Skip to content

Kiedy wysiać aksamitki, aby zakwitły już w maju?

  • by
Kiedy wysiać aksamitki, aby zakwitły już w maju?

Aksamitki, potocznie zwane też turkami, są wspaniałym dodatkiem do ogrodu kwiatowego. Proste, bezpretensjonalne i niewymagające kwiaty zachwycają szeroką gamą odcieni niemal przez cały ciepły sezon. Gdy jedna przekwitnie, zakwita kolejna i tak aż do późnej jesieni. Szeroki wybór odmian i łatwa pielęgnacja to prawdopodobnie główne powody, dla których są one tak popularne w polskich ogrodach kwiatowych. A kiedy siać aksamitki, aby cieszyć się kwiatami jak najwcześniej?

Kiedy wysiać aksamitki?

Aby kwiaty zakwitły jak najszybciej, już w maju lub czerwcu, aksamitki należy wysiewać na rozsadę już w marcu lub kwietniu, a do otwartego gruntu przesadzić w drugiej połowie maja.

Jeśli nie masz czasu na przygotowanie rozsad aksamitek lub po prostu nie masz takich możliwości, możesz wysiać nasiona bezpośrednio do gleby pod koniec maja lub w czerwcu. Jeśli jednak nasiona zostaną wysiane bezpośrednio do gleby, kwiaty te wykiełkują później i później też zakwitną. Jeśli po wysiewie spodziewane są przymrozki lub dni stają się bardzo zimne, należy przykryć aksamitki folią ogrodową. Przynajmniej dopóki nie wykiełkują i nie wzmocnią się.

Aksamitki dobrze rozmnażają się również samodzielnie. Bardzo często same kiełkują wiosną z nasion rozsypanych jesienią.

Kiedy wysiać aksamitki

Wysiew aksamitek

Podobnie jak sama roślina, także nasiona nie są kapryśne i wybredne. Zwykle bardzo dobrze kiełkują i nie wymagają specjalnego przygotowania. Nasiona można wysiewać na sucho prosto z opakowania lub zebrać z zeszłorocznych przekwitłych roślin.

Najbardziej odpowiednim kompostem do wysiewu aksamitek jest kompost do sadzonek. Nasiona wysiewa się na głębokość 0,5-1 cm, lekko przykrywa ziemią i obficie podlewa. Odpowiednia wilgotność i temperatura są niezbędne do wzrostu sadzonek, dlatego należy przykryć ziemię folią i regularnie wietrzyć aby usunąć kondensację i nadmiar wilgoci.

Pojemniki z nasionami aksamitek powinny być trzymywane w cieple. Preferowana temperatura otoczenia wynosi 15-20°C, a temperatura podłoża około 21°C.

Nasiona zwykle kiełkują w ciągu 5-7 dni. Gdy się pojawią młode pędy należy usunąć przykrycie.

Kiedy wysiać aksamitki

Rozsada i rozmnażanie sadzonek aksamitek

Gdy sadzonki osiągną wysokość 4-5 cm i pojawią się 2-3 liście właściwe należy je przesadzić do pojedynczych doniczek. Doniczki nie powinny być zbyt duże, ponieważ rośliny i tak wkrótce trafią do gleby, ale ważne jest, aby miały otwory drenażowe.

Doniczki z rozsadami aksamitek należy przechowywać w temperaturze około 15-20°C w dobrze oświetlonym miejscu. Idealny jest do tego parapet okna od strony południowej lub południowo-wschodniej. Sadzonki należy podlewać tylko wtedy, gdy gleba jest sucha, a nadmiar wody należy koniecznie odprowadzić.

Jeśli liście sadzonek zaczną żółknąć lub końcówki liści wyschną, należy je nawieźć zbilansowanym nawozem. Jeśli jednak dobrze rosną i stają się silniejsze, nawożenie nie jest konieczne.

Zaleca się rozpoczęcie hartowania sadzonek, gdy temperatura zewnętrzna osiągnie 10°C. Następnie zaleca się wyniesienie ich na zewnątrz na kilka godzin. Tak zahartowane będą bardziej odporne na zmiany pogody, które na początku lata zdarzają się naprawdę często.

Kiedy wysiać aksamitki

Sadzenie aksamitek

Aksamitki dobrze rosną w ciepłym i słonecznym miejscu. Tolerują jednak także stanowiska półcieniste. Najbardziej odpowiednia dla nich jest gleba luźna, żyzna, lekka gliniasta lub piaszczysta, wolna od chwastów.

Sadzonki przenosi się do otwartego gruntu w drugiej połowie maja lub nieco później, jeśli wiosna jest bardzo zimna. Najlepiej sadzić je po ustąpieniu ryzyka przymrozków.

Aksamitki sadzi się w odległości 20-30 cm od siebie.

Aksamitki mają nicieniobójcze właściwości i dlatego zaleca się sadzenie ich obok ziemniaków, pomidorów, bakłażanów – ochroni to warzywa przed szkodnikami. Ponadto ich korzenie uwalniają substancje, które chronią glebę przed chorobami grzybowymi, dlatego zaleca się sadzenie mieczyków i astrów chińskich w miejscu, gdzie w zeszłym roku rosły aksamitki.

Uprawa aksamitek w doniczce

Uprawa aksamitek w doniczce

Aksamitki można także hodować w doniczkach i skrzynkach balkonowych – będą piękną ozdobą parapetów, balkonów czy tarasów. Nasiona można wysiać bezpośrednio do doniczki i przerzedzić po wykiełkowaniu. Alternatywnie można posadzić sadzonki aksamitek. Do uprawy aksamitek w doniczce najlepszy będzie uniwersalny substrat torfowy.

A jeśli chcesz jak najdłużej cieszyć się kwitnącymi kwiatami, obrywaj te przekwitłe.

Jak wysiać aksamitki? (wideo)

Źródła:

  1. https://horticulture.co.uk/marigolds/sowing/
  2. https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-marigolds/
  3. https://www.planetnatural.com/growing-marigolds/

Zdjęcia poglądowe © Canva.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *