Skip to content

Hodowla ogórków w doniczkach, szklarniach i w gruncie

  • by
Hodowla ogórków w doniczkach, szklarniach i w gruncie

Uprawą ogórków zajmuje się chyba każdy ogrodnik. To jedne z ulubionych warzyw, a pod względem popularności plasują się tuż obok pomidorów.

Ogórek (Cucumis) należy do rodzaju roślin z rodziny dyniowatych (Cucurbitaceae). Ma palowy system korzeniowy i płożące się pędy. Kwiaty są jednopienne, jasnożółte. Owoce są zielone, przeważnie średniej wielkości.

Płożące, szorstkie pędy ogórka dorastają do około 200 cm długości i kończą się wąsami, za pomocą których roślina zaczepia się o podporę. Pięcioklapowe liście mają kształt serca. Soczyste, sfałdowane, wielonasienne owoce mają zazwyczaj szmaragdowozielony kolor. Struktura ogórka jest podobna do dyni. Wielkość i kształt tych warzyw różnią się w zależności od odmiany. Ogórki zawierają 95% wody i są bogate w mikroelementy przydatne dla organizmu człowieka: żelazo, magnez, fosfor, wapń oraz witaminy C, B1, B2 i prowitaminę A. Sok z tego warzywa dobrze usuwa toksyny i przebarwienia, ma też pozytywny wpływ na ludzki organizm.

Te zielone warzywa, uprawiane głównie do celów spożywczych, przynoszą także i inne korzyści. Są one wykorzystywane do celów zdrowotnych: w dietetyce, w medycynie, w leczeniu różnych chorób, sporządza się z nich wywary, napary, wyciska się sok. O dodatkowych zaletach ogórków przeczytasz w naszym kolejnym artykule.

Odmiany ogórków

Ostatnio najpopularniejszymi odmianami ogórków uprawianych w Polsce są odmiany mieszańcowe (heterozyjne) partenokarpiczne (samopylne) (F1). Ogórki te nie wymagają zapylania kwiatów przez pszczoły lub inne owady w celu zawiązania owoców. Odmiany te są samopylne. Gwarantuje to praktycznie 100% wydajność zbiorów.

Partenokarpiczne (samopylne) hybrydy ogórków mogą być uprawiane w szklarni i na zewnątrz. Ich owoce nie gorzknieją nawet przy braku wilgoci. W przypadku uprawy na grządkach, ogórki te można trzymać pod przykryciem przez cały sezon: plony się nie zmniejszą, a rośliny będą lepiej chronione przed wahaniami temperatury, ciepłem słonecznym, szkodnikami i wysuszeniem. Te samopylne odmiany można podzielić na:

  • Hybrydowe odmiany ogórka (F1) uprawiane w szklarniach (mocno żebrowane).
  • Hybrydowe (F1) odmiany ogórków uprawiane w szklarniach i w gruncie (mocno żebrowane).
  • Hybrydowe odmiany ogórka (F1) uprawiane w szklarniach i w gruncie (lekko żebrowane).
  • Hybrydowe odmiany ogórków (F1) uprawiane w gruncie.

Wszystkie te odmiany cechuje duża liczba gatunków. Każdy z pewnością znajdzie taki, który mu odpowiada i smakuje. Na opakowaniu z nasionami zawsze znajdują się podstawowe informacje o tym, gdzie najlepiej uprawiać daną odmianę, jaka będzie struktura owocu i kiedy zacznie dojrzewać.

Zasady siewu ogórków

Ogórki wysiewa się na rozsady w kwietniu. Odpowiednio przechowywane nasiona zachowują żywotność 8-10 lat, jednak największy plon uzyskuje się z materiału siewnego 3-4 letniego.

Do siewu nadają się tylko duże, pełnowartościowe nasiona, które należy pozostawić na miesiąc w temperaturze około +25°C. Wymóg ten nie dotyczy nasion odmian hybrydowych.

Nasiona należy wysiewać do plastikowych lub torfowych doniczek o wysokości od 10 do 12 centymetrów. Doniczki należy wypełnić mieszanką gleby odpowiednią do uprawy warzyw. Do 10 litrów tego podłoża należy dodać 1,5 łyżki nitrofoski i 2 łyżki popiołu drzewnego. W jednej doniczce wysiewa się jedno ziarno. Nasion nie trzeba siać głęboko, a jedynie przykryć warstwą 0,5-1 cm podłoża. Następnie podłoże należy delikatnie zwilżyć. Sadzonki można przesadzić do gruntu po 20-30 dniach, w zależności od warunków pogodowych. Jeśli nasiona zostały wysiane w tabletkach torfowych lub w dużych doniczkach torfowych o średnicy 40-45 cm, sadzonki można sadzić w dołku bez wyjmowania z doniczki. Należy pamiętać, że ogórki bardzo negatywnie reagują na przesadzanie.

Pielęgnacja sadzonek ogórków

Po wzejściu sadzonek należy przenieść je do chłodniejszego miejsca: +20 do +22 stopni w ciągu dnia i +15 do +16 stopni w nocy. Rośliny będą wymagały doświetlenia, do którego stosuje się lampy, np. lampy fluorescencyjne. Sadzonki się wtedy nie wyciągną.

Gdy siewki utworzą 2 liście właściwe, należy je nawieźć mieszanką: 1 litr chłodnej wody (około +20 stopni), w której rozpuszcza się 1 łyżeczkę nawozu nitrofoska. 1-2 dni przed przesadzeniem ogórków do gruntu należy je nawieźć mieszanką składników odżywczych składającą się z 1 wiadra wody, 10 gramów nawozu potasowego, 15 gramów mocznika i 40 gramów superfosfatu.

Sadzonki muszą być prawidłowo podlewane. Procedura ta powinna być przeprowadzana tylko raz w tygodniu. Ogórki podlewa się bardzo obficie, a następnie odlewa się nadmiar płynu. Dlatego zaleca się trzymanie doniczek na podstawce. Jeśli rośliny rosną szybko, ale przesadzanie nie jest planowane w najbliższej przyszłości, do doniczek można dodać trochę podłoża. Dzięki temu rośliny będą bardziej stabilne.

Zasady pikowania (rozsady) ogórków

Jak wspomniano powyżej, ogórki reagują wyjątkowo negatywnie na przesadzanie, dlatego doświadczeni ogrodnicy zalecają do uprawy ogórków doniczki torfowe lub tabletki torfowe. Jeśli sadzonki są uprawiane we wspólnej doniczce, należy je rozsadzić oddzielnie. Robi się to, gdy rośliny wytworzą 2 liście właściwe. Sadzonki należy obficie podlać przed rozdzieleniem. Dopiero wtedy można delikatnie wyciągnąć roślinę, uważając, aby ziemia pozostała na korzeniach. Następnie sadzonkę sadzi się w osobnej doniczce, a system korzeniowy i część pędu zasypuje podłożem. Podłoże wokół posadzonej sadzonki musi być bardzo dobrze ubite. Przesadzać należy wyłącznie zdrowe i mocne sadzonki.

Należy pamiętać, że takie przesadzanie opóźnia rozwój ogórków o 5-7 dni. Dlatego też, jeśli warunki pogodowe są odpowiednie, dobrze rozwinięte sadzonki można sadzić bezpośrednio w stałym miejscu.

Hartowanie należy rozpocząć 7 dni przed przesadzeniem do gruntu. Sadzonki powinny być przenoszone na zewnątrz na kilka godzin dziennie, ale należy je zabezpieczyć przed wiatrem i przeciągami.

Uprawa ogórków w domu

Uprawa ogórków w domu

Ogórki można również uprawiać w warunkach wewnętrznych, stosując odmiany samopylne. Na parapecie najłatwiej jest umieścić średniej wielkości lub ogórki krzaczaste. Przy większej przestrzeni można je uprawiać na balkonie w wiadrach.

  • Zaleca się dezynfekcję nasion ogórka przed wysiewem w słabym roztworze nadmanganianu potasu. Nasiona należy trzymać w tym roztworze przez 15-20 minut. Następnie należy umyć je pod bieżącą wodą.
  • Przygotowane nasiona umieszcza się następnie w pojedynczych doniczkach o średnicy 60-80 mm. Na dnie pustej szklanki należy umieścić warstwę keramzytu lub gruboziarnistego piasku, a następnie wypełnić lekkim podłożem nasyconym substancjami odżywczymi. Specjaliści doradzają zakup podłoża specjalnie przeznaczonego pod sadzonki ogórków. Po napełnieniu doniczek należy przelać wrzątkiem znajdującą się w nich mieszaninę gleby. Gdy gleba ostygnie, przygotowane nasiona umieszcza się na powierzchni i przykrywa kawałkiem zwilżonej gazy. Następnie doniczki umieszcza się na parapecie we wschodniej lub południowej części pokoju. Temperatura powietrza dla sadzonek powinna wynosić od +22 do +26 stopni w ciągu dnia i od +17 do +22 stopni w nocy. Gaza okrywająca nasiona powinna zawsze znajdować się na wilgotnym podłożu. Ważne jest, aby chronić je przed przeciągami.
  • Po kilku dniach nasiona w pojemnikach powinny wykiełkować. Wtedy w środku doniczki należy zrobić otwór o głębokości 10 mm. Umieścić nasiona w otworze i posypać cienką warstwą podłoża. Wierzch doniczki przykryć folią, aby zapobiec zbyt szybkiemu odparowywaniu wilgoci. Gdy tylko pojawią się siewki, należy je przykryć. Aby rośliny nie wyciągnęły się za bardzo, należy im zapewnić dodatkowe światło, ale jeśli nie jest to możliwe, ogórki należy po prostu przenieść w chłodniejsze miejsce: w nocy od +13 do +15 stopni, w dzień od +15 do + 17 stopni.
  • Ogórki należy podlewać ciepłą wodą o temperaturze +27-30°C – gdy tylko górna warstwa podłoża wyschnie, ale nie można dopuść do stojącej wody, aby korzenie ogórka nie gniły. Gdy ogórki wytworzą trzeci liść właściwy, należy je sadzić pojedynczo. Doniczki powinny być wystarczająco duże – o średnicy około 25 cm. Przesadzanie najlepiej wykonywać w pochmurny dzień, po czym roślinę należy chronić przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych przez 2-3 dni.
  • Po zawiązaniu się pierwszych owoców należy roślinę nawieźć nawozem z popiołem drzewnym. W tym celu potrzebny jest 1 litr gorącej wody i 100 gramów popiołu drzewnego. Mieszankę należy odstawić na 24 godziny, zanim będzie można nią podlać ogórki.
  • Gdy boczne pędy na głównym pędzie wyrosną, należy je oberwać. Na jednym krzaku ogórka nie powinno być więcej niż dwa lub trzy pędy.
  • Jako pionową podporę dla ogórków najwygodniej jest użyć grubej siatki budowlanej, którą należy przymocować do okna. Wąsy ogórka bez problemu przylgną do niej i będą rosły w górę.
  • Po pojawieniu się owoców nie należy pozwalać roślinie rosnąć, ponieważ zawiązane ogórki uformują się i rozwiną wtedy znacznie szybciej.
Sadzenie i pielęgnacja ogórków w gruncie

Sadzenie i pielęgnacja ogórków w gruncie

Kiedy sadzić ogórki

Sadzonki ogórków można sadzić w gruncie gdy pojawią się co najmniej 3 do 4 liście właściwe, a gleba ogrzeje się do +20 do +24 stopni. Pogoda również powinna być ciepła. Zwykle ogórki sadzi się w gruncie w drugiej połowie maja.

Aby uprawiać ogórki na zewnątrz, należy wybrać słoneczne miejsce. Oczywiście można również sadzić w zacienionym miejscu, ale musi ono mieć również niezawodną ochronę przed podmuchami wiatru. Jeśli istnieje ryzyko przymrozków lub silnych mrozów w nocy, sadzonki należy przykryć agrowłókniną i rozstawić metalowe obręcze w całym ogrodzie, a na wierzch narzucić materiał okrywowy.

Odpowiednia gleba dla ogórków

Do uprawy ogórków najlepsza jest dobrze przepuszczalna gleba, bogata w składniki odżywcze i uboga w azot. Jeśli gleba jest kwaśna, należy ją odsolić przed posadzeniem ogórków. Najlepszym podłożem dla ogórków jest podłoże składające się z humusu, darni, torfu i trocin w stosunku 1:1:6:1. Ważne jest, aby gleba była już dobrze ogrzana i luźna. Ogórki muszą mieć wysokie grządki, o wysokości około 25 centymetrów. Idealnie byłoby, gdyby grządki były w osi wschód-zachód i nie miały zbyt stromego nachylenia w kierunku południowym. Na dzień przed sadzeniem grządkę należy spryskać roztworem siarczanu miedzi (1 łyżeczka siarczanu miedzi na 1 wiadro bardzo gorącej wody). Na 1 metr kwadratowy działki zużywa się 3 litry tego roztworu.

Ogórki nie powinny być uprawiane tam, gdzie wcześniej uprawiano arbuzy, cukinie, dynie, melony i inne rośliny z rodziny dyniowatych. Dobrze, jeśli wcześniej rosły tam pomidory, kapusta, zielonki lub cebula.

Zasady przesadzania ogórków

Ponieważ system korzeniowy sadzonek ogórka jest płytki, podczas sadzenia należy zastosować mieszankę składników odżywczych. W grządkach wykopuje się dołki o głębokości około 40 cm i w odległości 60 cm od siebie. Do dołka należy dodać warstwę gleby zmieszanej z kompostem. Następnie dodaje się glebę odżywczą, bez żadnych nawozów.

Sadzonki sadzi się razem z ziemią z doniczki lub roślinę umieszcza się w dołku razem z doniczką torfową. Pozostałą przestrzeń wypełnia się ziemią, a następnie podlewa. Na jeden krzew potrzebne będą 3 litry wody. Powierzchnię grządki można następnie przykryć warstwą ściółki (skoszoną trawą lub torfem). Przyciągnie to dżdżownice, które mogą wzbogacić glebę w próchnicę.

Pielęgnacja ogórków

W pierwszych dniach po przesadzeniu sadzonek ogórków do gruntu należy je częściej podlewać, a także chronić przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. W przypadku silnych mrozów rośliny należy przykryć. Gdy temperatura spadnie do +15 stopni, ogórki zaczynają rosnąć wolniej, a w temperaturach poniżej +10 stopni całkowicie przestają się rozwijać.

Podczas podlewania ogórków zaleca się spulchnienie powierzchni gleby, ale ważne jest, aby robić to ostrożnie, ponieważ system korzeniowy znajduje się w górnej warstwie gleby. Jeśli stanowisko jest ściółkowane, nie jest konieczne spulchnianie ani pielenie. Także podlewanie będzie rzadsze.

Jak podlewać ogórki

Przed kwitnieniem wystarczy podlewać ogórki raz na 5-7 dni, używając 3-6 litrów wody na 1 metr kwadratowy działki. Po zakwitnięciu ogórków należy je podlewać częściej – 1 raz na 2-3 dni, a ilość wody zwiększyć do 6-12 litrów na 1 metr kwadratowy. Podlewać powinno się letnią, dobrze odstałą wodą (około +25 stopni) wcześnie rano lub wieczorem. Jeśli woda kiepsko się wchłania, powierzchnię gleby między rzędami należy nakłuć widłami na głębokość 10-15 centymetrów, aby woda doszła na głębokość 20-30 centymetrów.

Podczas podlewania ogórków wodę należy lać na dół rośliny, uważając, aby nie dostała się na powierzchnię liści. Aby strumień wody nie uszkodził korzeni, do podlewania należy zastosować konewkę z rozpylaczem. Podlewanie jest bardzo ważne w przypadku ogórków. Podlewanie musi odbywać się w taki sposób, aby woda się wchłonęła, inaczej może to grozić rozwojem chorób grzybiczych. Jeśli ogórki nie otrzymają wystarczającej ilości wody, zawiązane owoce będą miały gorzki smak.

Uprawa ogórków w szklarni

Uprawa ogórków w szklarni

Aby wyhodować wczesne ogórki, należy je sadzić w szklarni.

  • Do uprawy ogórków w szklarni zaleca się wybór nasion odmian mieszańców samopylnych.
  • Aby ogórki rosły bardzo wcześnie, zaleca się wykonanie w szklarni podwyższonych grządek kompostowych. W szklarni należy utworzyć wysoką grządkę. Musi być ona pokryta warstwą bogatej gleby o grubości co najmniej 25 centymetrów.
  • Ponieważ wczesną wiosną gleba w szklarni nie jest zbyt ciepła, zaleca się do siewu użyć kiełkujących nasion. Powinny być one sadzone bezpośrednio w tabletkach torfowych lub doniczkach torfowych. W miejscach, gdzie w szklarni panuje długotrwały zimny klimat, zaleca się wykonanie grządek z obornika.
  • Glebę należy bardzo dobrze podlać, a następnie rozsypać nasiona na jej powierzchni. Na 1 metr kwadratowy powinny przypadać maksymalnie 4 nasiona ogórka. Jeżeli wysiewane są odmiany mieszańcowe, ich nasiona nie mogą kiełkować na wierzchu. Należy je zagłębić w glebie na głębokość 10-20 mm.
  • Następnie grządkę przykrywa się obręczami podtrzymującymi i agrowłókniną. Ponieważ kompost ogrzewa glebę, pierwsze sadzonki powinny pojawić się dość szybko.
  • Ogórki należy wietrzyć w ciągu dnia, podnosząc agrowłókninę.
  • Po wysianiu ogórków ważne jest monitorowanie temperatury powietrza i gleby w szklarni, ponieważ może się ona drastycznie zmieniać w zależności od pogody. Aby ogórki rosły i rozwijały się normalnie, potrzebują temperatury powietrza +18 – +30 stopni. Jeśli w szklarni jest cieplej niż +30 stopni, rośliny mogą się poparzyć.
  • Na początku ogórki mogą również wymagać dodatkowego oświetlenia w szklarni.
  • Następnie ogórki należy pielęgnować w taki sam sposób, jak te uprawiane bezpośrednio w gruncie.

Zdjęcia poglądowe © Canva.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *