Lato i wczesna jesień to ulubiony czas dla grzybiarzy. W pierwszych miesiącach następuje wysyp kurek, a sierpień i wrzesień w Polsce przynoszą zwykle dość duże zbiory także i innych grzybów. Oczywiście pod warunkiem, że sezon nie będzie ani zbyt suchy, ani zbyt mokry, a grzybowe miejsca uda się odwiedzić wcześniej niż inni grzybiarze. Nie masz ochoty na taki wyścig? A może bardziej wolisz jeść grzyby, niż je zbierać? Jeśli masz kawałek ziemi i lubisz na niej pracować, to uprawa grzybów leśnych w ogrodzie może stać się Twoim nowym projektem.
Dlaczego warto uprawiać grzyby w ogrodzie?
Nie bez powodu zbieranie grzybów jest półżartem nazywane sportem. Jak każdy sport, udane polowanie na grzyby wymaga dużo praktyki, cierpliwości i przygotowania. Trzeba znać różne rodzaje grzybów, wiedzieć gdzie rosną, orientować się w lesie i… zdążyć na czas. Nie ukrywajmy, że często najbardziej nieprzyjemną częścią grzybobrania jest wczesne wstawanie i poświęcanie weekendowych poranków na tę rozrywkę. Gdy ulegamy pokusie dłuższej drzemki docieramy do znajomego lasu, zastajemy jedynie zimne ślady grzybiarzy, którzy byli szybsi od nas.
Jeśli nie cieszą Cię wczesne poranki w lesie, a twoja wiedza na temat grzybów jest daleka od encyklopedycznej, masz świetną alternatywę. Oto kilka powodów, dla których warto uprawiać grzyby w ogrodzie:
- Zawsze będziesz jeść najświeższe produkty.
- Możesz mieć pewność, że grzyby na Twoim talerzu zostały wyhodowane bez żadnych szkodliwych dodatków.
- Zaoszczędzisz pieniądze, ponieważ ceny grzybów w supermarketach nie należą do najniższych.
- Zorganizujesz projekt przyrodniczy dla dzieci.
- Uprawa grzybów w ogrodzie może być nawet dodatkowym źródłem dochodu.
Wybór miejsca na hodowlę grzybów leśnych w ogrodzie
Powszechnie wiadomo, że większość grzybów leśnych nie może żyć bez drzew. Innymi słowy, mają one związek mikoryzowy – zarodniki grzybów kiełkują tylko wtedy, gdy napotkają korzenie rośliny żywicielskiej. Nie martw się, ponieważ proces ten nie jest tak naprawdę pasożytniczy, a wręcz przeciwnie – daje korzyści obu stronom. Oznacza to, że sadzenie grzybów może pomóc lepiej rosnąć drzewom w Twojej okolicy.
Jednak nie każde środowisko wystarczy, aby ta przyjaźń miała miejsce – każdy grzyb ma swoje własne drzewo, z którym współżyje. Oto kilka popularnych przykładów:
Borowik – sosny, świerki, dobrze czuje się w sąsiedztwie dębów.
Koźlarz – brzozy, czasami można go spotkać pod osiką lub innymi drzewami.
Maślak – zwykle rośnie pod sosnami.
Koźlarz babka – lubi towarzystwo brzóz.
Gołąbek – mało wybredny, rośnie pod różnymi drzewami.
Kurki – należą do mniej wybrednych grzybów, ale zwykle rosną w pobliżu drzew iglastych.
Uprawa grzybów leśnych w ogrodzie z robaczywych grzybów
Tak, czasami robaczywy grzyb znaleziony w lesie może być szczęśliwym znaleziskiem, ponieważ można z niego wyhodować własne grzyby. Można to zrobić nawet na kilka różnych sposobów.
Rozsypanie. Rozdrobnij grzyby i rozsyp pod drzewami. Jest to najłatwiejsza opcja, ale także najbardziej ryzykowna, ponieważ trudno jest zapewnić, że zarodniki, które wypadną z kapeluszy, przetrwają na ziemi.
Rozlanie. Zalej co najmniej 8-10 kapeluszy grzybów wiadrem wody i odstaw na jeden dzień. Następnie rozgnieć je w tej samej wodzie do uzyskania gładkiej masy. W odległości około 1 metra od pnia drzewa wykop płytki okręg o średnicy około 15 cm (wystarczy usunąć darń). Wlej zawartość wiadra do tego rowu – jedno wiadro wystarczy do podlania dookoła trzech drzew. Następnie przykryj z powrotem darnią i wyrównaj łopatą. Podlewaj przez całe lato, mniej więcej raz w tygodniu, a na zimę przykryj opadłymi liśćmi. Niektórzy twierdzą,że ta metoda zapewnia 70% skuteczność.
Uprawa leśnych grzybów z grzybni leśnej
Wybierając się do lasu, weź ze sobą nie tylko koszyk, ale także łopatę. Po znalezieniu ulubionego grzyba wykop wokół niego warstwę darni o grubości 20 cm i średnicy około 30 cm. Po wybraniu odpowiedniego miejsca do sadzenia, wykop dołek o głębokości 30 cm, jego dno przykryj mokrymi trocinami (jeśli znalazłeś grzyba pod drzewem liściastym, użyj trocin z drzewa liściastego). Włóż do dołka przyniesioną darń, przykryj cienką warstwą ziemi i podlej.
Uprawa leśnych grzybów z gotowej grzybni
Gotową grzybnię można kupić w specjalistycznych sklepach lub online. Występują one w różnych odmianach, od tych przeznaczonych do uprawy na podłożach lub kłodach, po kompletne opakowania, jeśli chcesz wypróbować prostą wersję na okiennym parapecie. Do każdej metody dołączone są specjalistyczne instrukcje uprawy, które są dołączone do zakupionej grzybni. Ponieważ podłoża różnią się między sobą, niektóre metody sadzenia będą bardziej, a inne mniej wymagające. Jednak z ich pomocą uprawa grzybów leśnych w ogrodzie może stać się zabawnym i satysfakcjonującym zajęciem dla całej rodziny.
Źródła wykorzystane w artykule:
https://www.vle.lt/
https://www.epicgardening.com
https://urban-farm-it.com
https://gardenerspath.com/
https://www.first-nature.com/
Zdjęcia poglądowe wykorzystane w artykule: Canva.