Skip to content

Białe kwiaty w Twoim ogrodzie pomogą uspokoić umysł i dodadzą energii

  • by
Białe kwiaty w Twoim ogrodzie pomogą uspokoić umysł i dodadzą energii

Monochromatyczne ogrody i rabaty to popularny trend w nowoczesnym projektowaniu ogrodów. Takie ogrody lub rabaty koncentrują się na uprawie roślin w jednym wybranym kolorze. Tym razem skupimy się na białych kwiatach.

Ogród z białymi kwiatami to miejsce, w którym umysł się wycisza a dusza uzyskuje spokój. Biel kojarzy się z perfekcją, czystością i spokojem. Pomaga oczyścić umysł, daje zastrzyk nowej energii, uważa się, że biel zwiększa odporność. O świcie i zmierzchu białe kwiaty i liście nabierają szczególnego blasku. Dlatego też białe ogrody są często zakładane w miejscach, w których można je podziwiać o takich porach. Białe kwiaty mogą być ozdobą nie tylko Twoich rabat – bukiety ciętych białych kwiatów ożywią każde wnętrze. Takie bukiety są integralną częścią wielu uroczystości, takich jak np. wesela.

Poniżej omówimy zasady tworzenia białego ogrodu i kilka popularnych białych roślin, które kwitną w różnym czasie i które będą pasować do monochromatycznej rabaty lub ogrodu.

Stokrotki
Stokrotki

Jak wybrać rośliny do białego ogrodu

Wybierając rośliny do białego ogrodu, należy pamiętać o kilku rzeczach:

• Biel nie zawsze jest biała. „Białe” kwiaty mogą mieć kremowe, bladoróżowe lub niebieskie odcienie, które będą znacznie bardziej zauważalne obok kwiatów w odcieniu czystej bieli. Jeśli w przestrzeniach pomiędzy kwiatami o śnieżnej bieli a kwiatami o innych odcieniach będą rosły zielone, srebrno-zielone liście, różnice te będą mniej zauważalne.

• Stwórz kontrast w kształtach, rozmiarach i liściach, aby dodać wielowarstwowości monochromatycznemu ogrodowi. Łącz rośliny o różnych kształtach i rozmiarach, różnych kształtach kwiatów, zielenie w różnych odcieniach – to doda głębi i charakteru białemu ogrodowi lub rabacie.

• Upewnij się, że biały kącik ogrodu ma tło. Soczyście zielony żywopłot, ciemna ściana lub ogrodzenie mogą być doskonałym tłem dla białych kwiatów. Unikaj bladego lub białego tła.

• Sadząc rośliny o białych kwiatach, które kwitną o różnych porach, będziesz mieć ogród promieniujący czystą bielą przez cały ciepły sezon.

Magnolia

Magnolia (Magnolia) – jedna z pierwszych wiosennych roślin – zachwyca swoimi dużymi, pięknymi kwiatami i delikatnym zapachem. Magnolia jest drzewem lub krzewem liściastym, rzadko zimozielonym. Ma grube, lancetowate lub owalne liście i duże, białe lub czerwonawe, rzadko żółte, kwiaty. Kwitnie od marca do maja, zanim rozwiną się liście. Jest idealna do mniejszych ogrodów, ponieważ rośnie wolno i jest dość zwarta.

Magnolia najlepiej rośnie w miejscu nasłonecznionym, osłoniętym od wiatru. Dla tej rośliny odpowiednia jest próchniczna, lekko kwaśna (pH 5-6), wilgotna gleba. Zaleca się regularne ściółkowanie korzeni magnolii w celu utrzymania wilgoci i ochrony przed mrozem. Gdy zbliża się zima, korzenie magnolii należy przykryć ziemią i agrowłókniną lub innym materiałem. Magnolie są zwykle sadzone pojedynczo jako akcent ogrodowy.

Magnolia
Magnolia

Narcyzy

Narcyz (Narcissus) to wieloletnia roślina cebulowa kwitnąca wiosną. Narcyzy dorastają do 20-45 cm wysokości. Liście są niebiesko-zielone, równowąskie. Kwiaty wyrastają pojedynczo na szczycie łodygi, rzadko po 2 lub 3. Listki korony są białe, o długości 2-3 cm, z żółtym środkiem. Istnieją również odmiany narcyzów o pełnych liściach. Pachnące kwiaty utrzymują się od marca do połowy maja. Jeden kwiat kwitnie przez kilka dni.

Narcyzy sadzi się w pełnym słońcu, choć tolerują także półcień. W cieniu przestają kwitnąć i zamierają. Żonkile dobrze rosną na różnych glebach, ale preferują gleby gliniaste, wilgotne, bogate w próchnicę i obojętne. Gleba musi być przepuszczalna, ale niezbyt sucha. Narcyzy podlewa się rzadko, ale obficie – najlepiej robić to rano.

Wiosną, gdy narcyzy kiełkują, usuwa się ściółkę z liści i spulchnia powierzchnię gleby. Cebulki narcyzy należy wykopywać co 3-4 lata lub rzadziej – po uschnięciu liści. Przed zimą należy je ściółkować liśćmi, słomą, torfem lub rozdrobnionym sianem.

Narcyzy
Narcyzy

Białe tulipany

Tulipan (Tulipa) to popularny wczesnowiosenny kwiat. Jest to wieloletnia roślina cebulowa dorastająca do 30-70 cm wysokości. Liście są zielone, matowozielone lub żółtawozielone, duże, jajowate i bezogonkowe. Istnieją również odmiany tulipanów różnobarwnych. Tulipany kwitną przeważnie w marcu lub kwietniu w różnych kolorach: białym, żółtym, różowym, czerwonym, fioletowym. Kwiaty mają średnicę 5-10 cm, ale zdarzają się też większe.

Tulipany dobrze rosną na stanowiskach słonecznych, osłoniętych od silnych wiatrów, niepodmokłych i o lekkim nachyleniu. Lubią żyzną, luźną, wilgotną glebę gliniastą lub piaszczystą o obojętnym odczynie. Tulipany nie powinny być uprawiane w ciężkich, gliniastych, zalanych glebach. Jeśli utrzymuje się sucha pogoda, tulipany należy podlewać – najlepiej rano, w pochmurny dzień.

Po przekwitnięciu zbiera się kwiaty, a liście pozostawia do wyschnięcia. Tulipany wykopuje się, gdy liście zaczynają żółknąć i wysychać, a cebulki stają się jasnobrązowe. Roślinę ściółkuje się torfem, rozdrobnioną słomą, liśćmi drzew, a wiosną usuwa się liście.

Tulipany
Tulipany

Konwalie

Konwalia (Convallaria) ma białe dzwonki i czarujący zapach. Kwiat ten kojarzony jest z czystością, delikatnością, wiernością i miłością. Konwalia to wieloletnia roślina zielna o wysokości 25-30 cm. Jej liście są wydłużone, z zaostrzonym wierzchołkiem, z łukowatym użyłkowaniem długą szyjkę, pozostają zielone do końca sierpnia , kiedy to żółkną i obumierają. Konwalia kwitnie w maju-czerwcu, a jej białe kwiaty mają kształt pochylonych do dołu dzwoneczków. Szerokość i wysokość kwiatków wynosi około 0,5 cm. Kwiaty konwalii mają piękny, trudny do pomylenia z innymi kwiatami zapach. Wytwarzają jaskrawoczerwone, kuliste, trujące jagody, z których każda zawiera 3-6 nasion.

Konwalia jest uprawiana zarówno ze względu na białe, pachnące kwiaty, jak i soczyście zielone liście, które zdobią rabaty po kwitnieniu. Kwiaty te są mało wymagające i łatwe w uprawie. Najlepiej rosną w niewielkim cieniu, pod rzadkimi drzewami lub krzewami, gdzie gleba jest mniej narażona na utratę wilgoci. Konwalia lubi nawożenie i wilgotną (ale nie podmokłą) glebę o odczynie umiarkowanie kwaśnym lub obojętnym. Powierzchnia gleby powinna być od czasu do czasu spulchniana. W czasie upałów konieczne jest podlewanie. Konwalie mogą rosnąć przez wiele lat w jednym miejscu. Mogą przetrwać zimę bez przykrycia i dobrze znoszą zimowe mrozy. Gdy wiosną topnieje śnieg, z klombu usuwa się zeszłoroczne martwe liście. Można je po prostu zgrabić.

Konwalie
Konwalie

Białe piwonie

Piwonia (Paeonia) to jeden z najpiękniejszych kwiatów wczesnego lata. Jest to wieloletnia roślina zielna, rzadziej krzewiasta, należąca do rodziny piwoniowatych. Różne gatunki piwonii osiągają od 50 do 200 cm wysokości i więcej. Liście piwonii mają różne rozmiary i kształty, blaszka liściowa jest błyszcząca, kilkukrotnie trójdzielna lub pierzasta. Kwiaty są duże i pachnące, o średnicy 10-26 cm w kolorze białym, czerwonym, różowym lub kremowym. Okres kwitnienia piwonii trwa od maja do lipca.

Piwonie nadają się do uprawy pojedynczo lub w grupach z innymi roślinami. Najlepiej rosną w pełnym słońcu, ale tolerują niewielki podcień. Powinny być sadzone w osłoniętym od wiatrów i wolnym od przeciągów miejscu. Są to masywne rośliny i potrzebują dużo miejsca, aby dobrze się rozwijać – około metra kwadratowego na jeden krzak. Dla piwonii odpowiednia jest lekka, przepuszczalna dla wody, niekwaśna, dobrze przekopana gleba gliniasta lub piaszczysta. Gleby kwaśne można wapnować na rok przed posadzeniem piwonii. Woda nie może pozostawać na powierzchni gleby. Piwonie tworzą pąki kwiatowe w połowie lipca. Jeśli w tym czasie utrzymuje się sucha pogoda, rośliny należy podlewać, w przeciwnym razie nie zakwitną obficie w następnym roku. Piwonie należy regularnie podlewać tylko w pierwszym roku po posadzeniu.

Piwonie mogą rosnąć w tym samym miejscu przez dziesięciolecia. Są długowieczne, ale jeśli kwitnienie starszych krzewów staje się mniej intensywne, należy odmłodzić rośliny późną jesienią, przez wykopanie i podział krzewu Wiele piwonii ma duże, ciężkie kwiaty, dlatego zaleca się podpieranie ich łodyg.

Liście piwonii zielnych obumierają jesienią, na zimę pozostaje tylko podziemna część rośliny. Późną jesienią, wraz z nadejściem mrozów przycina się liście i łodygi piwonii zielnych. Piwonie krzewiaste zrzucają liście na zimę, pozostawiając jedynie zdrewniałe łodygi. Piwonie są mrozoodporne i nie wymagają zabezpieczania na zimę.

Piwonie
Piwonie

Jaśminowiec

Jaśminowiec (Philadelphus) jest lubiany ze względu na swoje białe, piękne kwiaty i słodki zapach przypominający słoneczny letni dzień. Jest to bardzo popularna roślina, którą można znaleźć w wielu ogrodach, parkach i na podwórkach. Jaśminowiec rośnie szeroko, osiągając wysokość od 70 cm do 7 m. Długość liści waha się od 2 do 10 cm. Kwiaty są białe lub żółtawe, ułożone w grona, a wiele gatunków jest pachnących. Jaśminowiec zaczyna kwitnąć pod koniec maja i kwitnie przez kilka tygodni. Ich wspaniałym zapachem i pięknymi kwiatami można cieszyć się nawet przez kilka miesięcy, jeśli zostaną posadzone razem odmiany wczesne i późne.

Jaśminowiec może być uprawiany pojedynczo lub łączony w nisko przycięte żywopłoty. Kwitnie najobficiej w miejscach nasłonecznionych, ale toleruje półcień. Jaśminowiec nie jest zbyt wybredny, jeśli chodzi o glebę, ale najlepiej nadaje się do gleb zasadowych (pH 7-9), żyznych, ale luźnych gliniastych lub piaszczystych. Nie lubi miejsc zbyt wilgotnych. Jaśminowiec jest odporny na dym i gaz oraz dobrze znosi okresy suszy.

Rośnie szybko, dlatego należy go regularnie przycinać. Najlepiej zrobić to wiosną: przyciąć gałęzie, które uschły podczas zimy, połamane lub zbyt gęste, a także gałęzie, które zakłócają pożądany kształt krzewu. W razie potrzeby przycinanie można powtórzyć jesienią. W czasie upałów jaśminowiec należy regularnie podlewać. Krzew ten nie boi się zimnej wody, dlatego można stosować wodę z kranu, studni lub zebraną deszczówkę. Mrozoodporność odmian jaśminowca bywa różna. Niektórym nie straszne są mrozy sięgające -25°C, podczas gdy inne mogą przemarzać w temperaturze -15°C.

Jazminowiec
Jaśminowiec

Tawułka biała

Tawułka (Astilbe) to wieloletnia roślina zielna. Osiąga 60-150 cm wysokości. Jej liście są pierzaste i nieregularnie karbowane, w kolorze ciemnozielonym. Wytwarza białe, różowe, żółtawo-różowe, czerwone, fioletowe, liliowe, kremowe i liliowe małe kwiaty zebrane w wiechy. Okres kwitnienia tawułki przypada od połowy czerwca do września. Kwitną przez 3-5 tygodni. Tawułka nadaje się na rabaty, jest często uprawiana w grupach i pięknie wygląda w bukietach.

Tawułka dobrze rośnie w wilgotnej glebie, preferuje wilgotne powietrze i cień i może być sadzona w pobliżu zbiorników wodnych lub tam, gdzie, wody gruntowe znajdują się blisko powierzchni ziemi. Jeśli jest wystarczająco dużo wilgoci, tawułka może również rosnąć w miejscach nasłonecznionych. Jeśli brakuje jej wilgoci, zaczyna brązowieć, a jej liście wysychają. Tawułki są mrozoodporne.

Tawułka
Tawułka

Lilia biała

Lilia biała (Lilium candidum) to wieloletnia roślina cebulowa z okazałymi, pięknymi kwiatami. Osiąga wysokość 60-120 cm. Jej liście są długie, wąskie, lancetowate, o długości 4-12 cm i szerokości 1-3 cm. Łodygi są wyprostowane i gęsto pokryte liśćmi. Szerokość krzaku wynosi około 30-60 cm. Lilia wytwarza duże, białe kwiaty o długości 5-7 cm, po kilka na szczycie łodyg. Okres kwitnienia trwa od czerwca do lipca.

Lilie lubią rosnąć w słonecznych, ciepłych miejscach, choć tolerują lekki cień. Gleba dla lilii powinna być dobrze przepuszczalna, dostatecznie wilgotna, bogata w materię organiczną i głęboko spulchniona, gliniasto-piaszczysta. Powinna mieć odczyn obojętny lub lekko zasadowy. Lilie należy podlewać rzadko, ale obficie. Wysokie lilie trzeba przywiązywać do palików. Po kwitnieniu kwiatostany są odcinane, pozostawiając część łodygi. Lilie można okryć na zimę gałązkami świerkowymi.

Lilie
Lilie

Róże

Róża (Rosa) jest często nazywana królową kwiatów. Nie bez powodu: jej delikatne płatki, piękno kolorów i bajeczny zapach wyróżniają ją spośród innych kwiatów. Białe róże są symbolem czystej miłości, szacunku i niewinności.

Róże to liściaste krzewy i pnącza. Ich gałązki i łodygi są zazwyczaj kolczaste. Uprawia się tysiące odmian róż, które mogą znacznie różnić się wyglądem i wielkością. Wysokość krzewów różni się w zależności od odmiany, najniższe krzewy dorastają do 20-30 cm, podczas gdy róże pnące mogą rozciągać się do 5 m. Okres kwitnienia różnych róż trwa od czerwca do listopada.

Róże lubią słoneczne, osłonięte od wiatru miejsca z dobrą cyrkulacją powietrza. Te ogrodowe piękności dobrze rosną na lekko kwaśnej, wilgotnej i przepuszczalnej glebie. Idealna jest lekka gleba gliniasta bogata w rozkładającą się materię organiczną. Róże są wymagające pod względem warunków środowiskowych, należy o nie szczególnie dbać: ściółkować, nawozić, przycinać, usuwać przekwitłe kwiaty, chronić przed chorobami i szkodnikami, jesienią okrywać.

Róże
Róże

Dalia biała

Dalia (Dahlia) to wieloletni wielkokwiatowy kwiat z rodziny astrowatych, który od wielu lat jest ulubionym i popularnym kwiatem w ogrodach i przydomowych ogródkach. Łodyga dalii jest prosta, mocna, rozgałęziona i osiąga 0,5-2 m wysokości. Liście są duże, pierzastodzielne. Kwiaty duże, często opadające i pełne, ułożone pojedynczo na wierzchołku łodygi. Kwiaty dalii występują w różnych kolorach, zarówno jednobarwne, jak i wielokolorowe. Kwitnie od lipca aż do jesiennych przymrozków.

Uprawa dalii jest łatwa, jeśli zna się ich główne cechy i odpowiednie warunki środowiskowe. Kwiaty te są uprawiane na zewnątrz w ciepłym sezonie. Lubią słoneczne, osłonięte od wiatru miejsca, w cieniu kwitną rzadziej. Dla dalii odpowiednia jest żyzna, przepuszczalna, lekko wilgotna gleba.

Nie są one w stanie przetrwać ujemnych temperatur, więc nie mogą zimować na zewnątrz w naszym klimacie. Bulwy dalii wykopuje się i przechowuje przez zimę w ciemnym, chłodnym i suchym miejscu. Wiosną sadzi się je ponownie na zewnątrz.

Dalia
Dalia

Inne białe kwiaty

Opisaliśmy tylko niektóre z białych roślin kwitnących, A jest ich naprawdę wiele – przebiśniegi, stokrotki, kamelie, gardenie, floksy, białe bzy lilaki, rododendrony i krzewy lilaków. Te i niezliczone inne białe kwiaty, które wybierzesz, stworzą wyjątkowy, jasny i podnoszący na duchu nastrój w Twoim ogrodzie.

Spróbuj więc – stwórz biały zakątek w swoim ogrodzie, a może zdecydujesz się zamienić cały ogród w białą salę spokoju i czystości.

Wykorzystane źródła:
https://www.allaboutgardening.com
https://www.hortmag.com
https://www.gardeningknowhow.com
https://floristics.info
https://www.wikipedia.org
Jurkštienė O., Saunoriūtė S. Mano svajonių gėlynas. Kowno, 2019.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *