Skip to content

Kwiaty polne. Czego brakuje Ci w ogrodzie w tym roku?

  • by
Kwiaty polne. Czego brakuje Ci w ogrodzie w tym roku?

Podczas projektowania lub odnawiania podwórka lub ogrodu często pojawia się pytanie, jakie kwiaty posadzić w ogrodzie. Jakie są najlepsze kwiaty polne na kwietnik? Jak wybrać te właściwe spośród wielu odmian i nazw. Uważamy, że będzie to łatwiejsze po zapoznaniu się z głównymi grupami kwiatów polnych oraz warunkami i wyzwaniami związanymi z ich uprawą. Przyjrzyjmy się zatem, jak kategoryzowane są kwiaty polne i które z nich będą się czuć najlepiej w Twoim ogrodzie.

Kwiaty do sadzenia w ogrodzie

Komponowanie rabat kwiatowych to niełatwe zadanie, należy rozważyć wiele niuansów i szczegółów. Wybierając kwiaty polne, należy wziąć pod uwagę glebę działki, oświetlenie i ilość światła słonecznego padającego na obszar, na którym będą rosły kwiaty. Niektóre kwiaty preferują miejsca słoneczne, inne półcień, a są też takie, które dobrze radzą sobie w pełnym cieniu.

Dobrym pomysłem jest sporządzenie listy kwiatów, które chcesz uprawiać, kategoryzując je według wysokości, czasu kwitnienia i koloru kwiatów. Lepiej będzie wyglądał ogród kwiatowy składający się z roślin o różnej wysokości i różnych kształtach. Wybierając kwiaty kwitnące o różnych porach, stworzysz ogród kwiatowy, która będzie kwitnąć przez cały ciepły sezon. Należy pamiętać, że im więcej kolorów w kwietniku, tym trudniej będzie je połączyć, dlatego kolory kwiatów należy dobierać oszczędnie. Obecnie popularne jest tworzenie monochromatycznych kwietników, na przykład niebieskich lub białych, ale rabaty z czerwonymi, pomarańczowymi lub żółtymi kwiatami należy komponować ostrożniej.

Dobrym pomysłem jest umieszczenie w kwietniku zarówno roślin jednorocznych, jak i wieloletnich. Kwiaty wieloletnie stworzą szkielet kwietnika, a wyraziste kwiaty jednoroczne dodadzą koloru i różnorodności.

Kwiaty polne - Nagietki
Nagietki

Jednoroczne kwiaty polne

Rośliny jednoroczne to kwiaty o jednorocznym cyklu życia. W ciągu jednego sezonu wegetacyjnego kwiaty te pojawiają się, rosną, kwitną, zawiązują nasiona i obumierają. Kwiaty jednoroczne sadzi się zwykle późną wiosną, po ustąpieniu przymrozków. Można je wyhodować z nasion lub kupić gotowe sadzonki.

Kwiaty jednoroczne mają wyraziste i bogate kolory i tworzą wielobarwną, uroczą przestrzeń w ogrodzie. Kwietniki skomponowane z kwiatów jednorocznych muszą być zakładane co roku i są świetnym sposobem na coroczne eksperymentowanie, wypróbowywanie nowych odmian kwiatów, wprowadzanie zmian i nowości do kwietnika. Oczywiście sadzenie roślin jednorocznych każdej wiosny zajmuje więcej czasu i będzie droższe z ekonomicznego punktu widzenia niż pielęgnacja kwiatów wieloletnich.

Popularne rośliny jednoroczne to gwiazdosz, aksamitka, jednoroczny fiołek, nagietek lekarski, kocanka, nasturcja, werbena, petunia, słonecznik i inne.

Fiołki
Fiołki

Wieloletnie kwiaty polne

Kwiaty wieloletnie mogą rosnąć w tym samym miejscu od kilku do kilkunastu lat. Bylin nie trzeba przesadzać każdej wiosny, z wyjątkiem tych, które w naszym regionie nie zimują w gruncie (np. mieczyki i dalie wykopuje się jesienią i ponownie sadzi wiosną). Byliny są lepiej przystosowane do gorszych gleb niż rośliny jednoroczne, ponieważ byliny mają znacznie lepiej rozwinięty system korzeniowy, a ich korzenie wnikają głębiej w glebę w poszukiwaniu wody i składników odżywczych.

Planowanie układu kwiatów wieloletnich wymaga szczególnej uwagi, ponieważ takie kompozycje kwiatowe będą cieszyć oko przez wiele lat. W sklepach ogrodniczych jest szeroki wybór kwiatów wieloletnich. Należą do nich popularne piwonie, astry, serduszki okazałe,stokrotki, floksy, fiołki wonne, irysy, lilie, tulipany, mieczyki, dalie, konwalie i wiele innych.

Piwonie
Piwonie

Wieloletnie pnące kwiaty polne

Osobno można wyróżnić wieloletnie pnące kwiaty i rośliny polne. Pnącza doskonale nadają się do zazielenienia terenu, ukrycia nieestetycznie wyglądających części ogrodu, tworzenia ochrony przed wiatrem czy też prywatnego kącika. Rośliny pnące wyróżniają się obfitym ulistnieniem, długimi łodygami i szybkim wzrostem. Niektóre pnącza przyczepiają się do podpory za pomocą korzeni powietrznych lub przybyszowych, inne za pomocą wąsów czepnych.

Wybierając podpory dla roślin pnących, kieruj się swoją wiedzą i wyobraźnią. Może to być łuk na początku ogrodu, który pokryty pnączami wygląda jak brama zapraszająca do środka. Altana otoczona gęstym listowiem i pachnącymi kwiatami będzie wyglądać tajemniczo i wdzięcznie. A może wybierzesz miejsce dla pnącza na ścianie budynku lub ogrodzeniu?

Po znalezieniu miejsca dla pnącza w ogrodzie przyjdzie czas na wybór spośród wielu ich rodzajów. Weź pod uwagę bluszcz, powojniki, aktinidie, hortensje pnące, winobluszcz pięciolistkowy, róże pnące.

Aktinidia
Aktinidia

Kwiaty polne, które lubią słoneczne miejsca

Jeśli Twój ogród lub kwietnik znajduje się w słonecznym miejscu – masz do wyboru mnóstwo roślin. Większość uprawianych przez nas kwiatów uwielbia słońce i najlepiej rozwija się w słonecznych, otwartych przestrzeniach. Miłośników słońca nie brakuje zarówno wśród jednorocznych, jak i wieloletnich roślin ogrodowych. Te rośliny jednoroczne możesz śmiało sadzić w pełnym słońcu: wilce, aksamitki, kleomy, cynie, werbeny, kosmosy. Kwiaty wieloletnie – miłośnicy kąpieli słonecznych: rudbekie, ostróżki, astry, narcyzy, lawenda, szałwia, szałwia rosyjska, liliowce, jastruny.

Niecierpki
Niecierpki

Kwiaty polne, które lubią cień

A jakie rośliny należy wybrać, jeśli planujesz założyć ogród kwiatowy w zacienionym miejscu, w którym brakuje światła słonecznego? Wiele osób uważa, że tylko rośliny o ozdobnych liściach dobrze rosną w zacienionym miejscu. Nie jest to jednak prawdą i istnieje wiele roślin kwitnących, które dobrze radzą sobie w cieniu. Wśród roślin jednorocznych tolerują półcień fuksje, begonie bulwiaste, niecierpki, lobelie, browalie. Kwiaty wieloletnie, które lubią umiarkowane nasłonecznienie to: serduszki okazałe, tawułki, orliki błękitne, pierwiosnki, hortensje pnące. Mogą rosnąć w półcieniu.

Istnieją kwiaty, które są gotowe do kwitnienia nawet w pełnym cieniu, gdzie w ogóle nie dociera bezpośrednie światło słoneczne. Należą do nich brunnery wielkolistne, kokoryczki, naparstnice i funkie.

Lobelia
Lobelia

Kwiaty polne w doniczkach

Przestrzeń ogrodową można urozmaicić kwiatami w donicach. Kwiaty polne posadzone w doniczkach są świetnym rozwiązaniem, gdy działka jest mała i nie ma miejsca na sadzenie kwiatów. Możesz nawet stworzyć własny mały ogród kwiatowy w pojemniku lub starym garnku. Taki kwietnik możesz łatwo przenieść w inne miejsce, jeśli chcesz, i zmieści się wszędzie – na parapecie, na balkonie, na tarasie. 

Wybierając doniczkę, zwróć uwagę na jej rozmiar, kolor, kształt, teksturę i wzór. Zaleca się dopasowanie doniczki do otoczenia. Można kupić szeroką gamę doniczek lub innych pojemników do uprawy kwiatów – ceramicznych, metalowych, betonowych, plastikowych, ocynkowanych. Jeśli będziesz uprawiać zwisające kwiaty polne, wybierz wysokie, podwieszane donice. Jeśli planujesz posadzić wiele małych roślin, wybierz szeroką i niższą doniczkę. Ważne jest, aby dno doniczki miało otwory do odprowadzania wody; jeśli ich nie ma, musisz je wywiercić. Nie zaleca się wybierania doniczek z czarnego tworzywa sztucznego, ponieważ nagrzewają się one na słońcu i wilgoć z nich szybciej odparowuje, co może powodować wysychanie i obumieranie roślin.

Kwiaty jednoroczne i wieloletnie, zioła, rośliny przyprawowe, krzewy, a nawet drzewka dobrze rosną w doniczkach i pojemnikach. Początkującym ogrodnikom zaleca się sadzenie w doniczkach kwiatów jednorocznych, które kwitną przez całe lato, a w przypadku niektórych odmian nawet do jesieni. Ważne jest, aby podlewać i nawozić kwiaty polne w doniczkach na czas. Nie mają one dostępu do składników odżywczych i wody z ziemi poprzez korzenie, wiec to Ty musisz o wszystko zadbać. Do uprawy w donicach zewnętrznych doskonale nadają się kosmosy, godecje (klarkie), ślazówki, nagietki.

Zwisające kwiaty polne posadź w wyższych donicach, aby ich gałązki mogły ładnie opadać. Często takie doniczki są zawieszane wyżej. Zwisające kwiaty polne uprawiane w doniczkach można sadzić w okręgu, wzdłuż krawędzi doniczki. Ciekawym rozwiązaniem jest sadzenie różnych zwisających kwiatów w jednej doniczce, tworząc w ten sposób niepowtarzalne kompozycje. Spróbuj poeksperymentować, łącząc tojeść rozesłaną, zwaną zwyczajowo pieniążkiem, z sanwitalią rozesłaną (polegnatką), scewolą czy też bakopą. 

Bukiet

Bukiety z kwiatów polnych

Kwiaty wyhodowane w ogrodzie mogą być świetnym prezentem dla bliskiej osoby lub ozdobą wnętrza. Bukiet wykonany z roślin wyhodowanych we własnym ogrodzie kwiatowym przyniesie więcej radości niż kwiaty kupione w sklepie. Można łączyć różne kwiaty w jednym bukiecie lub zrobić bukiet z jednego rodzaju kwiatów.

Na bukiety z pojedynczych kwiatów świetnie nadają się mieczyki, róże, piwonie, lilie . Są to jasne, kolorowe kwiaty, które nie wymagają dodatkowych roślin w pobliżu. Róże będą również dobrze wyglądać w jednym bukiecie z paprociami, funkiami, drobnymi kwiatami gipsówki czy rumiankami.

Interesujące są również bukiety kwiatów dalii w różnych odmianach i kolorach. Ich jasnoróżowe, kremowe i białe kwiaty utworzą romantyczny i delikatny bukiet. Kolorowe i wyraziste bukiety tworzą kwiaty żółte, czerwone i bordowe. Dalie w bukiecie dobrze komponują się z hortensjami, różami, astrami i chryzantemami. Aby uzyskać piękny jesienny bukiet, dodaj do dalii kilka gałązek derenia lub kaliny z czerwonymi jagodami.

Bukiet z kwiatów, który wyhodujesz, będzie zależał tylko od Twojej pomysłowości i kreatywności, dlatego komponuj, ciesz się procesem jego tworzenia i obsypuj siebie i swoich bliskich kwiatami.

Wykorzystane źródła:
https://www.gardeningknowhow.com
https://www.allaboutgardening.com
https://floristics.info
Jurkštienė O., Saunoriūtė S. Mano svajonių gėlynas. Kowno, 2019

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *