Skip to content

Turkucie podjadki – jak się ich pozbyć na dobre?

  • by
Turkucie podjadki – jak się ich pozbyć na dobre?

Turkuć podjadek (Gryllotalpa gryllotalpa) to owad z rodziny turkuciowatych (Gryllotalpidae). Jest to podziemny chrząszcz, który może powodować uszkodzenia roślin. Długość jego ciała wynosi do 5 cm. Głowa jest mała, aparat gębowy skierowany do przodu, a czułki krótkie. Ma krótką, skórzastą pierwszą parę skrzydeł, tylne skrzydła są szerokie i składają się wachlarzowato. Przednie odnóża są silne i grzebiące. Samica składa do 500 jaj, rozwija się przez długi czas (2-2,5 roku) i żyje na ziemi. Wygrzebuje nory głównie w lekkich glebach próchnicznych i w ogrodach. Żywi się drobnymi korzeniami roślin, owadami, rzadziej dżdżownicami i pająkami. Turkucie zimują w norach o głębokości do 1-1,5 metra, gdzie nie są narażone na mróz, w suchych miejscach. Czasami wybierają obornik, gdzie jest cieplej na zimę, a czasami składają tam jaja.

Sfilmowaliśmy, jak wygląda pełzający turkuć. Zwróć uwagę na potężne przednie odnóża, które mogą z łatwością kopać ziemię.

Autor nagrania: Edgaras B.

Czy larwy turkuci są niebezpieczne

Larwy turkucia podjadka, nazywane nimfami,i mają taką samą postać jak imago, ale są bez skrzydeł i jaśniejsze. Ich dieta nie różni się zbytnio od diety dorosłych turkuci, są bardziej roślinożerne i mogą powodować równie duże szkody jak dorosłe owady.

Jak sprawdzić, czy w ogrodzie są turkucie?

Turkucie podjadki to gatunek podziemnych chrząszczy, które żyją w glebie i żywią się korzeniami roślin. Zaatakowane rośliny mogą mieć uszkodzone lub całkowicie przegryzione korzenie. Rośliny mogą być uszkodzone, wygięte lub utracić część systemu korzeniowego. Uszkodzenia korzeni mogą zakłócać prawidłowe pobieranie składników odżywczych i wody przez roślinę, objawy te są czasami mylone z brakiem wody lub nawozu. Może to prowadzić do zmniejszenia tempa wzrostu, osłabienia, więdnięcia, niższych plonów lub ogólnie słabszej kondycji roślin. Jeśli pojawią się podobne objawy, można sprawdzić korzenie – jeśli korzenie są całkowicie przegryzione roślina z łatwością wychodzi z ziemi.

Turkuć kopie tunele w glebie, które mogą wyglądać jak małe dziurki lub kanały na powierzchni w ziemi. Jeśli zauważysz takie struktury, może to być znak, że w Twoim ogrodzie żyje turkuć.

Turkucie mogą wydawać dźwięki takie jak cykanie, podobne do odgłosów świerszcza. Zwykle można je usłyszeć w maju-czerwcu. (Odgłosy wydawane przez turkucia)

Larwa turkucia – nimfa
Larwa turkucia – nimfa. (Źródło zdjęcia: www.macrogamta.lt)

Jak pozbyć się turkuci

Turkuć podjadek może wyrządzić tyle samo szkód w szklarni, co w ogrodzie. W zwalczaniu turkuciów może pomóc wiedza na ich temat:

  • Podobnie jak wiele innych owadów, turkucie oddychają całą powierzchnią ciała.
  • Hibernują w oborniku.
  • Jeżeli słyszysz turkucia, to znaczy, że jest on na powierzchni ziemi.
  • Nie zaleca się stosowania środków chemicznych w ogrodach, ponieważ są one zwykle tymczasowe, a turkucie i tak później wrócą.
  • Każdy z tych środków jest o wiele bardziej przydatny i daje lepsze wyniki, gdy stosują go w swoich ogrodach także sąsiedzi.
Jak pozbyć się turkuci

Proste i skuteczne sposoby zwalczania turkuci domowymi sposobami

Mieszanka oleju i wody
Jest to prosta, szybka i skuteczna metoda zwalczania. Olej zatyka drogi oddechowe turkucia i zabija go. W zwykłej butelce po oleju (lub podobnym naczyniu) pozostaw (lub dodaj) 4-5 cm oleju od dna, resztę wypełnij wodą i dobrze wstrząśnij. Polej powstałą mieszaniną norki turkucia – wkrótce wyjdzie i szybko się udusi. Prawdą jest, że larwy (nimfy) turkucia mogą się tylko poddusić, więc należy je obserwować i złapać do pojemnika, jeśli okaże się, że się nie udusiły. Istnieje podobna metoda niszczenia z użyciem płynów do mycia naczyń, jednak nie są one bardziej skuteczne i dodatkowo uszkadzają roślinność. Dużo lepszym wyborem jest mieszanina oleju i wody.

Mieszanka oleju i skorupek jaj
Do norek można wsypać pokruszone i zmieszane z nierafinowanym olejem skorupki jaj. Mieszankę tę można również dodawać do gleby podczas przekopywania ziemi, np. w szklarni. Po jej zjedzeniu turkucie umrą.

Pułapki na turkucie
Do pułapek na turkucie nadaje się każdy pojemnik, zwykle szklany, z kuszącym płynem umieszczony na równi z powierzchnią gleby. Wlej płyn do połowy pojemnika. Może to być piwo, mieszanina równych części cukru i wody lub inny podobny zakwaszający płyn – istnieje nieskończenie wiele mieszanek. Pułapkę należy sprawdzać co kilka dni i wymieniać w razie potrzeby.

Wykopywanie turkucia
Turkucia można zlokalizować na podstawie wydawanych przez niego dźwięków, najczęściej jest on przy wejściu do nory, czasem usypuje sobie tam lejek z ziemi. Po odnalezieniu można go po prostu wykopać łopatą.

Kompostownik - ciepłe miejsce hibernacji turkuci

Kompostownik – ciepłe miejsce hibernacji turkuci

Dogodnym miejscem do hibernacji turkuci jest obornik lub kompostownik, ponieważ zachodzą w nim procesy biologiczne i chemiczne wydzielające ciepło. Pod koniec lata lub na początku jesieni należy przygotować dół ze świeżym obornikiem lub kompostem (o głębokości około 50 cm). Możesz wybrać miejsce w rogu działki lub obok ogrodu, gdziekolwiek jest to dla Ciebie wygodniejsze. Turkucie będą tam zimować, ponieważ jest tam ciepło. Gdy pogoda się ochłodzi, najlepiej podczas pierwszych przymrozków, rozsyp cały kompost w ogrodzie cienką warstwą, aby wszystko zamarzło. W ten sposób jednocześnie będziesz walczyć z turkuciami i poprawiać glebę na następny sezon.

Pomocne rośliny w walce z turkuciami

Istnieją źródła, które twierdzą, że niektóre rośliny odstraszają turkucie. Możesz obok warzyw posadzić chryzantemy, nagietki lub goździki. Rzędy między ziemniakami można wyłożyć gałęziami drzew iglastych. Pomocne mogą być również gałęzie osiki lub olchy o grubości 2-4 cm z korą, wbite w ziemię w odległości około 30 cm od siebie. Zapach nalewki z łusek cebuli wlany do jamy może odstraszyć turkucie; przeniosą się one w inne miejsce. Jednak ta metoda nie jest tak skuteczna jak inne i może nie pomóc, jeśli turkuci jest dużo.

Wrogowie turkuci będą walczyć z nimi za ciebie

Wrogowie turkuci będą walczyć z nimi za ciebie

Naturalnymi wrogami turkuci są krety, chrząszcze z rodzaju biegaczowatych, ptaki (np. szpaki), jaszczurki, mrówki, psy i koty. Krety są szczególnie dobre w zwalczaniu tych szkodników, choć z pewnością nie są najbardziej pożądanymi zwierzętami w ogrodzie.

Innym biologicznym wrogiem turkuci są nicienie. Po rozsypaniu nicieni na powierzchni gleby, znajdują, one, wnikają w turkucie i zabijają je w ciągu około tygodnia. Nicienie one bezpieczne dla pożytecznej fauny stawonogów, roślin i ludzi. Jest to doskonałe narzędzie, gdy prostsze metody zawodzą.

Ciekawostki z życia turkuci

Turkucie zachowują się podobnie jak krety, stąd też wzięła się angielska nazwa turkucia, którą można przetłumaczyć dosłownie jako „świerszcz kret” (ang. Mole cricket). Mają wyjątkowy zmysł orientacji i potrafią precyzyjnie przemieszczać się przez swoje podziemne tunele. Ta umiejętność pomaga im znaleźć źródła pożywienia i nie zagubić się w labiryncie korytarzy.

W porównaniu do wielu innych gatunków owadów, turkucie żyją stosunkowo długo – do czterech lat, a w optymalnych warunkach niektóre osobniki żyją nawet dłużej. Taka długość życia pozwala im kontynuować kopanie i rozmnażanie przez długi czas.

Chociaż są głównie roślinożerne, żywią się także materiałem roślinnym, mogą być również drapieżne. Zaobserwowano, że zjadają inne małe bezkręgowce, takie jak dżdżownice i owady. Uzupełnia to ich dietę i dostarcza dodatkowych składników odżywczych.

Ciekawostki z życia turkuci

Aby bronić się przed drapieżnikami, turkucie przystosowały swoje kończyny nie tylko do kopania, ale i obrony. Mają silne przednie nogi, które mogą wykonywać potężne kopnięcia, pozwalające im odeprzeć atakujących lub intruzów. Ponadto ich podziemny tryb życia i kamuflujące ubarwienie pomagają uniknąć wykrycia przez potencjalne drapieżniki.

Rytuały godowe turkuciów są skomplikowane, obejmują zarówno sygnały akustyczne jak i interakcje fizyczne. Samce tworzą w swoich jaskiniach wyspecjalizowane komory, z których emitują charakterystyczne odgłosy godowe.

Na rozwój i tempo wzrostu turkucia ma wpływ temperatura. Cieplejsze temperatury sprzyjają szybszemu wzrostowi i rozwojowi, podczas gdy niższe temperatury opóźniają rozwój. Ta wrażliwość na temperaturę może wpływać na czas ich cykli życiowych, takich jak okres godowy i składanie jaj.

Turkuć – nie tylko szkodnik, ale także pożywienie

Turkucie nie są zwykle spożywane jako regularne źródło pożywienia. Jednak w niektórych kulturach powszechne jest spożywanie owadów, w tym turkuci. W większości kultur kulinarnych turkucie nie jest powszechnie uznawane za jadalne.

Warto jednak zauważyć, że owady, w tym niektóre gatunki turkuci, są źródłem pożywienia w różnych częściach świata. Jadalne owady nadają się do żywienia ze względu na wysoką zawartość białka i wartość odżywczą, są też uważane za zrównoważoną i przyjazną dla środowiska żywność. W ostatnich latach w niektórych regionach wzrosło zainteresowanie entomofagią (praktyką jedzenia owadów).

Jeśli zamierzasz spożywać owady, ważne jest, aby upewnić się, że pochodzą one z wiarygodnych źródeł. Właściwe metody przygotowania i gotowania mają również kluczowe znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa i zminimalizowania potencjalnego ryzyka dla zdrowia.

Źródła:
https://www.vle.lt/
https://lt.wikipedia.org
https://www.mkds.lt/
http://www.agrozinios.lt/

Zdjęcia poglądowe © Canva, chyba że podano inaczej.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *