Skip to content

Koleus – letnia ozdoba kwietników i ogrodów

  • by
Koleus – letnia ozdoba kwietników i ogrodów

Tropikalny koleus jest uprawiany na całym świecie ze względu na bajecznie piękne wielokolorowe egzotyczne liście: kombinacje intensywnej zieleni, turkusu z fuksją, fioletu, magenty, kremowej bieli, a nawet czerni. Koleus to niewymagająca w pielęgnacji, szybko rosnąca i odporna na szkodniki roślina, która szybko się regeneruje.

Koleus należy do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae), rodzaju Coleus. W naturze koleusy dorastają do 3 m wysokości, ale te uprawiane w doniczkach nie przekraczają 80-100 cm. Ich wzrost można ograniczyć, sadząc je w małych doniczkach lub przycinając.

W naszych ogrodach kwiatowych najczęściej występuje koleus Blumego, zwany także pokrzywką brazylijską (łac. Plectranthus scutellarioides). Koleus Blumego to roślina wieloletnia uprawiana jako roślina jednoroczna lub doniczkowa w ogrzewanych pomieszczeniach zimą. Pochodzi z tropikalnych obszarów Azji, Australii i wysp Pacyfiku Nazwa Coleus blumei pochodzi od holenderskiego botanika Carla Ludwiga Blume (1796-1862). Prowadził on badania w Indonezji, gdzie koleus rośnie dziko.

Najsłynniejszy i najdroższy na świecie koleus został przedstawiony na obrazie „Koleus w wazonie”, namalowanym w 1886 roku przez Vincenta van Gogha (1853-1890).

Bogactwo odmian koleusów

Odmiany występujące w naturze są często nazywane Coleus × hybridus. Piękno tych roślin można opisywać bez końca, ponieważ stale powstają nowe odmiany o oryginalnych, kolorowych liściach. Najbardziej atrakcyjne są odmiany cętkowane, zielono-żółto-karminowe, różowo-zielone, łososiowo-różowe, brązowo-czerwone z żółtymi obwódkami, w kolorze buraczanym z zielonymi plamami.

Koleus
Koleus

Na rynku kwiatowym dostępnych jest wiele odmian, które zostały wyhodowane pod kątem określonych cech, takich jak wielkość lub wzór, kolor liści – od jasnozielonego do różnych odcieni różu, bordo, fioletu lub ciemnego, prawie czarnego (na przykład Coleus Dark Star).

  • Electric Lime – jasnozielone liście z cytrynowymi smugami.
  • Florida Sun Rose – zielone, różowe i fioletowe liście.
  • Gatar Glory – żółto-pomarańczowe liście.
  • Pink Chaos – zielono-biało-różowe liście.
  • Splish Splash – bordowo-zielone liście.
  • Wasabi – liście zielone.
  • Bronze Age – okrągłe liście w kolorze miedzi, zwarty kształt.
  • Caipirinha – cytrynowe liście z bordowymi żyłkami.
  • Golden Dreams – cytrynowe liście z czerwonymi żyłkami.
  • Pineapple Splash – cytrynowe liście z bordowymi plamkami.
  • Sky Fire – aksamitne, bordowe liście z jasnozieloną obwódką.
  • Walter Turner – bordowo-czerwono-zielone liście.
  • Wizard Scarlet – purpurowe z jasnozieloną obwódką.
  • Buttermilk – ząbkowane, żółto-zielone liście.
  • Religius Rutabaga – liście cętkowane, fioletowe, zielone i kremowe.
  • Timotei – kremowozielone.
  • Melibu epriko – liście morelowożółte.
  • Wild Lime – mocno pofalowane, kremowozielone liście.
  • Black Prince – bardzo ciemne, prawie czarne liście.
  • Kong Rose – duże, bordowo-czerwone i limonkowe liście.

Sadzenie koleusów

Gleba, na której rośnie koleus, powinna być umiarkowanie lub bardzo żyzna, dobrze przepuszczalna, wilgotna, ale nie przelana, kwaśna lub obojętna (pH 5-7). Przed sadzeniem w gruncie, gleba powinna być spulchniona, odchwaszczona, w razie potrzeby należy dodać do ziemi dobrze rozłożony kompost lub torf. W gruncie sadzonki nagietka można sadzić po 15-20 maja, po ustąpieniu ostatnich przymrozków. Koleusy sadzi się w odległości 15-25 cm lub pojedynczo w doniczce o średnicy około 12-13 cm. W przypadku sadzenia w doniczce można użyć uniwersalnej ziemi doniczkowej.

Koleus
Koleus

Uprawa i pielęgnacja koleusów

  • Roślina ta pochodzi z ciepłego klimatu i może być uprawiana jako roślina doniczkowa przez cały rok lub sezonowo na balkonach i w ogrodzie. Aby przetrwała zimę, należy ją wykopać lub przyciąć przed mrozem.
  • Koleus potrzebuje dużo słońca, aby jego liście były duże i intensywnie wybarwione.
  • Kwiat ten lubi ciepło, światło i regularne zraszanie dolistne. Optymalna temperatura w sezonie wegetacyjnym wynosi co najmniej +16 do +18°C.
  • Roślina zachowa zwarty pokrój, jeśli końcówki pędów zostaną usunięte.
  • W cieniu lub przy braku słońca pędy koleusa wydłużają się, kolory ciemnieją, a liście nawet najbardziej żywotnych odmian stają się zielone, co często utrudnia odróżnienie ich od siebie.
  • Nie wszystkie odmiany lubią bezpośrednie, ostre słońce (które może spalić liście). Ostatnio pojawiła się grupa odmian Kong, które są przystosowane do uprawy w pełnym cieniu.
  • Sadząc i uprawiając koleusa w domu, najlepiej jest codziennie obracać doniczkę, aby roślina otrzymywała słońce ze wszystkich stron. Najlepiej aby roślina otrzymała dużo światła słonecznego rano i pod wieczór. Około południa, szczególnie latem, liście powinny być chronione przed poparzeniem słonecznym.
  • Jako kwiat doniczkowy, koleus szybko się starzeje i wymaga częstego odnawiania, aby zachować jego piękny wygląd.

Podlewanie i nawożenie koleusów

Koleus musi być regularnie podlewany, a podłoże powinno być wilgotne, ale nie podmokłe – nadmierne podlewanie spowoduje gnicie korzeni.

Jest wrażliwy na związki wapnia zawarte w wodzie wodociągowej, traci też liście gdy w glebie nagromadzi się ich zbyt dużo. Najlepiej byłoby podlewać koleusa przegotowaną wodą. Podczas gotowania wody związki wapnia osadzają się na ściankach czajnika w postaci osadu wapiennego, a przegotowana woda staje się bardziej miękka.

Koleusy, szczególnie te rosnące w gruncie, nie wymagają częstego nawożenia. W domu, w doniczkach, można je nawozić co dwa tygodnie od kwietnia do września płynnym nawozem dla ozdobnych roślin liściastych.

Systematyczne usuwanie kwiatów koleusów

W przypadku roślin kwitnących zależy nam na jak największej liczbie kwiatów, ale gdy tylko rozpoczyna się sezon letni, trwa niekończąca się „walka“ z pąkami kwiatowymi. Zabieg ten wykonuje się systematycznie aż do jesieni, kiedy kwiaty muszą zostać usunięte, aby roślina była silna i piękna.

Kwiaty koleusa są zazwyczaj białe lub niebiesko-białe, małe i zebrane w grona. Wyrastają na wierzchołkach głównych pędów i w pachwinach liści. Kwiaty są rzeczywiście piękne, ale roślina potrzebuje tak dużo energii, aby je wyprodukować, że jeśli pozwoli się im zakwitnąć, koleus straci swoje piękne liście i osłabnie, dlatego najlepiej jest usuwać kwiaty. Ponadto usunięcie kwiatów sprawia, że roślina bardziej się rozkrzewia.

Przycinanie i kształtowanie koleusów

Koleus może być hodowany zarówno jako drzewo, jak i krzew. Dolne liście i pędy należy regularnie przycinać. Pozostawia się tylko górne, aż utworzą koronę, a główny pęd stanie się zdrewniały. Gdy koleus osiągnie wymaganą wysokość, należy przyciąć boczne gałęzie i liście, pozostawiając 4 młode pędy na samej górze. Skrócić należy również górny pęd. Przez pewien czas roślina będzie wyglądać nieatrakcyjnie, ale wkrótce zacznie się zagęszczać. Po pewnym czasie ponownie przytnij pędy boczne, pozostawiając około 4-5 węzłów, i powtarzaj tę operację w miarę wzrostu rośliny, nadając jej kulisty kształt. Do uformowania kształtu drzewa nadają się tylko te odmiany, które są bardzo bujne i łatwo rozrastają się.

Koleus
Koleus

Rozmnażanie koleusów przez sadzonki

Jesień to dobry czas na rozmnażanie tej rośliny. Rozmnażanie przez sadzonki, czyli przez ukorzenianie z wierzchołków pędów, jest najskuteczniejszą i najłatwiejszą metodą. Odetnij zdrowe i silne pędy rosnące w centrum krzewu. Powinny one mieć 7-10 cm długości i 2-3 pary liści. Usuń dolne części liści, aby nie zaczęły gnić i aby energia rośliny mogła być skoncentrowana na wzroście korzeni. Sadzonki można umieścić w wodzie lub w podłożu z ziemi ogrodowej (mieszanka torfu i piasku). Dobrym pomysłem jest zanurzenie sadzonek w środku ukorzeniającym przed umieszczeniem ich w ziemi. Nie trzeba tego robić podczas moczenia w wodzie – koleus sam z siebie doskonale wypuszcza korzenie. Warunkiem dobrego ukorzenienia jest odpowiedni reżim środowiskowy: jasne, ciepłe miejsce, temperatura od +22 do +24 °C. Sadzonki ukorzeniają się dość szybko i powinny utworzyć nowy system korzeniowy po około 2 tygodniach.

Rozmnażanie koleusów przez nasiona

W przypadku uprawy na zewnątrz nasiona wysiewają się samoczynnie i w ten sposób roślina rozprzestrzenia się. Koleus wytwarza kuliste, brązowe, bardzo małe nasiona wielkości maku. Nasiona muszą być dobrze wysuszone, jednolite pod względem koloru i wielkości. Rośliny wyhodowane z nasion zebranych z roślin własnych mogą nie odziedziczyć cech „rodziców”. Nasiona muszą być zdrowe. Należy również pamiętać, że tworzenie nasion osłabia roślinę i zmniejsza jej wartość ozdobną. Dlatego lepiej jest ścinać kwiaty, aby zapobiec tworzeniu się nasion.

Nasiona kupione w sklepie wysiewa się w lutym-kwietniu w szklarni lub w ciepłym pomieszczeniu do doniczek. Po wypełnieniu doniczki przepuszczalnym podłożem należy wyrównać glebę i podlać ją. Drobne nasiona koleusa wysiewać w rzędach, na głębokość 1-3 mm, w odstępach 10-15 cm, a następnie przykryć ziemią.Rośliny wyhodowane z nasion zebranych z własnych roślin mogą nie mieć takich samych cech jak „rodzice”. Nasiona koleusa muszą być zdrowe. Należy również pamiętać, że tworzenie nasion osłabia roślinę i zmniejsza jej wartość ozdobną. Dlatego lepiej jest ścinać kwiaty, aby zapobiec tworzeniu się nasion. Aby ułatwić siew, można wymieszać nasiona z piaskiem.

Po wysianiu nasion należy zwilżyć glebę za pomocą zraszacza, aby strumień wody nie powodował zagłębiania się nasion w glebie. Aby poprawić warunki kiełkowania, można przykryć pojemnik pokrywką lub folią. Okresowo odkrywaj i wietrz doniczkę. Oprócz wysokiej wilgotności, młodym roślinom należy zapewnić odpowiednio wysoką temperaturę: +21 do +22 °C w ciągu dnia i +15 do +18 °C w nocy. Sadzonki kiełkują szybciej w temperaturze +20 – +27 °C, a pędy pojawiają się po 7-14 dniach. Po pojawieniu się pierwszej pary liści z sadzonek, roślinę można przesadzić w odległości 5 cm × 5 cm lub do pojedynczych doniczek. Gdy sadzonki urosną, należy przesadzić je do skrzynek balkonowych, doniczek lub otwartego gruntu. Zaleca się sadzenie na zewnątrz po 15 maja, po ostatnich przymrozkach.

Po około 6-7 tygodniach wzrostu, gdy sadzonki osiągną wysokość 10-12 cm, należy skrócić wierzchołki pędów, aby nadać im ładny krzaczasty pokrój.

Koleus
Koleus

Choroby i szkodniki koleusów

Koleus rzadko choruje. Słaba kondycja rośliny jest zwykle spowodowana zbyt częstym lub zbyt rzadkim podlewaniem. Nadmierna wilgotność i brak wentylacji mogą prowadzić do szarej pleśni. Aby zwalczyć tę chorobę, należy zastosować środek grzybobójczy.

Zimą koleusy trzymane w mieszkaniu mogą być atakowane przez mączliki, mszyce i przędziorki. Szkodniki te można zwalczać naturalnymi środkami owadobójczymi.

Koleusy w ogrodzie, na balkonie lub we wnętrzu

Koleusy wyglądają bardzo ładnie w kwietnikach i doniczkach. Można je sadzić pojedynczo w doniczkach, układać w wielobarwne grupy lub wielobarwne kompozycje, w których niepowtarzalne kolory liści dają ciekawy efekt. Dzięki wielobarwnym liściom koleus urozmaica ogród lub balkon i dobrze rośnie obok petunii i innych roślin kwitnących.

Jako roślina balkonowa doskonale sprawdza się w szczególnie kolorowych zestawieniach, w których różne odmiany rosną obok siebie, tworząc piękne kompozycje.

W jednym pojemniku można posadzić kilka sadzonek – każdą w innym kolorze. Istnieje tak wiele odmian, że co roku można tworzyć nowe kompozycje.

Koleusy dobrze wyglądają również posadzone jako obwódki na rabatach, tworząc niskie roślinne żywopłoty. Na rabatach kwiaty te można również sadzić w pustych przestrzeniach tworzonych przez niektóre rośliny wieloletnie, które zanikają po kwitnieniu (np. maki orientalne lub łubiny). 

Zdjęcia poglądowe © Canva.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *