Skip to content

Chrząszcze – niebezpieczni goście w ogrodzie

 • by
Chrząszcze

Chrząszcze (Melolontha sp.) należą do rodziny owadów. W Polsce występują dwa gatunki: chrabąszcz kasztanowiec (Melolontha hippocastani) i chrabąszcz majowy (Melolontha melolontha). Najczęstszym i najbardziej rozpowszechnionym jest chrabąszcz majowy. Warto zapoznać się z ich biologią, która obejmuje kilka etapów, od rozwoju z jaja do osobnika dorosłego.

 • Chrząszcze składają jaja w ziemi, zwykle w pobliżu korzeni roślin. Rozmiar i kształt jaj chrząszczy może się nieznacznie różnić w zależności od gatunku, ale zazwyczaj są one okrągłe lub owalne, w kolorze białym lub żółtawym.
 • Z jaj wylęgają się pędraki. Pędraki są białe lub kremowe, miękkie i zwinięte. Zaczynają od żerowania na korzeniach roślin i innej materii organicznej w ziemi. Żyją na głębokości 3-4 m w ziemi, przechodzą kilka etapów rozwoju i powodują uszkodzenia korzeni roślin.
 • W trzecim roku rozwoju, od lipca do sierpnia, pędraki przekształcają się w poczwarki, faza ta trwa 1-1,5 miesiąca. W stadium poczwarki larwa przekształca się w dorosłego owada.
 • Z poczwarki wyłania się dorosły chrząszcz. Dorosłe owady mają około 2-3 cm długości, a ich ciała są okrągłe lub owalne. Często mają kolor brązowy lub czarny. Wyklute chrząszcze zimują w kolebkach poczwarkowych i zaczynają latać dopiero następnej wiosny, w maju, o zmierzchu. Żyją krótko, zwykle od kilku tygodni do kilku miesięcy, a ich głównym celem jest rozmnażanie. Gdy pogoda się ochładza, chrząszcze nieruchomieją i chowają się w koronach drzew, a czasem na powierzchni gleby.
Chrząszcze

Nie tylko pędraki są szkodliwe

Pędraki żerują na korzeniach roślin i powodują największe szkody w ciągu 2-3 lat swojego życia. Mogą całkowicie zniszczyć korzenie, dlatego warto wiedzieć, jak je niszczyć. Dorosłe chrząszcze mogą również wyrządzić szkody, jeśli jest ich dużo, ponieważ obgryzają liście drzew lub innych roślin. W przypadku znalezienia więcej niż jednego pędraka na metr kwadratowy należy je zwalczać, szczególnie w celu ochrony truskawek przed wysiewem, ponieważ chrząszcze bardzo lubią korzenie truskawek lub poziomek.

Pędraki – ryzyko utraty nie tylko roślin, ale i pięknego trawnika

W przypadku znalezienia pędraków w glebie, należy jak najszybciej podjąć kroki w celu ich usunięcia. Choć młode pędraki są mniej szkodliwe i może wydawać się, że nie powodują większych szkód, są one również bardziej wrażliwe. W miarę wzrostu pędraki stają się silniejsze, bardziej żarłoczne i mogą przegryzać coraz grubsze korzenie, co może powodować poważne uszkodzenia. Jeśli jest ich bardzo dużo, mogą również uszkodzić system korzeniowy trawnika. Z tego powodu konieczne jest zwalczanie pędraków. Jeśli nie zostaną podjęte żadne środki, liczba pędraków może wzrosnąć i spowodować poważne szkody.

Jak zwalczać pędraki

 • Prostą ręczną metodą zwalczania jest jesienna orka lub przekopanie gleby, podczas których pędraki są wyrzucane na powierzchnię gleby i szybko zabijane przez słońce, zjadane przez ptaki lub zbierane ręcznie
 • Naturalnymi wrogami chrząszczy są jeże, ptaki i krety – te ostatnie zjadają owady. Dlatego, jeśli nie masz szkodników żyjących w ziemi, takich jak pędraki chrząszczy istnieje duża szansa, że w Twoim ogrodzie są krety.
 • Nicienie mogą brzmieć jak środek chemiczny do niszczenia chrząszczy, ale tak nie jest. W rzeczywistości nicienie są środkiem biologicznym. Są one bezpieczne dla pożytecznej fauny stawonogów, roślin i ludzi. Po rozsypaniu nicieni na powierzchni gleby, znajdują, one, wnikają i zabijają pędraki w ciągu około tygodnia.
 • Stosowanie środków chemicznych do zabijania chrząszczy nie jest zabronione na Litwie, ale nie ma zarejestrowanych środków chemicznych do zabijania pędraków w glebie.
Chrząszcze

Tępienie chrząszczy – doskonałą metodą zwalczania ich pędraków

Chrząszcze są przyczyną pojawiania się pędraków w glebie. Samica chrząszcza może złożyć do 70 jaj, z których wylęgają się pędraki. Walka z pędrakami będzie znacznie łatwiejsza, jeśli zlikwidujesz je w ogrodzie, gdy tylko je zauważysz.

Proste sposoby na łapanie chrząszczy

 • Pułapka na chrząszcze. Nasmaruj płytką miskę smarem, umieść świecę w środku i umieść po zmroku miskę na otwartej przestrzeni na zewnątrz. Światło przyciąga chrząszcze, które przyklejają się do ścianek miski.
 • Pułapki feromonowe na chrząszcze. Gdy owady zaczynają latać, pułapki feromonowe przyciągają samce chrząszczy. Po dostaniu się do pułapki nie mogą już uciec. Zapładnianych jest mniej samic, co zmniejsza populację tych szkodników. Feromony nie są niebezpieczne dla ludzi, zwierząt ani ptaków i nie szkodzą środowisku.
 • Zbieranie chrząszczy podczas ich lotu i okresu godowego. Zbieranie można rozpocząć się 10-12 dnia po rozpoczęciu lotu, gdy drzewa pokrywają się liśćmi. Trwa to mniej więcej do początku lipca. Należy je zbierać wcześnie rano lub późnym wieczorem, gdy chrząszcze są nieruchawe i nie latają. Z młodych, małych drzew można strząsnąć chrząszcze, umieszczając pod drzewem tkaninę, aby ułatwić ich zbieranie.
Chrząszcze

Boisz się pojawienia pędraków? Oto kilka sposobów na ich odstraszenie

 • Pędraki uwielbiają kwaśną glebę, więc wapnowanie gleby może je zniechęcić i tym samym zmniejszyć ich populację w ogrodzie. (oczywiście pod warunkiem, że nie zaszkodzi to uprawianym roślinom).
 • Pędraki nie lubią miejsc, w których rośnie gryka, łubin, czarny bez lub rośliny krzyżowe. W zmniejszeniu liczby pędraków częściowo może też pomóc usunięcie chwastów o głębokich korzeniach, takich jak perz i trzcinniki.
 • Jeśli udało Ci się wytępić chrząszcze, ale obawiasz się ich powrotu, jesienią podczas przekopywania gleby spryskaj ją płynem zawierającym chlor, a także ściółkuj. Aby chronić truskawki, ulubione owoce chrząszczy, można polać ziemię gnojówka z wrotyczu bez rozcieńczenia. .

Każdy z tych środków jest o wiele bardziej przydatny i daje lepsze wyniki, gdy stosują go w swoich ogrodach także sąsiedzi. 

Źródła:
http://www.agrozinios.lt/
https://www.mkds.lt/
https://www.vle.lt/

Zdjęcia poglądowe © Canva.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *