Skip to content

Wielu nie może w to uwierzyć – możesz wyhodować morwę na balkonie w Polsce

  • by
Morwa

Morwa wygląda na niezwykle egzotyczną roślinę, którą z trudem znajdziemy w promieniu kilku tysięcy kilometrów od naszej strefy klimatycznej. Pochodzi ona z Chin, a naturalnie rośnie głównie w krajach Azji Środkowej, na subtropikalnych szerokościach geograficznych. Jednak przy odpowiedniej pielęgnacji może również dobrze rosnąć w naszym kraju. Pierwsze udane próby uprawy drzew morwowych w parkach polskich dworów miały miejsce już w XVII wieku. Myślisz, że wymaga specjalnych warunków? Uwierz mi, dzięki kilku sprawdzonym wskazówkom uprawa drzew morwowych będzie łatwa i szybko zachwyci Cię doskonałymi wynikami.

Dlaczego warto uprawiać morwę?


Budową owoce morwy przypominają maliny lub jeżyny, ale pomimo pewnych podobieństw wizualnych, morwy różnią się od nich zarówno smakiem, jak i właściwościami leczniczymi. To właśnie ze względu na ich dobrze znane skutki zdrowotne drzewa morwy są uprawiane dla zbiorów jagód, a nie dla ich głównego celu, jakim jest produkcja jedwabiu.

 W Azji jagody morwy są często używane do produkcji wina lub różnych nalewek, ale najczęściej są spożywane świeże lub suszone i mielone na proszek jako dodatek do koktajli, jogurtów i owsianki.

Morwa

Nazywa się je  „bombami witaminowymi” ze względu na ich wiele doskonałych właściwości, takich jak:

  • Naturalny słodzik, odpowiedni nawet dla diabetyków.
  • Wysoki poziom dobrze przyswajalnego żelaza.
  • Bogactwo witaminy C, która jest niezbędna do wchłaniania żelaza.
  • Bogactwo niezbędnych e dla organizmu przeciwutleniaczy, takich jak witamina A, witamina E i karoten.
  • Wysoka zawartość witamin z grupy B, magnezu i innych minerałów odpowiedzialnych za dobre samopoczucie emocjonalne, funkcjonowanie mięśni i dobry sen.
  • Doskonałe źródło błonnika ułatwiającego trawienie i regulującego poziom energii.
Morwa

Morwa – ciekawe i przydatne fakty dla hodowców

  1. Korzenie morwy są niezwykle penetrujące, dlatego lepiej nie sadzić ich bezpośrednio nad rurami wodociągowymi lub drenażowymi. Wielokrotnie udokumentowano, że po „wyczuciu” źródła wody, rośliny te mogą penetrować je tak wytrwale, że mogą zniszczyć wszelkie przeszkody po drodze, w tym fundamenty budynków.
  2. Liście morwy mają dziwną właściwość zwaną heterofilią. Oznacza to, że liście rosnące na tym samym drzewie mogą przybierać różne kształty: niektóre są zaokrąglone, jak liście lipy, podczas gdy inne są ząbkowane, jak winogrona.
  3. Liście morwy są również wykorzystywane do celów leczniczych. Najczęściej robi się z nich herbaty, która służy do leczenia przeziębień, zwalczania lęków i bezsenności, kontrolowania cukrzycy i otyłości oraz wielu innych dolegliwości. W Chinach popularne jest nadziewanie młodych liści mięsem lub przyprawianie nimi dań duszonych i zup.
  4. Wykorzystywane jest również drewno morwy. Ponieważ jest ono dość twarde i trwałe, wykorzystuje się je do produkcji mebli, instrumentów muzycznych, części statków i sprzętu sportowego. W czasach sowieckich większość kijów hokejowych i rakiet tenisowych była wykonana z drewna morwowego.
  5. Choć morwa jest dość wysokim drzewem i naturalnie dorasta do 10-15 metrów, to stworzono już także bardzo kompaktowe odmiany. Jedną z nich jest „Pendula”, którą można uprawiać również na bardziej przestronnym balkonie.
Morwa

Uprawa morwy w ogrodzie

W Polsce rosną trzy rodzaje morwy: biała, czerwona i czarna. Można się domyśleć, że zostały one sklasyfikowane według koloru jagód, które różnią się również smakiem. Białe są najsłodsze, a pozostałe są nieco bardziej kwaskowate. Owoce dojrzewają pod koniec czerwca i pozostają na drzewie przez około 4-6 tygodni, pod warunkiem, że nie zostaną zerwane przez skrzydlate łakomczuchy. Z tego powodu zdecydowanie zachęcamy do rozważenia pokrycia drzew folią ochronną.

Morwa
Owoce morwy czarnej
Morwa
Owoce morwy białej
Morwa
Owoce morwy czerwonej

Mówi się, że morwa biała najlepiej pasuje do polskiego klimatu, ponieważ jest najbardziej odporna na zimno i mniej wybredna od swoich krewnych. Najlepiej sadzić je wczesną wiosną lub wczesną jesienią, a jeśli masz sadzonkę z zakrytym systemem korzeniowym, możesz ją sadzić w dowolnym momencie w ciepłej porze roku. Zapewnij im słoneczne miejsce w luźnej, próchnicznej glebie i wykop około 40-50 cm dołki w odległości od siebie w odległości kilku metrów od siebie. Pamiętaj, że morwa jest rośliną samopylną, więc można zasadzić jedno drzewo – nie potrzebuje towarzystwa.

Morwa

Jak pielęgnować morwę?

Konieczne jest przymocowanie sadzonki do drewnianego palika. Drzewa morwy wymagają również regularnego przycinania, a pierwsze cięcie należy wykonać natychmiast po posadzeniu, przycinając nieco wierzchołek, aby uformować koronę. Następnie zaleca się przycinanie każdej jesieni, aż do uformowania 4-5 głównych gałęzi. 

Podobnie jak inne drzewa owocowe, morwy wymagają nawożenia i ściółkowania. Wiosną zaleca się ściółkowanie przefermentowanym obornikiem i nawożenie zwykłym, zbilansowanym nawozem do drzew owocowych. Tak pielęgnowane drzewo morwy powinno zakwitnąć i wydać pierwsze owoce po około 5 latach. Na tym etapie bardzo ważne jest również nawożenie drzewa, ale nie przesadź z tym, ponieważ straci ono naturalną odporność na choroby.

Zdjęcia poglądowe © Canva.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *