Skip to content

Języczka – wspaniały i majestatyczny kwiat wieloletni

  • by
Języczka - Liguliaria

Jeśli lubisz pomarańczowy lub żółty kolor i wysokie, wieloletnie kwiaty, warto posadzić w ogrodzie języczkę. Wielu ogrodników ceni tę roślinę ozdobną za elegancki wygląd i piękne kwiaty. Języczka to wysoki kwiat – jej kwiatostany mogą dorastać do 2 m, a w każdym kwiatostanie znajduje się wiele małych kwiatów w kształcie płomienia.

Nawiasem mówiąc, łacińska nazwa języczki, Ligularia (Ligula znaczy właśnie „język”), odnosi się do struktury kwiatów. Kwiaty w kształcie języka są małe w porównaniu do całej rośliny.
 

Znanych jest około 150 gatunków tego wieloletniego kwiatu. Rosną naturalnie w Europie, Azji i Afryce. Najciekawsze gatunki pochodzą z Rosji, Dalekiego Wschodu, Chin i Japonii.

Gatunki i odmiany języczki

Chociaż w naturze występuje do 150 gatunków języczek, tylko około 12 jest uprawianych jako rośliny ozdobne. W Polsce najczęściej uprawia się opisane poniżej gatunki i odmiany.

Języczka - Liguliaria

Języczka pomarańczowa (Ligularia dentata)

Jest to bardzo jaskrawo ubarwiona roślina, dorastająca do 1 m wysokości. Kwiaty są żółte lub jasnobrązowe. Gatunek ten kwitnie latem i jesienią. Najbardziej znane odmiany języczki pomarańczowej to „Britt Marie Crawford”, „Desdemona”, „Othello”, „Osiris Fantasy”.

  • Britt Marie Crawford” to wieloletni kwiat dorastający do wysokości 100 cm. Jest interesujący ze względu na liście, które są fioletowe na dole i ciemnobrązowe na górze. Kwiaty są jasnożółte. Kwitnienie rozpoczyna się w sierpniu i trwa do 30 dni.
  •  „Desdemona“ dorasta do wysokości 90 cm. Liście są jasnozielone na wierzchu i czerwonawo-brązowe na spodzie. Krawędzie liści są ząbkowane, a kwiaty żółte. Kwitnienie rozpoczyna się na początku sierpnia i trwa do września.
  • Othello” to piękna odmiana o półmetrowych, postrzępionych liściach. Wierzch liści jest ciemnozielony, a spód fioletowy. Kwitnie nieco później niż „Desdemona” – do połowy września.
  • Osiris Fantasy” to kompaktowa odmiana odmiany języczki. Rośliny osiągają maksymalną wysokość 50 cm. Liście są ciemnozielone na górze i bordowe na spodzie. Kwitnienie rozpoczyna się w lipcu i trwa do 40 dni. 

Języczka Przewalskiego (Ligularia przewalskii)

Języczka Przewalskiego dorasta do 2 m wysokości. Jej kwiaty są żółte, koszyczki kwiatowe małe, skupione w wąskich, długich (50-70 cm) kwiatostanach. Najbardziej znaną odmianą tego gatunku jest „The Rocket”.

  • The Rocket” – wysoka języczka wąskogłówkowa osiągająca do 200 cm wysokości. Jej liście mają kształt serca, są zielone wiosną i zmieniają kolor na purpurowy i szkarłatny jesienią.
Języczka - Liguliaria

Rozmnażanie języczek

Języczki rozmnaża się przez nasiona i przez podział krzewu. Nasiona można łatwo znaleźć w sklepach z nasionami. Przy zakupie należy sprawdzić datę ważności na opakowaniu, aby mieć pewność, że nasiona wykiełkują.

Aby rozmnażać języczki przez podział krzewu, należy oddzielić część krzewu i przesadzić ją. Tę metodę rozmnażania można przeprowadzić w dowolnym momencie aktywnego życia rośliny, od wiosny do jesieni. Jednak najlepszy czas na ukorzenienie języczki to wiosna, kiedy roślina się aktywnie rozwija. Zaleca się przesadzanie, gdy młode liście wyłaniają się z gleby. Do podziału nie jest konieczne wykopywanie całego krzewu. Wystarczy odciąć pożądaną część rośliny łopatą, a następnie ją wykopać. Aby roślina mateczna szybciej zregenerowała się po podziale, należy wypełnić dół żyzną ziemią i podlać.

Oddzieloną część języczki należy umyć wodą, a następnie pokroić ją na części ostrym nożem, tak aby każda część zawierała pączek gotowy do wzrostu. Aby roślina lepiej się ukorzeniła, należy potraktować sadzonki nadmanganianem potasu lub zmielonym węglem drzewnym.

Posadź otrzymane sadzonki języczek w uprzednio przygotowanej glebie. Przed sadzeniem należy nawieźć dołek (około 1,5 wiadra próchnicy oraz popiół i superfosfat). Sama gleba w miejscu sadzenia powinna zostać zrekultywowana. Ważne jest, aby pąki były sadzone jak najbliżej powierzchni gleby, w odległości nie większej niż 3-5 cm od siebie. Jeśli kilka krzewów jest sadzonych obok siebie, należy pozostawić między nimi odległość około 1 m, aby rośliny nie kolidowały ze sobą w przyszłości.

Zalety sadzenia języczek wiosną

  • Po pierwsze – sadzonki nie rozwinęły jeszcze liści, więc jeśli roślina zostanie posadzona wiosną, zużyje energię tylko na regenerację korzeni i gojenie się ran.
  • Po drugie – roślina mateczna jest odmłodzona i obficiej kwitnie.
  • Po trzecie – młode rośliny przeżywają w 100% i kwitną w pierwszym roku po posadzeniu.
Języczka - Liguliaria

Jak uprawiać i dbać o języczka

Ta wieloletnia roślina jest dość odporna i nie wymaga przesadzania. Może rosnąć w jednym miejscu przez dziesięciolecia. Zupełnie nie boi się zimowych mrozów i wytrzymuje je bez dodatkowego okrycia. Może rosnąć w prawie każdej glebie, nawet ciężkiej i gliniastej, ale preferuje wilgotną i żyzną glebę. Chociaż jest mało wymagająca pod względem warunków uprawy, ma jednak pewne słabości.

Stanowisko. Korzenie języczki wnikają płytko w ziemię, ale bardzo szybko rozprzestrzeniają się w górnych warstwach gleby. Lubi ona wilgoć i cień, dlatego bardzo dobrze rośnie w pobliżu zbiorników wodnych i w cieniu drzew. W przeciwieństwie do większości innych bylin ozdobnych, języczka nie lubi bezpośredniego światła słonecznego. W słonecznym miejscu w gorący letni dzień bez dodatkowego podlewania jej liście wyblakną i wyschną i roślina nie będzie wyglądać dobrze.

Przycinanie. Przycinanie tego wieloletniego kwiatu nie jest konieczne, ale nie zaszkodzi mu. Jeśli nie potrzebujesz nasion i chcesz zachować ładny wygląd rośliny do jesieni, możesz odciąć szypułki, gdy tylko kwiaty przekwitną. Jeśli przewidywana jest ostra zima, można odciąć całą nadziemną część rośliny tuż przed pierwszymi przymrozkami. Dzięki temu roślina będzie miała większe szanse na przetrwanie zimy.

Podlewanie. Główne motto dotyczące pielęgnacji języczki to: „Potrzebuję więcej wilgoci!”. Jest to jedyny wymóg tej ozdobnej rośliny. Podlewanie powinno być szczególnie obfite w okresach suszy. Latem rośliny sadzone na zewnątrz należy regularnie podlewać, aby zapobiec opadaniu liści. Ponadto przy bardzo suchej pogodzie języczkę należy spryskać wodą.

Nawożenie. Podobnie jak inne rośliny wieloletnie, języczka również potrzebuje składników odżywczych. Początkowe nawożenie przeprowadza się w momencie sadzenia (do dołka należy dodać nawozy mineralne i organiczne). Następnie co roku w okresie wiosenno-letnim (od maja do lipca) zaleca się przynajmniej raz w sezonie dodać pod każdy krzak pół wiadra próchnicy. Zaleca się, aby nie nawozić, gdy występuje znaczna różnica między temperaturami dziennymi i nocnymi, ponieważ może to mieć negatywny wpływ na wygląd rośliny.

Podpory. Pomimo stosunkowo mocnych i wytrzymałych ogonków liściowych, dobrze jest podwiązać rośliny podczas kwitnienia. Może to być również przydatne, jeśli języczka została posadzona w wietrznym miejscu.

Języczka - Liguliaria

Choroby i szkodniki języczek

  • Jeśli wilgotność względna powietrza i gleby jest zbyt wysoka, może dojść do gnicia liści i kwiatów. Usuń uszkodzone części i dostosuj podlewanie, jeśli roślina nie rośnie w gruncie.
  • Najczęstszymi szkodnikami są mszyce, które powodują żółknięcie i deformację liści i pędów. Można je zwalczać środkami chemicznymi dostępnymi w specjalistycznych sklepach.
  • Jeśli języczka rośnie w zbyt suchym środowisku, możliwe są ataki przędziorków. Powodują one czerwone lub żółtawe plamy. Szkodnika tego można wyeliminować, traktując rośliny środkami roztoczobójczymi i zwiększając wilgotność powietrza poprzez spryskiwanie roślin wodą.

Języczki w projektowaniu ogrodów

Jeśli chcesz nadać swoim rabatom odrobinę spektakularności, np. zaaranżować ogród w stylu rustykalnym lub jeśli na Twojej działce znajdują się niewykorzystane obszary (np. gdzieś w cieniu, w północnej części działki) – języczka z łatwością pomoże Ci rozwiązać ten problem. Wiosną piękna języczka zachwyci Cię rozwijającymi się liśćmi (przypominającymi zabawne figurki origami), latem zaskoczy obfitymi i wyrazistymi kwiatami, a jesienią ponownie ozdobi Twoją rabatę pięknie ubarwionymi liśćmi.

Zdjęcia poglądowe © Canva.

https://www.bhg.com/gardening/plant-dictionary/perennial/ligularia/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *