Skip to content

Bylica boże drzewko – odstraszy szkodniki i poprawi zdrowie

  • by
Bylica boże drzewko

Bylica boże drzewko albo bożodrzewo – nazwa tej rośliny sugeruje jej „boskie“ pochodzenie i nieskończony szacunek, jakim darzyli ją przodkowie. Starożytni uważali ją za krzew „zesłany przez boga” ze względu na jej niezliczone właściwości lecznicze i zdolność do wypędzania wszelkiego zła, w tym różnych bakterii i szkodników. Jednakże, choć nieco zapomniana w dzisiejszych czasach, bylica boże drzewko ma również doskonałe zastosowanie we współczesnym życiu. Dowiedz się, w jaki sposób uprawa bylicy bożego drzewka w ogrodzie pomoże Ci żyć bardziej zdrowo i przyjemniej przez cały rok.

Pochodzenie i występowanie bożego drzewka

Chociaż bylica boże drzewko jest w Polsce kenofitem, stała się tak głęboko zakorzeniona w naszej tradycji i kulturze, że wydaje się, że zawsze rosła w naszych przydomowych ogródkach. Podobnie jak często rosnąca obok bożego drzewka ruta, ta roślina przybyła do nas z niezbyt odległej, ale obcej krainy. Naturalnie występuje w południowo-wschodniej Europie: Ukrainie, Albanii, Chorwacji, krajach Kaukazu i Turcji.

Bylica boże drzewko (Artemisia abrotanum) to roślina wieloletnia, która z łatwością będzie rosła w ogrodzie przez kilkadziesiąt lat. Rozgałęziona łodyga srebrnoszarego półkrzewu dorasta do 60-150 cm, a w sierpniu-październiku dojrzewają drobne, żółtawe, jedwabiście miękkie kwiaty. Dolne liście są pierzaste i podzielone na małe jak koperek niteczki, natomiast górne liście są trójklapowe. Jeśli się im przyjrzysz, z pewnością znajdziesz podobieństwa między bożym drzewkiem a bylicą, do której rodziny (Artemisia) także należy. Nie bez powodu właściwości bożego drzewka są często mylone z właściwościami estragonu, który również należy do rodziny astrowatych.

Bylica boże drzewko

Bylica boże drzewko – doskonała przyprawa

Bez wątpienia jedną z najbardziej charakterystycznych cech bylicy bożego drzewka jest jej charakterystyczny cytrusowy aromat. Niektórzy porównują go do piołunu, ale smak piołunu jest znacznie łagodniejszy i z pewnością nie ma tej samej goryczy. Jako składnik od dawna wchodzi w skład różnych likierów, wermutów i nalewek. Można ją znaleźć w słynnej litewskiej nalewce „Trejos devynerios” i łotewskim likierze „Rīgas balzams”.

Żmudzini używali bylicy bożego drzewka do aromatyzowania serów i różnych dań z twarogu, a Niemcy łączą go nawet z tradycyjnymi kiełbasami. Nie należy jednak zapominać, że smak bylicy bożego drzewka jest dość intensywny i nie należy z nią przesadzać. Dodaj niewielką szczyptę do dań z czerwonego mięsa lub drobiu, lub pójdź za przykładem francuskich szefów kuchni i użyj go zamiast liścia laurowego w mięsnych gulaszach.

Bylica boże drzewko odstrasza szkodniki

Pachnąca roślina jest bardzo atrakcyjna dla naszego nosa, ale niezbyt przyjemna dla owadów. Umieść torebkę suszonej bylicy bożego drzewka w szafie i zapomnij o szkodach wyrządzonych przez mole. Francuzi nazywają boże drzewko „rośliną garderobianą” i od dawna używają jej do ochrony swoich ubrań. Rozdrobnione gałązki bylicy bożego drzewka również pomogą odstraszyć szkodniki od roślin – wystarczy posypać nimi ziemię wokół lub posadzić obok krzak. A żeby uniknąć myszy i innych gryzoni, obwiąż na zimę drzewka owocowe suszonymi gałązkami bylicy bożego drzewka.

Bylica boże drzewko

Bylica boże drzewko pomaga w różnych dolegliwościach

Bylica boże drzewko jest bogata w olejki eteryczne i inne substancje, które mają pozytywny wpływ na nasz organizm, nie tylko poprzez drogi oddechowe, ale także przyjmowane wewnętrznie. Herbata, napary i wywary z bylicy bożego drzewka są stosowane w leczeniu wielu różnych dolegliwości:

  • Na niestrawność i bóle żołądka.
  • W celu zapobiegania pasożytom.
  • Na obfite miesiączki.
  • Moczopędnie i napotnie.
  • Na wzmocnienie odporności i przywrócenie apetytu po różnych chorobach.
  • Na złagodzenie stanów zapalnych.

Warto zauważyć, że bylica boże drzewko gromadzi większość swoich korzystnych substancji podczas kwitnienia. Jeśli więc zamierzasz wysuszyć boże drzewko na zimę, zbierz liście i wierzchołki właśnie w tym czasie. Innym sposobem na zdrowotne wykorzystanie właściwości bylicy bożego drzewka jest związanie witek z gałązkami tej rośliny. Gdy gorąca para unosi się w saunie, skóra i drogi oddechowe wchłaniają korzystne właściwości bożego drzewka.

Bylica boże drzewko

Uprawa bylicy bożego drzewka w ogrodzie jest całkiem prosta

Bylica boże drzewko jest całkowicie niewymagającą rośliną, która rozwija się nawet w lekkim cieniu. Wszystko, czego potrzebuje, to lekka, wapienna gleba i optymalna ilość wilgoci – zasada „więcej znaczy mniej“ sprawdza się tu doskonale. Jest mrozoodporna, więc nie ma potrzeby okrywania krzewu na zimę, wystarczy wczesną wiosną przyciąć uszkodzone gałęzie. Przycięte boże drzewko odrasta jeszcze bujniej i zdrowiej, dlatego często tworzy się z niego żywopłoty. Nie należy jednak oczekiwać, że będą idealnie uporządkowane, ponieważ gałęzie są puszyste i dość szybko rosną. Niemniej jednak srebrne liście i świeży aromat bylicy bożego drzewka nie tylko dodadzą uroku ogrodowi, ale także przyniosą niezliczone korzyści.

Zdjęcia poglądowe © Canva.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *