Skip to content

Hoja – kwiat z „woskowymi” kwiatami i liścmi

  • by
Hoja – kwiat z „woskowymi” kwiatami i liścmi

Hoje (woskownice) najczęściej widuje się w domu lub biurze. Jej gwiaździste, niczym odlane z wosku kwiaty i paski soczyście zielonych liści nadają pomieszczeniom przytulny charakter.

Hoja (Hoya) to roślina z rodziny toinowatych, wiecznie zielone pnącze, czasem krzewy. Rośnie naturalnie w tropikalnych strefach klimatycznych Azji Południowej, Oceanii i północnej Australii. Botaniczna nazwa została nadana roślinie na cześć Thomasa Hoya, angielskiego ogrodnika, który żył w XVIII i XIX wieku.

Długość dojrzałej hoi może wynosić nawet 10 m. Liście są owalne, zwężające się na końcach i skórzaste. Młode liście są błyszczące, a z wiekiem stają się matowe. Większość gatunków hoi ma mięsiste, grube liście, które z wiekiem zwykle stają się cieńsze.

Okres kwitnienia hoi trwa od wiosny do jesieni. Kwiaty są białe lub różowawe i pachnące, zebrane w baldachowate kwiatostany. Średnica kwiatu wynosi 1-2 cm, z wyjątkiem hoi imperialis, której kwiaty mają około 8 cm średnicy. Kwiaty hoi wytwarzają nektar, który gromadzi się na kwiatach w postaci gęstych, półprzezroczystych kropelek. Poszczególne kwiaty kwitną przez około 2-3 tygodnie.

Gatunki hoi

Istnieje około 200 gatunków hoi. W warunkach pokojowych uprawia się kilka gatunków hoi, najczęściej hoję piękną ozdobną, hoję różową , rzadziej hoję imperialis i inne gatunki.

Hoja piękna (Hoya bella) to zwarty, krzaczasty, nie pnący się gatunek hoi. Liście hoi pięknej mają około 2,5 cm długości i są mięsiste. Kwiaty w kształcie gwiazdy zebrane są w baldachowate kwiatostany. Kwiaty są białe, woskowe, z fioletowo-czerwonym środkiem i mają przyjemny aromat. Okres kwitnienia hoi trwa od późnej wiosny do wczesnej jesieni.

Hoje (woskownice)

Hoja różowa (Hoya carnosa) to roślina pnąca, jest nieco podobna z wyglądu do hoi pięknej, ale ma większe liście i większe, jasnoróżowe kwiaty. Liście mają około 7,5 cm długości. Cała roślina może dorastać do 6 metrów długości. Kwitnie od wiosny do jesieni. Wyhodowano różne odmiany tego gatunku. Piękną odmianą hoi różowej jest Variegata. Ma kremowe liście z kremowymi brzegami i kwitnie białymi lub jasnoróżowymi, pachnącymi kwiatami (zapach jest szczególnie intensywny wieczorem). Liście odmiany Exotica mają żółty środek. Młode liście odmiany Krimson Princess mają czerwony odcień.

Hoya imperialis (Hoya imperialis) to pnącze o efektownych kwiatach. Liście tej hoi są soczyście zielone, błyszczące i mają około 20 cm długości. Kwiaty hoi imperialis są ciemnoczerwone wewnątrz i żółtawozielone na zewnątrz, a także pachnące. Kwiaty są większe niż u innych gatunków hoi i osiągają około 8 cm średnicy. Kwiatostan w kształcie parasola składa się z 6-10 kwiatów.

Sadzenie hoi

Hoja jest łatwa w rozmnażaniu, więc można ją łatwo wyhodować w domu z małej części gałązki. Wybierz odpowiednie miejsce i glebę, aby hoja dobrze się rozwijała i produkowała dużo kwiatów.

Hoja lubi jasne, słoneczne miejsca, należy jednak chronić ją przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, które mogą poparzyć jej liście. Jeśli roślina zostanie umieszczona w zbyt ciemnym miejscu, może w ogóle nie zakwitnąć. Zimą upewnij się, że hoja otrzymuje wystarczającą ilość światła.

Kwiat ten nie lubi być przenoszony z miejsca na miejsce.

Hoja potrzebuje gleby przepuszczalnej dla wody i powietrza. Odpowiednia jest mieszanka ziemi liściowej, torfu i gliny, a także podłoże do kaktusów. Do gleby można dodać perlit, który pomaga utrzymać wodę, powietrze i składniki odżywcze w glebie tak długo, jak roślina ich potrzebuje.

Rozmnażanie hoi

Hoję rozmnaża się przez sadzonki i odkłady.

Najłatwiejszym sposobem rozmnażania hoi są sadzonki. Sadzonki przygotowuje się, odcinając dorosłe gałązki o długości około 10-15 cm z kilkoma liśćmi każda. Sadzonki łatwo ukorzeniają się po zanurzeniu w wodzie lub wciśnięciu do pojemnika zawierającego wilgotną mieszankę piasku i torfu. Korzenie pojawiają się po około kilku tygodniach.

Rozmnażanie przez odkłady jest również dość proste – wystarczy przygiąć gałązkę rośliny do ziemi, aby się ukorzeniła.

Hoje (woskownice)

Uprawa i pielęgnacja hoi

Hoja jest łatwa w pielęgnacji, jeśli znasz podstawowe zasady uprawy tego kwiatu i stworzysz dla niego odpowiednie środowisko.

  • Latem odpowiednia temperatura pokojowa dla hoi wynosi 20-24 °C, zimą hoja różowa woli temperaturę 10-13°C, a hoja piękna 16-18°C.
  • Od wiosny do jesieni hoyę należy podlewać umiarkowanie, 1-2 razy w tygodniu. Zimą należy podlewać mniej i poczekać aż ziemia w doniczce będzie prawie sucha. Po podlaniu należy usunąć nadmiar wody z podstawki.
  • Zaleca się regularne spryskiwanie liści (z wyjątkiem okresu kwitnienia), a w pobliżu kwiatu można umieścić pojemnik z wodą lub wilgotnym mchem, aby utrzymać wilgotność powietrza.
  • Wiosną i latem hoję nawozi się słabym roztworem nawozu mineralnego i potasowego mniej więcej co kilka tygodni. Podczas kwitnienia nawożenie powinno być ograniczone do minimum, ponieważ nadmierne nawożenie może uszkodzić kwiaty. Jesienią i zimą nawożenie należy ograniczyć do jednego razu w miesiącu. Nawozy nie powinny zawierać wysokiego poziomu azotu, który może spowolnić kwitnienie hoi.
  • Kiedy hoja zawiązują pąki nie można jej przenosić ani przestawiać. Nie należy spieszyć się z usuwaniem przekwitłych kwiatów, ponieważ na poprzednich pąkach często pojawia się więcej kwiatów.
  • Hoi nie należy często przesadzać, ponieważ nie lubi ruszania jej korzeni. Jeśli musisz przesadzić tę roślinę, zrób to wiosną. Wybierz doniczkę nieco większą niż dotychczasowa. Kwiat ten zakwitnie lepiej w niezbyt dużej doniczce. Dojrzałej roślinie wystarczy doniczka o średnicy 15-20 cm. Należy koniecznie zapewnić dobrą warstwę drenażu na dnie doniczki. Po przesadzeniu nie nawozić przez 5-6 tygodni.
  • Gałęzie hoi mogą swobodnie zwisać z wyższej półki lub platformy albo można je też przymocować do podpórek. Jako podpory można wykorzystać drabinki lub owinięty mchem słupek.
  • Hoja piękna może być uprawiana w wiszącej doniczce, ponieważ rośnie raczej jak krzew, a nie pnącze.
Hoje (woskownice)

Problemy w uprawie hoi

Hodowcy hoi napotykają kilka trudności w uprawie tego kwiatu.

  • Liście hoi czernieją, opadają i obumierają, zwykle z powodu zbyt mokrej, podmokłej gleby lub zbyt niskiej temperatury. Zmniejsz podlewanie kwiatu, zapewnij mu niezbędną temperaturę pokojową.
  • Liście hoi więdną w wyniku nadmiernego podlewania lub nadmiernego stosowania nawozów. Korzenie przenawożonej rośliny nie mogą już wchłaniać wody z powodu nadmiaru soli w glebie. Dlatego też, jeśli zauważysz, że liście więdną, tymczasowo przestań nawozić kwiat i podlewaj go oszczędnie.
  • Zgnilizna korzeni może być spowodowana zbyt mokrą glebą lub słabym drenażem. Gleba staje się podmokła, a korzenie zaczynają gnić. Jeśli zauważysz zgniliznę korzeni, usuń uszkodzone części korzeni i przesadź hoję do nowej gleby. Podczas przesadzania korzenie można potraktować specjalnym środkiem grzybobójczym. W przypadku zaobserwowania zgnilizny korzeni należy zadbać o oddzielenie nowych sadzonek hoi na wypadek, gdyby porażona roślina nie przetrwała.
  • Hoja może nie kwitnąć z powodu niewystarczającej ilości światła, zbyt dużej ilości nawozu lub zbyt wysokiej temperatury w pomieszczeniu, w którym jest trzymana zimą.

Szkodniki atakujące hoje

Hoję atakują czerwce mączyste i zwykłe, mączliki szklarniowe i mszyce. Szkodniki te można zwalczać, spryskując roślinę roztworem mydła. Mszyce zwalcza się poprzez ręczne zbieranie ich z rośliny, zmywanie strumieniem wody, spryskiwanie roztworem mydła i roztworami na bazie cebuli i czosnku.

Jeśli te środki nie pomogą, należy użyć specjalnych pestycydów. Stosując specjalne pestycydy do zwalczania szkodników, należy postępować zgodnie z instrukcjami producenta.

Czy hoja jest rośliną trującą?

Niektóre źródła twierdzą, że hoja jest rośliną trującą, ale twierdzenia te nie mają podstaw naukowych. Nie stwierdzono szkodliwego wpływu hoi na ludzi ani zwierzęta domowe.

Wręcz przeciwnie, według amerykańskich naukowców, hoya doskonale oczyszcza powietrze w pomieszczeniu, pochłaniając szkodliwe lotne związki organiczne.

Wykorzystane źródła:
https://www.vle.lt
https://www.wikipedia.org
https://www.rhs.org.uk
https://plantophiles.com
https://floristics.info
P. McHoy „Rośliny ozdobne w pojemnikach w domu i ogrodzie”.

Zdjęcia poglądowe © Canva.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *