Grzyby nie bez powodu znajdują się na honorowych półkach w różnych kuchniach świata. Nawet niewielka ich ilość nadaje potrawom niepowtarzalnego smaku i „leśnego” aromatu, nie mówiąc już o wszechstronnych korzyściach dla organizmu popartych wieloma badaniami. Jednak nie tylko grzyby leśne mają te właściwości – także hodowane w szklarniach pieczarki w niczym nie ustępują swoim leśnym kuzynom.
Pieczarki są często jeszcze bardziej cenione za swoją wszechstronność, a ich smak jest często atrakcyjny nawet dla tych, którzy marszczą nos na kurki, rydze czy koźlarze. Chcesz mieć ten aromatyczny składnik zawsze pod ręką? Zaskoczy Cię, jak łatwo można uprawiać pieczarki w domu.
Zalety i korzyści pieczarek dla organizmu
Pieczarki nie tylko dorównują grzybom leśnym, ale pod pewnymi względami nawet je przewyższają. Wystarczy sam fakt, że nie trzeba wędrować po lesie we wczesnych godzinach porannych ani ryzykować poważnego zatrucia. Można je również spokojnie jeść, ponieważ w porównaniu do innych grzybów, nie obciążają tak bardzo układu trawiennego. Oznacza to również, że nie będziesz musiał płacić za nie jak za zboże na lokalnym targu, zwłaszcza jeśli uprawiasz własne grzyby.
Najnowsze badania wskazują, że pieczarki niosą większe korzyści niż wcześniej sądzono. Naukowcy odkryli, że zarówno białe, jak i brązowe pieczarki zawierają znaczne ilości przeciwutleniaczy, zwłaszcza ergotioneiny, której w takich ilościach nie mają żadne inne produkty spożywcze. Pomaga ona chronić komórki przed uszkodzeniami oksydacyjnymi, innymi słowy przed procesami zapalnymi, które zwiększają ryzyko zachorowania na raka. Brzmi naprawdę dobrze, ale to jeszcze nie wszystko:
- Pieczarki są bogate w witaminy z grupy B, fosfor i potas. Jest to idealne połączenie dla sprawnego metabolizmu, utrzymania poziomu energii i dobrego funkcjonowania układu nerwowego.
- Dobre źródło białka. Pieczarki są szczególnie cenione przez wegetarian jako doskonały substytut mięsa, zarówno pod względem smaku, jak i wartości odżywczych. Białko stanowi do 44% ich suchej masy, co czyni je prawdziwym nabojem łatwo przyswajalnego białka.
- Produkt dietetyczny. 100 gramów pieczarek ma zaledwie około 22 kalorii i bardzo mało tłuszczu, prawie nie zawierają cukru i mają zero cholesterolu, więc można je jeść bez wyrzutów sumienia. Ponadto pieczarki są bogate w błonnik, który przedłuża uczucie sytości.
- Grzyby te zawierają witaminy A, C i bardzo rzadko występującą w formie roślinnej witaminę D.
Jak wygląda domowa uprawa pieczarek?
Na pewno zdarzyło Ci się usłyszeć, że w gospodarstwach instaluje się szklarnie, ponieważ pieczarki są wymagające pod względem temperatury i wilgotności. W związku z tym naturalnie pojawia się pytanie – jak odtworzyć takie warunki w domu? Nie martw się, nie zajmie to ani dużo miejsca, ani nie będzie wymagało wielkiego wysiłku. Jeśli zamierzasz uprawiać grzyby po raz pierwszy, zalecamy zakup kompletnego zestawu do uprawy grzybów. W Internecie można łatwo znaleźć gotowe do użycia, poręczne i kompaktowe zestawy do uprawy grzybów, które wymagają jedynie niewielkiego, chłodnego miejsca w domu, odrobiny wody i cierpliwości.
Specjalistyczne zestawy są dostarczane z gotowym podłożem do uprawy grzybów, mieszanką torfu i, w zależności od zestawu, nawet mini szklarnią do uprawy. Zestawy te są zwykle niewielkie, więc można hodować grzyby praktycznie wszędzie, od kuchni po piwnicę lub garaż. Najważniejszą rzeczą jest to, aby wybrane miejsce do uprawy było chłodne i ciemne przez większość czasu uprawy. Zalecana temperatura to 13-16°C.
Proces uprawy grzybów w domu jest całkowicie prosty, ale niezwykle ciekawy i wciągający. Właśnie z tego powodu często ludzie decydują się na hodowlę grzybów nie tylko ze względu na świeży i naturalny produkt, ale także w celu edukacji najmłodszych domowników. Nie uwierzysz, jak wciągające może być wspólne oczekiwanie na pierwsze grzybobranie!
Jak rośnie grzyb?
Po pierwsze, grzyby nie wyrastają z nasion, ale z zarodnikówm które są bardzo małe i niewidoczne gołym okiem. Zarodniki do wzrostu potrzebują pożywnego podłoża. Gdy zarodnik zakotwiczy się w podłożu, zaczyna wyrastać z niej grzybnia: bardzo małe, cienkie, białe korzonki, które tworzą sieć zbierającą wodę i składniki odżywcze. Gdy grzybnia się zakotwiczy i utworzy się system korzeni, komórki grzybów zaczynają rosnąć na powierzchni podłoża.
Hodowla grzybów różni się nieco od uprawy warzyw, ponieważ potrzebują one ciemnego, wilgotnego i niezbyt ciepłego miejsca. W przeciwieństwie do znanych nam roślin, grzyby nie przeprowadzają fotosyntezy, a całą energię potrzebną do wzrostu czerpią z podłoża, żywiąc się rozkładającymi się związkami organicznymi.
Dlatego też, jeśli zdecydujesz się na uprawę dużej liczby grzybów lub przygotowanie miejsca uprawy od podstaw, musisz zwrócić uwagę na przygotowanie odpowiedniego i pożywnego podłoża, ponieważ zadecyduje to o sukcesie zbiorów.
Jak przygotować podłoże do uprawy grzybów?
Jeśli mimo wszystko nie chcesz uprawiać grzybów z gotowego zestawu, pierwszym krokiem jest przygotowanie podłoża. Do uprawy grzybów świetnie nadaje się kompost, ponieważ jest bogaty w składniki odżywcze. Hodowcy grzybów eksperymentują z mieszaniem kompostu z wiórami drzewnymi, zbożami (żytem, prosem, a nawet kukurydzą) i słomą. Takie mieszanki zapewniają dostęp tlenu do gleby, a także większą ilość składników odżywczych.
Sadzenie grzybów
Przygotuj pojemnik o wysokości 20-25 centymetrów i wypełnij go około 15 centymetrami podłoża. Zwilż podłoże i rozsyp na nim zarodniki grzybów. Możesz przykryć wierzch kilkucentymetrową warstwą podłoża.
Regularnie zwilżaj powierzchnię (zalecane jest lekkie spryskiwanie wodą) i przechowuj w ciemności i stałej temperaturze. Pierwsze grzyby powinny pojawić się po 3-4 tygodniach.
Zbiór grzybów
Kiedy grzyb nadaje się już do jedzenia? Okres jedzenia grzybów trwa od wyrośnięcia do uwolnienia zarodników, pewnego kwitnienia. Kiedy więc zobaczysz pierwsze kapelusze, możesz je zebrać kilka dni później. Jeżeli będziesz zbierać grzyby odpowiedniej wielkości codziennie, możesz cieszyć się swoim poletkiem nawet przez pół roku.
Przy zbieraniu grzybów bardzo ważne jest, aby robić to ostrożnie: chwyć grzyba za łodygę w pobliżu kapelusza i delikatnie wykręcaj go, aż się poluzuje. Pozwoli to zachować nienaruszoną grzybnię, z której wyrosną nowe grzyby.
Dlaczego domowa uprawa pieczarek jest warta Twojej uwagi?
- Pieczarki są smacznym i wszechstronnym produktem, które można łatwo wykorzystać w wielu przepisach.
- Wzbogacą Twoją dietę, zwłaszcza jeśli zrezygnowałeś lub ograniczyłeś spożycie mięsa.
- Jest to naprawdę prosty sposób na uprawę naturalnego produktu, pozwalający uniknąć zagrożeń dla zdrowia, jakie stwarzają różne dodatki do żywności, dla Ciebie i Twojej rodziny.
- Uprawa pieczarek w domu oszczędza czas i koszty – z jednego małego pojemnika można zebrać od 3 do 5 plonów.
- Dla dzieci jest to świetny sposób na poznanie dzikiej przyrody i doskonała nauka pierwszych obowiązków. Dbanie o pieczarki nie jest trudne, ale wystarczy do rozwijania uwagi i doświadczania radości z opieki.
Masz duże zbiory? Przechowywanie pieczarek nigdy nie będzie kłopotliwe! Większą część pieczarek stanowi woda, więc po obróbce termicznej, ich ilość znacznie się zmniejszy. Wystarczy zmieszać smażone pieczarki z cebulą, śmietaną i chochlą bulionu, wszystko zmiksować, a otrzymasz najbardziej aromatyczną zupę-krem. Posyp twardym lub niebieskim serem pleśniowym, nie zapomnij o grzankach, a na pewno po tej zupie drugie danie nie będzie potrzebne.
Źródła wykorzystane w artykule:
https://lt.wikipedia.org/
https://backyardville.com/out-grow.com
Zdjęcia poglądowe wykorzystane w artykule: Canva