Skip to content

Ketmia – wytrzyma w ogrodzie polską zimę Dowiedz się jak

  • by
Ketmia

Ketmia, róża chińska albo hibiskus jest znacznie częściej uprawiana w naszym kraju jako roślina domowa niż jako kwiat zewnętrzny. Pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej, uwielbia wilgoć i ciepło, więc polskie zimy są dla niej wyzwaniem. Hodowcy opracowali jednak ponad 300 odmian tej rośliny, z których niektóre mogą z powodzeniem zimować w naszym klimacie. Poznaj różnicę między uprawą na zewnątrz i w domu i odkryj nową ozdobę do Twojego ogrodu kwiatowego.

Pochodzenie i występowanie ketmii 

Nazwa kwiatu mówi nam, że pochodzi on z Chin, ale trudno to zweryfikować. Nie ma wątpliwości, że regionem pochodzenia hibiskusa – chińskiej róży – jest południowo-zachodnia Azja, gdzie do dziś rośnie naturalnie. Ketmie mogą być kwiatami jednorocznymi lub wieloletnimi, rosnącymi jako krzewy, drzewa, a nawet rośliny zielne. Istnieje wiele odmian ketmii, ale to, co uprawiamy w domu lub widzimy w parkach za granicą, zupełnie nie przypomina dzikiej rośliny. Współczesne ketmie ozdobne to stworzone przez człowieka hybrydy ośmiu gatunków tropikalnych.

Ketmia jest powszechna nie tylko w Azji kontynentalnej, ale także na wyspach Pacyfiku. Na przykład na Hawajach ketmia jest kwiatem narodowym, a jego kwiaty są wplatane w tradycyjne wianki. Ketmia syryjska, znana także jako ślazowiec syryjski lub hibiskus, jest narodowym symbolem Korei, przedstawianym w heraldyce kraju, a nawet wspomnianym w hymnie narodowym. W Egipcie herbatą z hibiskusa delektowali się faraonowie, a i dzisiaj jest ona powszechnie pijana na tradycyjnych egipskich weselach. Od dawna wykorzystywana jest do celów leczniczych i kulinarnych, a w niektórych kulturach azjatyckich była nawet czczona, składana w ofierze bogom i nazywana „kwiatem miłości”.

Ketmia

Gatunki ketmii 

W Polsce najbardziej znana jest ketmia róża chińska (łac. Hibiscus rosa-sinensis). Są to prawdopodobnie najczęściej uprawiane kwiaty domowe z rodzaju ketmii, które należą do rodziny ślazowatych (łac. Malvaceae). W warunkach pokojowych mogą osiągnąć 1-2 metry wysokości i przeżyć do 20 lat. Można je rozpoznać po błyszczących, ciemnozielonych liściach z ząbkowanymi krawędziami. Jednak główną cechą ketmii są ich duże, kolorowe kwiaty z długimi słupkami i charakterystyczną łagiewką pyłkową.

Róża syryjska lub ketmia syryjska (łac. Hybiscus syriacus) jest również często spotykana w Europie. Jest sadzona w ogrodach, ogródkach działkowych i parkach, przy dobrej pielęgnacji urośnie także w Polsce. Krzew ten dorasta do 2-4 metrów wysokości i ma pojedyncze, nieco mniejsze kwiaty. Róża syryjska jest lubiana ze względu na swoje walory dekoracyjne, ponieważ gama kolorystyczna jej kwiatów jest niezwykle szeroka i często są one dwukolorowe. Ketmie syryjskie kwitną dość późno – od sierpnia do października, dlatego będą cieszyć oko prawdopodobnie najdłużej ze wszystkich roślin w ogrodzie.

Ketmia

Hodowla ketmii w ogrodzie – co trzeba wiedzieć?

Ketmie, zwłaszcza syryjskie, lubią światło i regularną, ale zrównoważoną wilgoć. Są dość wrażliwe na wiatr i deszcz, dlatego najlepiej sadzić je w niższych, osłoniętych miejscach. Upewnij się tylko, że nie jest zacieniona przez inną roślinę lub budynek, ponieważ jest mało prawdopodobne, aby kwitła w cieniu. Ketmia potrzebuje światła słonecznego, jeśli je otrzyma urośnie dość szybko i wytworzy obfity kwiatostan.

Ketmia

Kiedy i gdzie najlepiej sadzić ketmie?

Najlepszy czas na sadzenie to późna wiosna, po ustąpieniu ostatnich przymrozków. Mówi się, że róża syryjska toleruje krótkotrwały mróz do -29°C, ale nawet minimalny przymrozek może być śmiertelny dla młodej sadzonki. Należy również zwrócić szczególną uwagę na optymalny rodzaj gleby. Róża chińska lubi rosnąć na żyznych i próchnicznych glebach, a do zimowania bardziej nadają się przepuszczalne gliny piaszczyste. W przypadku sadzenia w glebie gliniastej warto wykopać głębszy dołek i samodzielnie zadbać o drenaż. W przeciwnym razie korzenie stojące w wodzie mogą nie poradzić sobie z nadmiarem wilgoci podczas zimowej odwilży. Sadzenie na zboczu również może pomóc uniknąć takiej sytuacji.

Ketmia

Czy ketmie mogą zimować w ogrodzie?

Ketmia syryjska doskonale zniesie polską zimę. Z tego powodu jest to częsty wybór na rabaty kwiatowe, ale rzeczywista odporność na mróz jest bardzo zróżnicowana. Wszystko zależy od sposobu przygotowania rośliny do zimy i warunków pogodowych w danym roku. Na przykład, jeśli mamy bezśnieżną i mroźną zimę, nieokryta dobrze róża chińska może przemarznąć. Dlatego łodygę zimującej ketmii chińskiej należy jesienią przyciąć do ziemi i grubo przykryć ściółką.

Ketmia

Rośliny uprawiane w pomieszczeniach są często atakowane przez mszyce i inne szkodniki, ale jest to mniejszy problem w przypadku uprawy na zewnątrz. W przypadku sadzenia ketmii syryjskiej lub innej ketmii na rabacie kwiatowej, wyzwaniem jest bardziej radzenie sobie z pogodą i środowiskiem niż z chorobami. Jeśli uda się to osiągnąć, uprawa róży chińskiej z pewnością przyniesie najlepsze rezultaty i da poczucie dumy.

Zdjęcia poglądowe © Canva.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *