Skip to content

Marzysz o drzewie, pod którym usiądzie cała rodzina? Wiąz jest do tego najbardziej odpowiednim drzewem

  • by
Wiąz

Jeśli szukasz godnego konkurenta dla dębu, nie szukaj dalej – wiąz nie ustępuje mu pod względem wielkości, długowieczności czy wytrzymałości. W przeszłości wiązy można było znaleźć w prawie każdym parku i alei, ale sto lat temu holenderska choroba wiązu przerzedziła ich szeregi. Obecnie w szkółkach dostępne są odporne na tę chorobę odmiany, które ponownie przyciągają uwagę ogrodników – zarówno ze względów ozdobnych, jak i praktycznych. Czy i Ty chcesz mieć wiązy w ogrodzie? W takim razie czytaj dalej i przygotuj się odpowiednio do posadzenia tego pięknego drzewa.

Różnorodność wiązów: jakie drzewa rosną w Polsce?

W naszym kraju wiąz jest drzewem pospolitym. Najczęściej rośnie na grądach i łęgach.
Do dobrego wzrostu potrzebuje gleb żyznych i wilgotnych. Lubi towarzystwo innych drzew liściastych. Rozróżnienie wiązów nie zawsze jest łatwe, gdyż pod jedną nazwą kryją się trzy różne drzewa: wiąz górski (łac. Ulmus glabra), wiąz szypułkowy (łac. Ulmus laevis) i wiąz pospolity (łac. Ulmus minor). Warto zauważyć, że niektóre źródła rozróżniają również wiąz polny odmianę korkową (łac. Ulmus minor var. suberosa).

Wiąz górski
Wiąz górski

Wszystkie te drzewa są do siebie bardzo podobne, a niektóre z nich mogą nawet krzyżować się ze sobą. Dlatego też nie jest łatwo je rozróżnić, ponieważ często nawet bardzo doświadczone oko specjalisty myli się na pierwszy rzut oka. Jednakże, gdy widzisz wysokie drzewo o szerokiej, kopulastej lub pucharowato rozszerzonej ku górze koronie, drobnych, zwisających gałęziach i eliptycznych liściach, możesz być pewien, że to wiąz szypułkowy. Wiąz ten jest najczęściej występującym wiązem na Litwie. Rośnie dość szybko i może z łatwością osiągnąć wysokość 40 metrów. Co więcej, pień wiązu może osiągnąć 1,5 metra średnicy. Ma na to całkiem sporo czasu, gdyż wiązy żyją średnio około 300 lat i dłużej.

Wiąz

Kto powinien się zainteresować posadzeniem wiązu w ogrodzie?

Nie masz możliwości, aby wyhodować gigantyczne drzewo? Nie martw się, w szkółce znajdziesz sadzonki wiązów wszystkich rozmiarów i gatunków. Wiąz drobnolistny (łac. Ulmus parvifolia) jest ulubieńcem hodowców bonsai ze względu na małe liście i regularny kształt korony. Wiąz jest łatwy w kształtowaniu, więc jeśli w porę przycinasz gałęzie, uzyskasz atrakcyjną roślinę ozdobną, która z pewnością stanie się ozdobą Twojego ogrodu.

Warto podkreślić, że wiązy często uprawia się w ogrodzie jako naturalne altanki lub parasole. Szeroka korona wiązu zapewnia doskonałą ochronę przed słońcem, deszczem, jak i przed działaniem różnych zanieczyszczeń. Doskonale nadają się do tego zwisające gałęzie wiązu, pod którymi zmieści się nawet większa grupa. Cóż, jeśli masz już altankę, możesz zasadzić mały kwietnik pod wiązem – drzewo ochroni wrażliwe na słońce kwiaty, a Twoje podwórko można ozdobią pachnące kwiaty.

Wiąz

Wiąz – 3 ciekawostki, o których z pewnością nie słyszałeś

  1. Drewno wiązu nie gnije pod wpływem wilgoci, dlatego jego pnie były wykorzystywane do produkcji rur wodociągowych w średniowiecznej Europie. Wykorzystano je również do budowy filarów pierwszego mostu londyńskiego.
  2. W średniowiecznej tradycji katolickiej wiąz był kojarzony z diabłem, a drzewa były masowo wycinane, aby zniszczyć „korzeń zła”. Być może słynny „Koszmar z ulicy Wiązów” ma z tym coś wspólnego?
  3. W przeciwieństwie do katolików, poganie kojarzyli wiąz ze sprawiedliwością i organizowali pod nim procesy. Sprowadzali spierających się pod drzewo i czekali, aż liść spadnie na jednego z nich – rację miał ten, na kogo pierwszego spadł liść.
Wiąz

Jak przygotować się do uprawy wiązu?

Jeśli szukasz niewymagającej rośliny, o którą nie będziesz musiał się martwić ani latem, ani zimą, wiąz będzie doskonałym wyborem. Nie boi się suszy i dobrze znosi nawet najmroźniejsze zimy. Kolejną zaletą wiązu, która jest dość istotna, jest to, że dobrze znosi półcień. Dlatego łatwo jest znaleźć miejsce dla wiązu – najważniejsze jest, aby ziemia miała dobry drenaż.

Wiązy szybko rosną, więc z pewnością przypadną do gustu niecierpliwym ogrodnikom, którzy chcą szybko widzieć efekty swojej pracy. Jednak szybkie tempo wzrostu oznacza, że trzeba być przygotowanym na kontrolę drzewa w odpowiednim czasie i ochronę przed szkodnikami. Należy pamiętać, że szybko rosnące korzenie rosną dość silnie pod ziemią, dlatego lepiej sadzić wiązy z dala od budynków i sieci komunikacyjnych.

Zdjęcia poglądowe © Canva.

https://www.gardeningknowhow.com/ornamental/trees/elm/growing-elm-trees.htm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *