Skip to content

Miskanty – wspaniałe rośliny do Twojej strefy relaksu

  • by
Miskanty – wspaniałe rośliny do Twojej strefy relaksu

Miskanty (Miscanthus) to rodzaj roślin z rodziny wiechlinowatych (Poaceae). Trawy te występują głównie w ich naturalnym środowisku w Azji Południowo-Wschodniej, a kilka gatunków – na Dalekim Wschodzie i w Afryce. Miskanty są bardzo dekoracyjne, a ich tolerancja na niskie temperatury sprawia, że stają się coraz bardziej popularne w polskich ogrodach i na rabatach kwiatowych. Są to niewymagające rośliny zielne, które dobrze zimują w naszym klimacie, a miskant chiński można polecić osobom nawet bez żadnego doświadczenia w uprawie kwiatów.

Roślina ma długie, wyprostowane łodygi (od 70 cm do 2,5-3 m długości). Liście są wąskie, sztywne i długie, czasami z kontrastującymi paskami. Kłącza są płożące, więc miskant rozprzestrzenia się sam.

Rozpoczynają swoją wegetację dość późno, ale ich szybki wzrost sprawia, że świetnie wyglądają na rabatach kwiatowych już w czerwcu. Podobnie jak większość traw ozdobnych, miskanty kwitną w drugiej połowie lata, a na jesieni grają pierwsze skrzypce. Jesienią z wysokich pęczków liści wyrastają przypominające miotełki, kremowe kwiatostany o długości 10-30 cm. Kwiatostany te pozostają na roślinach aż do wiosny, a liście stopniowo więdną.

Miskant chiński

Najczęściej w ogrodach uprawia się miskant chiński (Miscanthus sinensis). Pojawił się on w europejskich ogrodach w połowie XX wieku. Wygląda on bardzo efektownie, jest łatwy w uprawie i występuje w wielu różnych odmianach. Rośliny te osiągają wysokość ponad 2 metrów, mają sztywne liście na dole i szerokie liście zwisające z góry. Każdy liść ma jasny, jasny pasek biegnący przez środek liścia. Miskant ten kwitnie we wrześniu i w październiku. Kwiatostany, w zależności od odmiany, są srebrne, srebrzysto-beżowe, różowe lub czerwone, a liście są różnie prążkowane.

Miskanty

Kilka odmian miskanta chińskiego:

  • Variegatus – liście białe lub kremowe, kwiaty beżowe lub srebrne. Dorasta do 2 metrów wysokości.
  • Zebrinus – łatwy w uprawie w gruncie. Roślina nie jest kapryśna. Charakterystyczną cechą są zielone liście z białymi lub żółtymi poprzecznymi paskami. Kwiatostany są srebrzystobrązowe. Dorasta do 2 metrów wysokości.
  • Strictus – liście z żółtymi poprzecznymi paskami i jaskrawoczerwonymi kwiatostanami. Dorasta do 1,5 metra wysokości.
  • Sioux – ma zielone liście, które jesienią przebarwiają się na pomarańczowo. Kwiatostany są różowe. Dorasta tylko do 0,7-1,1 metra.
  • Silver Stripe ma zielone liście ze srebrnym paskiem pośrodku. Kolor pozostaje taki sam jesienią. Kwiatostany są czerwono-brązowe. Osiąga wysokość 1,1 m.
  • Rotsilber – liście zielone ze srebrnym paskiem, jesienią przebarwiające się na pomarańczowo i czerwono. Kwiatostany początkowo różowe, później srebrzyste. Wysokość pędów osiąga 1,2 metra.
  • Rotfuchs ma ciemnozielone liście z wyraźnym paskiem pośrodku. Kwiaty są pomarańczowe, czasami zabarwione na srebrno. Dorasta do 2 metrów wysokości.
  • Malepartus – zielone liście z białym paskiem, przebarwiające się na miodowy kolor w połowie jesieni. Kwiatostany są duże, czerwono-różowe, czasem srebrzyste. Dorasta do 1,8 m wysokości.
  • Morning light – ma liście z białym paskiem, brązowawo-bordowe jesienią. Kwiatostany są delikatnie różowe. Roślina dorasta do 2 metrów wysokości.

Miskanty olbrzymie

Innym równie popularnym gatunkiem jest miskant olbrzymi (Miscanthus giganteus). Jest to hybryda Miscanthus sinensis i Miscanthus sacchariflorus. Roślina ta wytwarza bardzo duże, szerokie i wysokie grona kwiatów. Wysokość pędów wynosi około 2,5-3,5 m, a całość dorasta do 4 m. Pędy są grube, o średnicy 1-3 cm i zdrewniałe u podstawy. Liście są długie, a kwiatostany bardzo duże i bardzo ozdobne. Kwitnie we wrześniu i październiku.

Jego duże rozmiary i szerokość sprawiają, że jest to roślina zielna najlepiej nadająca się do dużych, naturalistycznych ogrodów. Można z niego stworzyć bardzo oryginalny i naturalny zielony parawan. Miskant olbrzymi jest mało wymagający, odporny na mróz i suszę, dobrze rośnie nawet na ubogich glebach.

Miskanty

Inne gatunki miskantów

Innym równie dekoracyjnym gatunkiem jest miskant kwiecisty (Miscanthus floridulus). Osiąga on wysokość od 2 do 4 metrów. Niestety nie zawsze udaje mu się zakwitnąć przed przymrozkami. Gatunek ten jest szybko rosnący i odporny na zimno.

Ciekawą odmianą jest miskant olbrzymi, który osiąga do 3,5-4 metrów. Roślina ta przypomina bambus lub gigantyczną trzcinę. Pędy tej odmiany są fioletowe i częściowo zdrewniałe. Można je nawet ususzyć i używać jako podpory dla innych roślin, takich jak pomidory. Gatunek ten nie kwitnie.

Miskant małokłosowy (Miscanthus oligostachyus) to nisko rosnący gatunek, nieprzekraczający 1,5 metra długości z kwiatostanami. Jesienią liście przebarwiają się na piękny miodowy kolor, a kwiatostany są srebrzystobiałe. Nadaje się do ogrodów, na tarasy i balkony. W przypadku uprawy w doniczce należy pamiętać o regularnym podlewaniu, szczególnie w upalne dni.

Sadzenie miskantów

Miskanty najlepiej sadzić w pełnym słońcu. Tutaj stają się bujne, rosną intensywnie i pod koniec lata kwitną pięknymi, egzotycznymi kwiatami. Miejsce sadzenia miskanta powinno spełniać następujące warunki:

  • Odpowiednia przestrzeń w górę i na boki.
  • Dużo słońca – cień zwykle utrudnia wzrost i kwitnienie tej rośliny.
  • Aby zapobiec niepożądanej ekspansji rośliny na działce, zaleca się wkopanie obramowań.
  • Najlepiej sadzić go w pobliżu zbiorników wodnych.

Miskant rośnie nawet na bardzo ubogiej glebie. Preferowana jest luźna gleba, która zatrzymuje wodę i jest przepuszczalna. Można użyć ziemi ogrodowej i wzbogacić ją torfem. Torf wchłania wodę i powoli oddaje ją do gleby. Miskanty rosną również na glebach kwaśnych, obojętnych lub lekko zasadowych o pH między 5,5 a 7,5.

Miskanty

Nie należy ich sadzić na ciężkich, zbitych i bardzo wilgotnych glebach. W takich warunkach miskanty nie będą dobrze rosły i będą bardziej podatne na choroby grzybowe i gnicie. Na obszarach o ciężkich glebach należy umożliwić drenaż i wzbogacić obszar sadzenia kompostem. Przed posadzeniem miskantów należy przygotować glebę. Należy ją przekopać i spulchnić. Dobrym pomysłem jest również dodanie kompostu do gleby, w której roślina zostanie posadzona.

W zależności od odmiany i wielkości dorosłej rośliny, ważne jest nie tylko wybranie lokalizacji, ale także odległości między krzakami. Na przykład kłącza miskanta olbrzymiego powinny być oddalone od siebie o 45 cm. W przypadku sadzenia żywopłotu z miskanta kłącza powinny być oddalone od siebie o 45-60 cm. Po posadzeniu, miskanty należy obficie podlewać, ale upewnić się, że woda nie stoi w miejscu.

Miskanty są sprzedawane w doniczkach z zamkniętym systemem korzeniowym, dzięki czemu można je sadzić przez cały sezon wegetacyjny. Wiosna jest jednak najlepszym czasem na ich sadzenie – mają wtedy najlepsze warunki do ukorzenienia i wzrostu, a latem dobrze się zakorzeniają i nabierają sił na udaną zimę. Najlepszym czasem na sadzenie jest druga połowa maja, kiedy ziemia nagrzeje się do około +20°C.

Rozmnażanie miskantów

Sadzonki miskanta można kupić w doniczkach. Jest to najwygodniejszy i najszybszy sposób na dodanie tych roślin ozdobnych do ogrodu, ale jeśli chcesz samodzielnie rozmnażać miskanty, najprostszym sposobem jest podzielenie roślin wiosną. Wtedy do zimy rośliny będą wystarczająco silne, aby wytrzymać mrozy. Kłącze miskanta jest bardzo twarde, więc do pocięcia go na kilka kawałków potrzebny będzie szpadel, a w przypadku bardzo dużych roślin nawet siekiera.

Uprawa i pielęgnacja miskantów

Szybkość wzrostu miskanta zależy od wybranej odmiany, ale generalnie wszystkie odmiany rosną bardzo szybko. Tylko młode rośliny rosną powoli, ale w ciągu 2-3 lat, w zależności od odmiany i warunków uprawy, osiągają wysokość od 90 cm do 2,4 m.

Miskanty nie lubią długotrwałej suszy, ale nie tolerują też zbyt dużej ilości wody. Podlewaj, gdy wierzchnia warstwa gleby nieco przeschnie. Oczywiście jest to znacznie częstsze w gorące lata niż jesienią. Rośliny te preferują rzadkie, ale obfite podlewanie, gdy woda wnika na dużą głębokość. Jest to znacznie lepsze niż codzienne oszczędne podlewanie.

Jedynie młode sadzonki i rośliny uprawiane w doniczkach na balkonie lub tarasie powinny być podlewane częściej. Ważne jest, aby pozwolić roślinom przeschnąć między obfitymi podlewaniami. Miskanty są szczególnie wrażliwe na przelanie, ponieważ ich korzenie mają tendencję do gnicia.

Rośliny te nie powinny być nawożone w dużych ilościach. Od drugiego roku życia mogą być nawożone kompostem raz w sezonie. Najlepiej wiosną. Ta roślina zielna tworzy rozgałęziony system korzeniowy i może zaopatrywać się w składniki odżywcze nawet z dużej odległości.

Miskanty

Pielęgnacja miskantów po kwitnieniu

Po kwitnieniu miskanty zaczynają powoli wysychać. Mimo to pozostają bardzo efektowną ozdobą ogrodu. Niezależnie od tego, czy jest zimno, czy śnieg, miskant zachowuje swój urok. Miskantów nie trzeba przycinać jesienią. Obumarłe liście i kwiatostany stanowią naturalną ochronę rośliny przed zimnem.

Wiosną rośliny przycina się, zanim wyrosną nowe liście. Cięcia nie należy jednak wykonywać blisko ziemi. Liście powinny mieć co najmniej 10 cm długości. Do tego celu idealnie nadają się sekatory i nożyce do żywopłotu. Przycięty miskant szybko odrasta i po pewnym czasie wypuszcza nowe liście.

Niektóre kwiaciarnie przeprowadzają to radykalne cięcie tylko raz na kilka lat, a co roku usuwają tylko uszkodzone liście i stare kwiaty.

W ramach przygotowań do zimy należy chronić przed zimowymi przymrozkami jedynie miskant chiński w pierwszym roku po posadzeniu. Młode rośliny można łatwo zabezpieczyć, tworząc kopiec z trocin, kompostu lub kory sosnowej. Miskanty te zwykle stają się w pełni odporne na sezon zimowy w ciągu 2-3 lat.

Dojrzałe, wysokie rośliny można związać liną, tworząc swoisty namiot nad korzeniami. Następnie można je przykryć agrowłókniną. Zapobiega to łamaniu się pędów przy silnym wietrze.

Błędy w pielęgnacji miskantów

Miskanty są odporne na choroby i większość patogenów roślinnych, a szkodniki w ogóle ich nie lubią. Jedynym potencjalnym problemem jest gnicie korzeni, jeśli roślina zostanie posadzona w glebie podatnej na podmakanie.

Jest to ciepłolubna roślina zielna, więc naturalne jest, że rośliny z poprzedniego sezonu brązowieją pod koniec sezonu wegetacyjnego. Innymi przyczynami brązowienia miskanta mogą być:

  • zbyt częste i obfite podlewanie;
  • zbyt częste i intensywne nawożenie;
  • oparzenia słoneczne spowodowane intensywnym nasłonecznieniem.
Miskanty

Miskanty w projektowaniu ogrodu

  • Majestatyczne gatunki miskantów doskonale sprawdzają się jako tło dla innych roślin. Niższe gatunki można łączyć z roślinami jednorocznymi i bylinami na rabatach lub sadzić w dużych donicach wzdłuż ścieżek, na balkonach lub tarasach. Miskanty pozostają atrakcyjne przez cały rok.
  • Długie liście miskantów wyglądają bardzo pięknie, gdy delikatnie kołyszą się na wietrze. Ich łagodny kształt i przyjemny dźwięk liści poruszających się na wietrze sprawiają, że idealnie nadają się do sadzenia przy oczku wodnym lub w miejscach odpoczynku, takich jak pergole lub huśtawki ogrodowe.
  • Kupując kilka roślin, warto wybrać odmiany kwitnące o różnych porach. W ten sposób można cieszyć się ich urokiem przez cały sezon.
  • Miskanty pięknie prezentują się w towarzystwie takich roślin jak lawenda, języczki, hortensje, róże czy floksy.
  • Miskanty nadają ogrodowi niepowtarzalnego klimatu. Ich zwiewny kształt dodaje lekkości kompozycji ogrodowej.
  • Miskant chiński jest często uprawiany jako pojedyncza roślina. W takim przypadku często sadzi się go obok trawnika.
  • Miskanty są również wykorzystywane do bukietów ciętych. Martwe pędy tej trawy ozdobnej wyglądają bardzo atrakcyjnie.

Uprawa różnych rodzajów miskantów w ogrodach staje się coraz bardziej popularna. Łatwość pielęgnacji, oryginalny wygląd i spokój, jaki miskant wnosi do ogrodu, przekonały już ogrodników do ich szerokiego zastosowania w kształtowaniu krajobrazu.

Zdjęcia poglądowe © Canva.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *