Skip to content

Kanny – wyrazisty akcent w ogrodzie

  • by
Kanna – wyrazisty akcent w ogrodzie

Jaskrawo ubarwione, wysokie, wdzięczne kwiaty kanny przyciągają wzrok już z daleka. Bogactwo kolorów, piękne kwiaty i wspaniałe duże liście tworzą wyjątkowy nastrój w ogrodzie. Te eleganckie kwiaty zwanesą także paciorecznikami. W języku łacińskim jej nazwa oznacza trzcinę.

Kanny (łac. Canna) to wieloletnie kwiaty należące do rodziny paciorecznikowatych. Kanny rosną naturalnie w klimacie tropikalnym w Ameryce Południowej, Afryce i Azji. W naturze mogą dorastać do 4 m wysokości. Liście kanny są bardzo duże, pojedyncze. Ich kwiaty są asymetryczne, jaskrawo ubarwione i zebrane w kwiatostan przewyższający liście.

Kanna

Odmiany kanny

Wyhodowano setki odmian kanny, różniących się odcieniami i wielkością liści i kwiatów. Oto niektóre z bardziej popularnych odmian:

  • Red King Humbert i Yellow King Humbert to klasyczne i jedne z najstarszych odmian. Red King Humbert dorasta do 1,2 m wysokości i wytwarza duże czerwone i czerwono-pomarańczowe kwiaty. Yellow King Humbert dorasta do 1,5 m i wytwarza dwubarwne kwiaty – żółte z pomarańczowymi plamkami;
  • Tropicanna – ma piękne pomarańczowe kwiaty i ozdobne liście z wiśniowymi, złotymi, żółtymi, różowymi i zielonymi paskami;
  • Pretoria (Bengal Tiger) – odmiana o dwubarwnych pomarańczowych kwiatach i żółto-zielonych paskach na liściach;
  • The President to odmiana, która dorasta do 80 cm wysokości, ma jaskrawoczerwone kwiaty, które tworzą uderzający kontrast z zielonymi liśćmi;
  • Stuttgart – kanna o pomarańczowych kwiatach i biało-zielonych liściach w paski. Odmianę tę najlepiej uprawiać w półcieniu, ponieważ ostre słońce może poparzyć liście;
  • Cleopatra – popularna odmiana karłowata o czerwono-żółtych kwiatach, dorastająca do 1,2-2 m;
  • Lucifer – kolejna karłowata odmiana nadająca się do uprawy w doniczce lub pojemniku. Dorasta do 1,5 m wysokości i wytwarza jasne, czerwono-żółte kwiaty.
Kanna

Rozmnażanie kanny z kłącza

Najpopularniejszym i najprostszym sposobem jest wyhodowanie kanny z kłącza. Aby kanny kwitły latem, należy je wykiełkować w szklarni lub pomieszczeniu już wczesną wiosną. W tym celu na początku marca kłącze kanny dzieli się tak, aby na każdej części znajdował się jeden duży pączek lub kilka mniejszych. Miejsca cięcia posypuje się węglem drzewnym i pozostawia do wyschnięcia. Podzielone części kłącza umieszcza się w doniczce lub innym pojemniku, w ziemi (piasku) i przysypuje piaskiem z wierzchu. Kanny należy trzymać w jasnym miejscu w temperaturze 20-24 oC i od czasu do czasu spryskiwać kłącza ciepłą wodą. Gdy rośliny wypuszczą liście i zrobi się im za ciasno w jednej doniczce, przesadź je do małych doniczek i przenieś do jasnego pomieszczenia o temperaturze nie wyższej niż 16°C. Aby wzmocnić kanny przed przesadzeniem ich do gruntu, podlewaj je raz na dziesięć dni roztworem nadmanganianu potasu (2 g na 10 l wody). Można obejść się bez kiełkowania kłączy, ale znacznie opóźni to kwitnienie kanny: jeśli posadzisz bulwy, które nie wykiełkowały, kanny zakwitną znacznie później lub mogą w ogóle nie mieć czasu na otwarcie kwiatów.

Hodowla kanny z nasion

Uprawa paciorecznika z nasion może spowodować utratę jego cech odmianowych. Jeśli jednak masz nasiona kanny i chcesz spróbować wyhodować z nich nowe rośliny, pamiętaj, że nasiona kanny mają bardzo twardą łupinę, którą należy zmiękczyć przed wysiewem. Umyj nasiona we wrzącej wodzie i pozostaw je w termosie w ciepłej wodzie na 3-4 godziny lub na gorącym kaloryferze na 12 godzin. Innym sposobem jest schłodzenie ich przez 1-2 godziny w lodówce. Nasiona wysiewa się w lutym w lekkiej glebie i utrzymuje w temperaturze 22-23 oC w półcieniu. Kiełki pojawiają się po 3-4 tygodniach. Gdy pojawią się 3-4 liście, sadzonki pikuje się do pojedynczych doniczek. Są one przechowywane w temperaturze 16 oC do czasu wysadzenia na zewnątrz. Niektóre sadzonki mogą zakwitnąć już w tym roku, inne dopiero w następnym.

Kanna

Sadzenie kanny w ogrodzie

Po ustąpieniu wiosennych przymrozków, zwykle w drugiej połowie maja, rośliny można przesadzić do gruntu. Wybierz dla kanny słoneczne, wolne od przeciągów miejsce. Odmiany kanny uprawiane dla ich ozdobnych liści mogą znosić półcień, ale odmiany uprawiane dla ich pięknych kwiatów potrzebują dużo słońca.

Kwiaty te tolerują szeroki zakres gleb, ale ważne jest, aby nie były one zbyt mokre lub podmokłe. Jednak optymalny skład gleby dla kanny to równe części próchnicy, ziemi liściowej, gruboziarnistego piasku i torfu. Niezbędny jest dobry drenaż.

Kanny sadzi się w odległości 50 cm od siebie. Po posadzeniu rośliny należy natychmiast podlać. Od posadzenia w gruncie do kwitnienia mija 1,5-2 miesiące.

Kanna

Pielęgnacja kanny

Kanny nie będą stanowiły większego problemu nawet dla początkującego hodowcy. Kwiaty te są niewymagające, są odporne na suszę i będą zdobić ogród od lipca aż do przymrozków. Jedyną wadą kanny jest to, że w naszym klimacie nie zimują na zewnątrz.

Podlewanie kanny. Pacioreczniki należy podlewać regularnie umiarkowaną ilością wody i większą ilością wody podczas kwitnienia. Po kwitnieniu podlewanie jest stopniowo zmniejszane. Pacioreczniki mogą wytrzymać krótkotrwałe susze, ale w ich trakcie przestają rosnąć.

Nawożenie kanny. Kanny należy nawozić 2-3 razy w sezonie nawozem mineralnym.

Kwitnienie kanny. Kwiaty paciorecznika kwitną zaledwie przez kilka dni, ale szybko są zastępowane przez nowe kwiaty. Aby pacioreczniki kwitły jak najdłużej, należy usuwać martwe kwiaty i zapobiegać zawiązywaniu się nasion.

Zimowanie kanny. W naszym regionie jest zbyt zimno, aby pacioreczniki mogły zimować na zewnątrz. Po pierwszych przymrozkach na przełomie września i października łodygi przycina się na wysokości 15-20 cm, bulwy wykopuje się wraz z otaczającą je ziemią i przechowuje przez zimę w chłodnym (6-8 oC), suchym miejscu. Najlepiej przechowywać bulwy w skrzynkach w mieszance torfu, piasku i ziemi, można do tej mieszanki dodać także trociny z drzew liściastych. Bulwy należy sprawdzać zimą pod kątem oznak gnicia. Gnijące części kłącza należy odciąć, a wycięte miejsca opryskać jodyną.

Kanna

Uprawa kanny w doniczce

Kanny mogą być również z powodzeniem uprawiane jako rośliny doniczkowe. W uprawie w pomieszczeniach kanny przechodzą okres spoczynku trwający dwa miesiące, a przez resztę roku cieszą oko pięknem swoich liści i kwiatów. Kanna może być uprawiana w doniczce, tak jak każda inna roślina domowa. Alternatywnie, można wykopać kannę jesienią i przesadzić ją do wiadra lub donicy o średnicy 50 cm, po uprzednim potraktowaniu gleby ogrodowej środkami owadobójczymi, aby zapobiec przedostawaniu się do domu owadów, które mogłyby zaszkodzić roślinie.

Pielęgnacja kann w domu jest znacznie łatwiejsza niż w ogrodzie: nie ma potrzeby opryskiwania rośliny, zwalczania chwastów i spulchniania gleby. Umieść kwiat w dobrze oświetlonym miejscu i podlewaj go w razie potrzeby odstałą wodą, od czasu do czasu przecierając liście wilgotną gąbką. Nawet gdy kanna przekwitnie, jej liście nadal będą jasne i piękne.

Gdy kanna doniczkowa przekwitnie i nadejdzie czas na odpoczynek, należy stopniowo ograniczać podlewanie, aż do całkowitego zaprzestania. Odetnij liście kanny na wysokości 10-15 cm od podstawy i umieść doniczkę w chłodnym, suchym pomieszczeniu o temperaturze co najmniej 10°C. Wiosną, aby rozmnożyć roślinę, usuń kłącze z ziemi, podziel je i posadź w różnych doniczkach. Doniczki z kannami można wystawić na balkon na lato lub posadzić w ogrodzie.

Choroby i szkodniki kanny

Kanny są odporne na choroby i szkodniki, ale czasem przytrafiają się jej różne nieszczęścia.

Ślimaki lubią skubać delikatne młode liście kanny. Należy więc uważać na te szkodniki na początku sezonu, gdy rośliny są jeszcze małe. Jeśli je zauważysz, możesz spróbować zastawić na nie pułapkę, zakopując w ziemi po brzegi słoik wypełniony piwem. Szkodniki te przyciągają drożdże w piwie, więc wpadną w pułapkę podczas picia napoju.

Spryskaj rośliny roztworem czosnku, łupin cebuli i mydła przeciwko mszycom. Jeśli szkodników jest już bardzo dużo, użyj specjalnych pestycydów. Mszyce można również zwalczać przy pomocy pożytecznych owadów, takich jak biedronki i złotookowate. Owady te są również znane jako entomofagi, ponieważ żywią się innymi owadami, w tym przypadku mszycami, ratując w ten sposób uprawy ogrodowe i warzywne. Larwy pożytecznych owadów są dostępne w specjalistycznych sklepach.

Kanna

W przypadku ataku przędziorków, można się ich pozbyć środkami owadobójczymi albo drapieżnymi roztoczami – owadami entomofagicznymi, które zabijają przędziorki.

Kanny mogą cierpieć na szarą pleśń, która charakteryzuje się brązowymi lub ciemnobrązowymi, czarnymi plamami pokrytymi nalotem. Gdy szara pleśń atakuje łodygi, odżywianie roślin jest upośledzone, rośliny więdną i umierają. Wysoka wilgotność i niskie temperatury sprzyjają rozprzestrzenianiu się tej zgnilizny. Części rośliny dotknięte zgnilizną muszą zostać zniszczone, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby. Do leczenia stosuje się specjalne środki chemiczne.

Kanny w projektowaniu ogrodów

  • Kanny wyglądają najbardziej imponująco, gdy są uprawiane w grupach. Zielonolistne, wysokie kanny stanowią doskonałe tło dla kwiatów średniej wysokości.
  • Grupę kann można utworzyć, wybierając odmiany kann o różnych wysokościach i odcieniach liści.
  • Kanny jednej odmiany posadzone w rzędzie będą dobrze wyglądać przy żywopłotach, pelargoniach, za ławkami ogrodowymi lub parkowymi.
  • Kanny uprawiane w pojemnikach sprawdzą się przy schodach, ławkach, ścieżkach i miejscach odpoczynku.
  • Możesz stworzyć tropikalny zakątek na działce lub w ogrodzie, sadząc obok pacioreczników inne południowe rośliny, takie jak na przykład juka. 

Wykorzystane źródła:
https://www.vle.lt
https://www.thespruce.com
https://floristics.info

Zdjęcia poglądowe © Canva.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *