Skip to content

Kobea – spektakularne pnącze ogrodowe

  • by
Kobea – spektakularne pnącze ogrodowe

Kobea to niezwykle piękne pnącze o misternych pierzastych liściach. Pnącza te dość szybko tworzą wspaniały zielony dywan z wieloma dzwonkowatymi kwiatami.

Rodzaj kobea (Cobaea) obejmuje ok. 18 gatunków powszechnie występujących w tropikalnej Ameryce. Są to rośliny wieloletnie, ale u nas uprawia się je głównie jako rośliny jednoroczne. Wspinając się po podporze, dorastają do 6 m wysokości. Kwiaty kobei są dość duże i mają dzwonkowaty kształt. Występują pojedynczo lub są skupione po 2-3 w pachwinach liści.

Nazwa tego kwiatu pochodzi od słynnego hiszpańskiego przyrodnika i jezuity, Barnabe Cobo, który przez wiele lat mieszkał w Peru i Meksyku.

Uwierz mi, nie znajdziesz drugiego ozdobnego pnącza, które rośnie tak szybko. Przyciągające wzrok kwiaty w kształcie dzwonu dorastają do 8 cm średnicy i kwitną od lipca do pierwszych przymrozków. Zachwycają nie tylko rozmiarem, ale także mnogością barw: białym, fioletowym, liliowym, jasnozielonym, a nawet bordowym.

Gatunki kobei

Spośród 18 różnych gatunków, tylko jeden jest u nas hodowany – kobea pnąca (Cobaea scandens). Pochodzi on z Meksyku. Roślina ta wytwarza liczne pędy o długości do 4 m. Liście są pierzaste, zakończone rozgałęzionymi pędami, które pozwalają roślinie mocno przylegać do podpory. Kobea ta kwitnie w ogrodzie lub na skalniaku od lipca do pierwszych przymrozków. Kwiaty mogą być białe lub fioletowe.

Hodowla kobei

Kobea lubi rosnąć na otwartych przestrzeniach, w żyznej i luźnej glebie. Lubi pełne słońce i stosunkowo dobrze toleruje półcień, ale bardzo słabo rośnie w pełnym cieniu. Młode sadzonki kobei w ogóle nie tolerują mrozu, ale dojrzałe rośliny mogą wytrzymać nawet mrozy do -5 °C.

Hodowla kobei

Rozmnażanie kobei przez nasiona

Nasiona kobei można wysiewać od końca lutego do połowy marca. Nasiona są łatwo dostępne w działach nasiennych i sklepach ogrodniczych. Przed siewem nasiona można namoczyć w roztworze stymulatora wzrostu na kilka godzin. Każde nasiono powinno być wysiane w osobnej doniczce, aby uniknąć uszkodzenia korzeni sadzonek podczas przesadzania. Zaleca się wysiewanie do ziemi uniwersalnej.

Nasiona przykrywa się w doniczce warstwą ziemi o grubości około 1,5 cm. Sadzonki powinny wzejść 14-25 dni po wysiewie.

Aby kobea wykiełkowała tak wcześnie, jak to możliwe, nasiona można skiełkować przed siewem. W tym celu na dnie szklanego pojemnika umieszcza się papier toaletowy złożony w kilku warstwach. Obficie zwilża się go wodą i umieszcza na nim nasiona tak, aby nie stykały się ze sobą. Pojemnik powinien być przykryty zwykłą torebką plastikową i trzymany w świetle. Nasiona kiełkują średnio w ciągu dwóch tygodni. Jeśli w tym okresie na nasionach pojawi się pleśń, należy je delikatnie przemyć i wymienić papier.

Gdy nasiona wykiełkują, należy umieścić je na luźnym podłożu, płaską stroną do dołu i przykryć warstwą ziemi o grubości około 1,5 cm.

Jeśli nasiona zostały wysiane w połowie marca, na początku kwietnia sadzonki będą miały po 2 liście. Następnie należy je przesadzić do odpowiednio dużych doniczek o pojemności około 3 litrów. Przed sadzeniem sadzonki należy najpierw obficie podlać. Następnie ostrożnie wyjąć i przesadzić wraz z bryłą korzeniową do nowej doniczki. Pustą przestrzeń po bokach należy wypełnić świeżym podłożem.

Umieszczając sadzonki w dużych doniczkach, dasz roślinie możliwość rozwinięcia silnego systemu korzeniowego, który jest niezbędny do jej dalszego wzrostu. A jeśli te kwiaty zostaną następnie przesadzone do gruntu, pędy będą silniejsze. Oczywiście sadzonki należy zahartować przed wysadzeniem na zewnątrz.

Rozmnażanie kobei przez sadzonki

Rozmnażanie kobei przez sadzonki

Innym sposobem rozmnażania kobei są sadzonki. Sadzi się je w wilgotnym piasku, aby dobrze się ukorzeniły.

Najwcześniej sadzonki kobei można wysadzać na zewnątrz w drugiej połowie maja: młode rośliny bardzo boją się nawet najmniejszych przymrozków. Dołki do sadzenia należy przygotować z wyprzedzeniem. Należy je wykopać w odległości 50 cm od siebie i wypełnić luźną, żyzną glebą.

Rośliny w doniczkach należy obficie podlać przed sadzeniem. Podczas wyjmowania należy dokładnie oczyścić ze starej ziemi. Rośliny należy ostrożnie umieścić w przygotowanym dołku, pilnując, aby nie uszkodzić systemu korzeniowego. Po zasypaniu ich luźną ziemią i dobrym zagęszczeniu należy je natychmiast podlać.

Pielęgnacja kobei

  • W ciągu pierwszych kilku dni po przesadzeniu kobea wymaga trochę opieki. Ponieważ jest to roślina pnąca, konieczne jest zapewnienie jej podpór, które pozwolą jej z powodzeniem piąć się do góry. Może z powodzeniem piąć się po różnych budynkach, małych drzewach i pergolach.
  • Lubi regularne podlewanie, a przy suchej pogodzie należy ją częściej podlewać. Chociaż lubi wilgotną glebę, należy upewnić się, że gleba nie jest zbyt mokra, w przeciwnym razie może rozwinąć się zgnilizna korzeni.
  • Nawożenie należy rozpocząć od samego początku. Jeszcze przed posadzeniem w ziemi, gdy tylko na roślinie pojawi się pierwszy liść. Potrzebny nawóz można kupić w sklepach ogrodniczych. Kobea potrzebuje dużo azotu na początku wzrostu oraz więcej potasu i fosforu, gdy zaczyna tworzyć pąki. Aby kobea szybciej zapuściła korzenie po posadzeniu, należy ją często nawozić (co 7 dni) na przemian nawozami organicznymi i mineralnymi. Roślina bardzo dobrze reaguje na nawożenie roztworem fosforanowo-potasowym.
  • Jeśli chodzi o szkodniki, roślina ta jest bardzo podatna na ataki przędziorków i mszyc. Dlatego konieczne jest jej regularne kontrolowanie, a w przypadku wykrycia szkodników, należy udzielić pomocy na czas. Przędziorki można zwalczać poprzez opryskiwanie roślin akarycydami. Mszyce można łatwo wyeliminować, traktując roślinę środkami owadobójczymi.
Pielęgnacja kobei jako wieloletniego pnącza

Pielęgnacja kobei jako wieloletniego pnącza

Jeśli chcesz uprawiać kobeę jako roślinę wieloletnią, jej łodygi można wyciąć w połowie października i przesadzić do małego pojemnika. Doniczkę należy przechowywać w chłodnym miejscu do wiosny. Najlepiej nadaje się do tego piwnica.

Zimą kobea nie wymaga pielęgnacji. Ważne jest jednak, aby upewnić się, że gleba nie wyschnie całkowicie. Wiosną, w okolicach marca, doniczkę z kobeą należy wystawić na światło i nieco zwiększyć podlewanie. Ponieważ roślina jest już starsza, można przesadzać ja do gruntu wcześniej. Najlepiej pod koniec maja.

Zdjęcia poglądowe © Canva.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *