Wiele gospodyń domowych staje przed pytaniem, jak zachować więcej owoców, jagód, warzyw i zieleniny na zimę w sposób, który zachowa ich przydatność. Jest sposób pozwalający na zachowanie do 95-97% witamin – suszenie.
Suszone produkty mogą być przechowywane przez długi czas – nawet przez kilka lat. Dzieje się tak, ponieważ suszenie usuwa wilgoć z produktów, stwarzając dzięki temu niekorzystne warunki dla rozwoju mikroorganizmów. Ponadto suszenie zachowuje naturalną strukturę komórki. Produkty suszone po namoczeniu nie różnią się zbytnio smakiem i aromatem od świeżych. Suszona żywność zawsze zajmuje znacznie mniej miejsca niż mrożona. To ważne, ponieważ nie każdy ma dużą zamrażarkę.
Suszone warzywa i zioła pomagają urozmaicić potrawy podczas zimy. Zachowują wszystkie składniki odżywcze i mają wspaniały aromat i smak. Suszone owoce i jagody są doskonałym dodatkiem do owsianki lub jako substytut słodyczy i cukierków. Mogą być również stosowane jako nadzienie do wypieków, jako dodatek do duszonych dań i innych potraw. Warto dodać, że domowe suszone produkty z pewnością będą różnić się wyglądem i smakiem od tych kupionych w sklepie. Powód jest prosty – nie będziesz używać barwników spożywczych i konserwantów.
Suszenie w suszarce elektrycznej
Suszarka elektryczna to wygodne i bardzo popularne urządzenie do suszenia. Urządzenie to jest wielofunkcyjne: można suszyć owoce, jagody, grzyby i różne warzywa. Czas suszenia zależy od kilku czynników:
- ilości wilgoci w produkcie;
- grubości cięcia;
- wilgotności w pomieszczeniu.
Przed umieszczeniem owoców lub warzyw w suszarce należy je umyć, usunąć ewentualne pestki, obrać ze skórki i pokroić w równe plasterki. Suszarki elektryczne mają kilka tac ułożonych jedna na drugiej. Produkty gotowe do suszenia powinny być ułożone w jednej warstwie na tacach i spryskane sokiem z cytryny, aby zapobiec przebarwieniom podczas suszenia. W suszarce elektrycznej należy zawsze suszyć tylko ten sam rodzaj produktów (np. tylko jabłka). Różne owoce zawierają różne ilości wody i dlatego czas ich suszenia może się różnić.
Półki suszarki elektrycznej są przezroczyste, dzięki czemu można przez nie zobaczyć, jak suszą się owoce lub warzywa. Produkty na niższych poziomach schną szybciej, ponieważ przepływ powietrza jest bardziej intensywny.
W instrukcji obsługi suszarki podany jest tryb suszenia dla każdego rodzaju owoców, jagód, warzyw lub ziół. Suszarka wyłącza się automatycznie po upływie ustawionego czasu, dzięki czemu nie trzeba stale monitorować procesu.
Optymalna temperatura suszenia jagód i owoców wynosi +40-60°C. Pozwala to zachować większość witamin i innych korzystnych związków – w wyższych temperaturach znikają.
Suszenie owoców, warzyw, jagód i ziół w piekarniku
Przed rozpoczęciem suszenia należy sprawdzić rodzaj posiadanego piekarnika. Jeśli piekarnik jest konwekcyjny, to suszenie będzie szybsze i bardziej równomierne, ponieważ powietrze jest nawiewane ze wszystkich stron. Jeśli jest to zwykły piekarnik, odparowana wilgoć nie będzie miała dokąd uciec, dlatego podczas suszenia drzwiczki piekarnika będą musiały być lekko uchylone.
Susząc w piekarniku należy także liczyć się z koniecznością zmiany miejsc blach z suszonymi produktami oraz okresowym mieszaniem samych produktów. Jest to konieczne, ponieważ w piekarniku nie wszystko schnie równomiernie. Górna część pokrojonych produktów może być już sucha, a dolna wciąż wilgotna.
Plastry należy układać w jednej warstwie, pozostawiając między nimi niewielkie odstępy. Gdy plastry zmniejszą swój rozmiar podczas suszenia, można je umieścić na jednej blasze do pieczenia, a nową partię umieścić na drugiej.
Zaleca się utrzymywanie temperatury suszenia poniżej +80°C. Jeśli chcesz, aby powierzchnia produktów była twarda, zacznij od najwyższej temperatury, tj. +70-80°C, a następnie zmniejsz temperaturę do +40°C. W ten sposób można suszyć na przykład plasterki jabłka. Jeśli jednak chcesz, aby powierzchnia była miękka należy postępować odwrotnie – zacząć od temperatury +40°C, następnie zwiększyć ją do +70°C. W ten sposób zwykle suszy się grzyby. Czasami trzeba zmienić temperaturę kilka razy. Robi się tak na przykład w przypadku suszenia porzeczek lub jagód. Temperatura jest najpierw ustawiana na niską, następnie na wyższą, a na końcu ponownie na niższą. Ma to na celu zapobieganie przypalaniu się jagód.
Gdy produkty są suszone w piecu cały proces suszenia trwa około 6-7 godzin.
Suszenie owoców, jagód i ziół na powietrzu lub na poddaszu
Najbardziej przyjaznym dla środowiska, zdrowym i bezpiecznym sposobem suszenia owoców, warzyw i innych produktów jest suszenie na świeżym powietrzu. Z tej opcji można korzystać podczas gorącej i suchej pogody.
Kolejność czynności jest prosta. Połóż arkusz papieru na sklejce lub drewnianej półce. Umieść na nim cienko pokrojone plasterki owoców w jednej warstwie. Wystaw tacę na słońce na 3-15 dni (w zależności od warunków pogodowych). Okresowo obracaj plastry owoców, aby równomiernie wyschły. Na noc przykrywaj wszystko gazą. Upewnij się, że żadne owady nie mogą przedostać się do owoców. Podczas suszenia w ten sposób należy chronić owoce przed wilgocią, ponieważ wydłuży to czas suszenia.
Jeśli pogoda jest niesprzyjająca, można nawlec cienko pokrojone jabłka, gruszki lub grzyby na sznurek i powiesić je pod dachem lub na strychu. Oczywiście czas takiego suszenia będzie znacznie dłuższy.
Owoce na świeżym powietrzu są tylko dobrze podsuszane dopiero przed umieszczeniem ich w piekarniku lub suszarce. Podobnie jak w przypadku wszystkich innych produktów należy wcześniej je dobrze umyć i wyjąć pestki, jeśli są.
Suszone produkty powinny być przechowywane w suchym miejscu, szczelnie zamknięte lub w papierowych torebkach.
Suszenie jabłek
Do suszenia najlepiej nadają się jesienne odmiany jabłek. Jabłka należy umyć, pozbawić gniazd nasiennych i skórki (opcjonalnie), a następnie pokroić w cienkie plasterki. Jabłka można suszyć na zewnątrz, na strychu lub w suszarce elektrycznej.
W pierwszym przypadku owoce układa się równą warstwą na arkuszu sklejki, przykrywa gazą i pozostawia w ciepłym, wentylowanym pomieszczeniu lub na słońcu na 5-7 dni. W drugim przypadku temperatura wynosi +60°C, a czas suszenia 6-10 godzin. Prawidłowo wysuszone jabłka nabierają jasnożółtego lub różowawego koloru i elastyczności.
Oczywiście jabłka można również suszyć w piekarniku, ale wymaga to większej ostrożności. Konieczne będzie odwracanie jabłek i zmienianie miejscami blach do pieczenia, aby wszystkie plasterki jabłek wyschły równomiernie.
Suszenie wiśni i czereśni
Soczyste wiśnie i czereśnie zawierają dużo płynu i najlepiej suszyć je w piekarniku lub suszarce elektrycznej. Najpierw owoce trzeba dokładnie umyć pod bieżącą wodą i zblanszować w roztworze sody oczyszczonej (15 gramów sody oczyszczonej na 1 litr wody). Pestek nie trzeba wyjmować. Po umieszczeniu jagód na blasze do pieczenia, suszenie rozpoczyna się w temperaturze +40°C i stopniowo zwiększa się ją do +70°C. Suszenie w piekarniku trwa do 6 godzin lub dłużej (w zależności od soczystości jagód).
Wiśnie lub czereśnie można również suszyć bez pestek. W takim przypadku owoce należy przeciąć na pół i usunąć pestki. Podczas suszenia każdą połówkę należy umieścić przeciętą stroną do góry. Aby zapobiec sklejaniu się i smażeniu jagód podczas procesu suszenia, należy je okresowo wyjmować z piekarnika i pozwolić im ostygnąć. Po ostygnięciu owoce należy odwrócić. Po wysuszeniu jagody są czarno-brązowe i elastyczne. Nie zawierają już soku.
Suszenie śliwek
Śliwki można suszyć w dowolny sposób, ale najczęstszą metodą stosowaną przez gospodynie domowe jest suszarka elektryczna. Przed suszeniem owoce trzeba zblanszować we wrzącym roztworze sody (15 gramów sody na 1 litr wody). W celu lepszego wysuszenia, jagody przecina się na pół i usuwa pestki. Jagody rozkłada się na tacach do suszenia, przekrojoną stroną do góry. Suszenie odbywa się w temperaturze +50-60 °C, następnie temperatura zwiększana jest do +75 °C. Średni czas suszenia śliwek wynosi 8-10 godzin.
Dobrze jest wyjąć co godzinę śliwki z suszarki, odwrócić je i pozwolić im lekko ostygnąć. Jest to czasochłonne zadanie, ale dzięki niemu suszone śliwki nie tracą smaku i pozostają elastyczne.
Suszenie gruszek
Do suszenia najlepiej nadają się lekko niedojrzałe i niezbyt soczyste gruszki. Najlepiej, aby miały niewiele pestek.
Ponieważ warunki pogodowe nie zawsze pozwalają na suszenie na zewnątrz, najlepiej jest to zrobić w piekarniku lub suszarce elektrycznej. Umyte i pokrojone gruszki układa się na tacy w jednej warstwie i suszy w temperaturze +55-60°C. Po 2 godzinach gruszki należy odwrócić i zwiększyć temperaturę do +80 °C. Gdy kawałki owoców skurczą się, temperaturę obniża się do +55 °C. Długość procesu suszenia zależy od wielkości suszonych produktów: 12-16 godzin dla plastrów i 18-24 godzin dla owoców przekrojonych tylko na pół.
Suszarka elektryczna z tacami na kilku poziomach umożliwia wysuszenie przez noc znacznej ilości produktów. Technologia ta zapewnia całkowitą autonomię procesu: istnieje ciągły automatyczny obieg ciepłego powietrza, więc nie ma potrzeby obracania owoców.
Suszenie mango
Do suszenia należy wybierać mango o jędrnym miąższu, bez uszkodzeń, gładkiej skórce i bardzo dojrzałe. Przed suszeniem owoce należy umyć, obrać i usunąć pestki. Miąższ mango kroi się w cienkie paski.
W ciepłych krajach mango można suszyć na słońcu, jednak w naszych warunkach pogodowych nie będzie to możliwe. Dlatego najlepiej jest suszyć mango w suszarce elektrycznej lub w piekarniku. Aby wysuszyć mango w suszarce elektrycznej, wystarczy umieścić plasterki miąższu na tacach, wybrać tryb lub samodzielnie ustawić czas pracy urządzenia. Średnio do wysuszenia mango wystarczą 4 godziny w temperaturze +60°C.
Suszenie mango w piekarniku jest bardzo proste. Potrzebna będzie blacha do pieczenia wyłożona papierem do pieczenia, na której układa się plastry mango. Rozgrzej piekarnik do +50°C i pozostaw owoce w piekarniku na około 5 godzin. W tym czasie mango należy regularnie odwracać. Piekarnik powinien być lekko uchylony przez cały okres suszenia.
Suszenie orzechów włoskich
Jeśli drzewo orzechowe w Twoim ogrodzie dało obfite plony, aby zachować je na dłużej, najlepiej suszyć orzechy w piekarniku. W suszarce elektrycznej suszy się je w temperaturze +25°C, co może sprawić, że proces suszenia potrwa do 6 godzin lub nawet dłużej. Skutkuje to wysokimi kosztami czasu i energii.
Orzechy te są zazwyczaj suszone w łupinach. Przed suszeniem orzechy należy dokładnie umyć i osuszyć. Suszone są tylko całe, nieuszkodzone i równomiernie zabarwione orzechy.
W przypadku suszenia w piecu, orzechy umieszcza się na blasze do pieczenia i suszy w temperaturze +40-45°C przez 2-3 godziny. Następnie temperaturę podnosi się do +70°C i suszy przez kolejne 30 minut. Bardzo ważne jest, aby piekarnik był lekko otwarty przez cały czas suszenia. Ważne jest również utrzymanie reżimu temperatury. Nie zaleca się natychmiastowego ustawiania wysokiej temperatury. Skróciłoby to czas suszenia, ale pogorszyłaby się jakość orzechów. Orzechy miałyby nieprzyjemny smak i stałyby się tłuste.
Po wyłączeniu piekarnika orzechy należy pozostawić na blasze do pieczenia na kolejne 30 minut. Dobrze wysuszone orzechy nie powinny się kruszyć, ale łatwo łamać.
Orzechy można również suszyć bez łupin. W takim przypadku należy je wcześniej wyłuskać i umieścić na blasze do pieczenia w piekarniku rozgrzanym do temperatury +50°C. Orzechy włoskie należy suszyć przez maksymalnie 30-40 minut, okresowo mieszając, aby zapewnić równomierne suszenie. Nie zaleca się suszenia orzechów włoskich w wyższej temperaturze, aby uniknąć przypalenia.
Suszenie miechunki
Miechunkę zaleca się suszyć na słońcu lub w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Do suszenia nadają się wyłącznie w pełni dojrzałe, słodkie, jasnopomarańczowe owoce miechunki. Przed suszeniem należy je wyjąć z kielicha i wybrać tylko te zdrowe i piękne. Wybrane owoce należy zalać wrzącą wodą i opłukać, pamiętając o usunięciu tłustej i śliskiej warstwy na owocach. Aby przyspieszyć proces, owoce można umieścić na kilka sekund we wrzącej wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej. Następnie owoce należy wytrzeć, rozłożyć na papierze w jednej warstwie i pozostawić na 5 dni na słońcu, okresowo mieszając. Gdy jagody nieco obeschną, przenosi się je do cienia lub na strych i suszy przez kolejne 3-4 dni, aż do całkowitego wyschnięcia.
Suszenie pestek dyni
Pestki dyni zazwyczaj suszy się w piekarniku lub w suszarce do owoców i warzyw. Po wybraniu zdrowych i pięknych nasion do suszenia i umyciu ich, zaleca się suszenie ich najpierw w sposób naturalny, rozkładając je na papierze w temperaturze pokojowej na kilka dni.
Suszenie w piekarniku ma tę zaletę, że umożliwia przygotowanie dość dużej ilości nasion na raz. Nasiona należy luźno rozłożyć na blasze do pieczenia w jednej warstwie i umieścić w piekarniku na około godzinę w temperaturze +60-70°C. Jeśli piekarnik ma wbudowany wentylator, należy uważnie obserwować proces suszenia, ponieważ suszone nasiona są bardzo lekkie i mogą zostać zdmuchnięte z blachy do pieczenia na elementy grzejne. Stanowi to zagrożenie pożarowe. Zaleca się wyłączanie wentylatora co 10-15 minut, otwieranie drzwiczek i delikatne mieszanie nasion łopatką po wypuszczeniu gorącego powietrza. Suszenie w piekarniku elektrycznym lub gazowym można przeprowadzić w kilku etapach, naprzemiennie grzejąc i chłodząc.
Tryb i czas trwania suszenia w suszarce elektrycznej należy ustawić zgodnie z zaleceniami zawartymi w instrukcji obsługi urządzenia. Dalsza ingerencja w proces suszenia nie jest wymagana.
Suszenie grzybów
Najczęściej wybiera się suszenie grzybów w suszarce elektrycznej, ale z powodzeniem można suszyć je w piekarniku, na słońcu lub na strychu.
Najczęściej suszone grzyby leśne to borowiki, koźlarze i podgrzybki. Nie zaleca się suszenia kurek, ponieważ tracą one swój smak. Grzybów nie trzeba myć przed suszeniem. Wystarczy je dokładnie oczyścić i pokroić w plasterki. Suszyć należy wyłącznie grzyby, które są całe i nierobaczywe.
W przypadku suszenia w piekarniku grzyby umieszcza się na blasze do pieczenia, a suszenie rozpoczyna się w temperaturze +40°C. Należy suszyć je około 2 godziny. Następnie należy odwrócić grzyby i suszyć w tej samej temperaturze przez kolejne 2 godziny. Następnie należy zwiększyć temperaturę do +60-70°C i suszyć przez kolejną 1 godzinę. Trzymaj drzwiczki piekarnika otwarte przez cały okres suszenia. Dobrze wysuszone grzyby są miękkie i aksamitne, wyginają się i nie kruszą.
Grzyby shiitake, które stają się coraz bardziej popularne, suszy się w bardzo podobny sposób. Podczas suszenia tych grzybów w piekarniku, umieszcza się je w jednej warstwie na blasze do pieczenia, tak aby nie stykały się ze sobą. Temperatura musi wynosić tylko +45 °C. Grzyby suszy się tam przez 1 godzinę. Następnie temperaturę podnosi się do +75°C i suszy grzyby przez kolejne 30-45 minut. Dokładny czas zależy od wielkości grzybów. Kapelusze zawsze schną szybciej niż nóżki. Wysokiej jakości suszone grzyby shiitake różnią się od innych suszonych grzybów tym, że łamią się przy zginaniu.
Suszenie pomidorów
Pomidory najlepiej i najłatwiej suszyć na słońcu. Do suszenia należy wybierać pomidory z większą ilością miąższu i małymi pestkami. Umyte i dobrze osuszone pomidory kroi się w poprzek, a połówki umieszcza w nasłonecznionym miejscu do wyschnięcia. Pozostawia się je do wyschnięcia na około 5 dni, okresowo obracając je.
Pomidory można również suszyć w piekarniku. Po przekrojeniu pomidorów na pół w pionie, należy umieścić je na blasze do pieczenia, przekrojoną stroną do góry. Początkowa temperatura suszenia powinna wynosić co najmniej +60°C. Po około 5-6 godzinach, gdy większość wody wyparuje z warzyw, temperaturę należy podnieść do +70-80°C. Wyższe temperatury spowodują brązowienie pomidorów. Po zwiększeniu temperatury pomidory suszy się przez kolejną godzinę, po czym robi się przerwa, a suszenie kończy następnego dnia w temperaturze +70-80 °C.
Suszenie ziół
Zioła do suszenia należy zbierać tylko przy suchej pogodzie. Pietruszkę, tymianek, koperek, bazylię, miętę i inne zioła należy umyć kilka razy w zimnej wodzie. Następnie, po lekkim osuszeniu, należy oddzielić pożółkłe i suche liście oraz odciąć ewentualne korzenie. Tak przygotowane zioła tnie się na paski o długości 3-4 cm i rozkłada cienką warstwą na blasze do pieczenia, a następnie suszy w piekarniku.
Aby zachować cenne i aromatyczne substancje w gotowym produkcie, zioła muszą być suszone w niskiej temperaturze. Podczas procesu suszenia zioła należy przemieszać kilka razy, uważając, aby nie pokruszyć już wysuszonych liści. Zaleca się suszenie ziół z przerwami, w sumie przez 3-4 godziny, w temperaturze około +40 °C.
Przy ciepłej i suchej pogodzie zioła można również suszyć na zewnątrz. Wystarczy je związać i powiesić w cieniu w dobrze wentylowanym miejscu.
Suszone mieszanki warzywne: do zup, gulaszu i sosów
Posiadanie gotowych, suszonych mieszanek ulubionych warzyw w zimie, które można wykorzystać do przygotowania różnorodnych potraw jest wygodne. W przypadku mieszanek, wszystkie warzywa, które wchodzą w jej skład, powinny być przygotowywane oddzielnie i mieszane dopiero po ich dokładnym wysuszeniu. Mieszanki suszonych warzyw powinny być przechowywane w suchym miejscu, najlepiej w szklanych, drewnianych lub metalowych słoikach, szczelnie zamkniętych. Najlepiej wykorzystać takie mieszanki w ciągu roku.
Suszenie zielonego groszku
Do suszenia należy zbierać tylko młody, nieprzerośnięty groszek. Należy go lekko posortować, aby zapewnić równomierne suszenie, ponieważ bywa w wielu różnych rozmiarach. Przed suszeniem groszek blanszuje się w lekko osolonym wrzątku (mały – 1-2 minuty, duży – 2-3 minuty) i szybko schładza w zimnej wodzie. Następnie się rozkłada go na blasze do pieczenia i umieszcza w piekarniku w temperaturze od +40 do 45 °C. Pod koniec procesu suszenia temperaturę podnosi się do +55-60°C. Zaleca się robienie przerw w procesie suszenia po 1-2 godzinach, aby umożliwić ostygnięcie grochu. Takie przerwy należy robić 3 razy. Czas suszenia, z wyłączeniem przerw, wynosi 5-6 godzin. Powierzchnia gotowego groszku jest równomiernie pomarszczona, ma przyjemny słodki smak, ciemnozieloną barwę z oliwkowym odcieniem.
Suszenie ziemniaków, buraków i marchwi
Do suszenia najlepiej używać świeżych ziemniaków średniej wielkości, wolnych od zgnilizny i pleśni. Należy je dokładnie umyć w zimnej wodzie i wyszorować szczotką. Następnie obrać i usunąć z nich oczka. Ziemniaki do mieszanek gotuje się w osolonej wodzie do miękkości. Ważne jest, aby ich nie rozgotować! Po ugotowaniu kroi się je w plastry lub ściera na tarce i układa cienką warstwą na blasze do pieczenia lub na sicie do suszenia. W suszarce temperaturę i czas dobiera się zgodnie z instrukcjami na urządzeniu, a w piekarniku ziemniaki suszy się w temperaturze +80-85°C. Czas suszenia wynosi około 1-2 godzin, w zależności od tego, jak drobno pokrojone są ziemniaki. Prawidłowo wysuszone ziemniaki mają bursztynowy kolor, są półprzezroczyste, na ich powierzchni nie gromadzi się skrobia i nie ciemnieją.
Do przygotowania suszonych mieszanek najlepsze są średniej wielkości buraki o ciemnoczerwonym miąższu. Buraki moczy się we wrzącej wodzie przez 20-30 minut. Bardzo ważne jest, aby buraki nie ugotowały się, a jedynie obgotowały. Następnie umieszcza się je w zimnej wodzie do ostygnięcia i obiera. Pokrojone buraki umieszcza się na blasze do pieczenia lub sicie i pozostawia do wyschnięcia w temperaturze co najmniej +80°C na około 4-5 godzin. Dobrze wysuszone buraki są ciemnoczerwone z różowym lub fioletowym odcieniem.
Marchew suszy się w podobny sposób jak buraki. Do suszenia używa się jasnopomarańczowych marchewek z małym rdzeniem. Należy je obrać, umyć i blanszować we wrzącej wodzie przez 20 minut do miękkości. Po ostygnięciu zblanszowaną marchewkę kroi się w plasterki, układa cienką warstwą na blasze do pieczenia i suszy przez 5-6 godzin w piekarniku w temperaturze +70-80°C.
Suszenie kapusty
Do suszenia najbardziej nadaje się biała kapusta. Można ją suszyć na świeżo bez blanszowania. Kapustę należy pokroić w paski, ułożyć w równej warstwie na tacy lub sicie i umieścić w piekarniku. Warzywa te suszy się w temperaturze +50-60°C, od czasu do czasu mieszając.
Suszenie cebuli i czosnku
Do suszenia najlepiej nadają się cebule odmian ostrych, gorzkich, dojrzałe i oczywiście wolne od zgnilizny i pleśni. Cebulę należy obrać i pokroić w krążki o grubości 3-4 mm. Cebulę można również pokroić na cztery części. Nie trzeba jej blanszować. Przed suszeniem pokrojone cebule moczy się w osolonej wodzie przez 10 minut, osusza i umieszcza na sicie lub blasze do pieczenia. Tak przygotowaną cebulę suszy się w piekarniku w temperaturze +60-65°C w ciągu 5-6 godzin.
Do suszenia nadają się wszystkie rodzaje czosnku. Ważne jest, aby ząbki nie były uszkodzone ani zgniłe. Obierz czosnek, pokrój ząbki na plasterki, umieść je na sicie i wysusz w taki sam sposób jak cebulę.
Wysuszony czosnek można zmielić na proszek do różnych sosów i innych potraw.
Suszenie korzeni chrzanu, pietruszki, selera i pasternaku
Przed suszeniem wszystkie korzenie należy dokładnie umyć w zimnej wodzie, osuszyć i pokroić. Korzenie pietruszki, selera i pasternaku należy blanszować przez 3 minuty w roztworze wrzącej sody (2-3 łyżeczki sody na 1 litr wody). Korzeni chrzanu nie trzeba blanszować. Następnie wszystkie korzenie umieszcza się razem na blasze do pieczenia lub na sicie i suszy w piekarniku w temperaturze +50-60°C przez 3 godziny. Nie zaleca się dłuższego suszenia korzeni, ponieważ ciemnieją i po dodaniu do różnych potraw mają nieprzyjemny, przypalony smak.
Suszenie papryki
W przypadku ostrej papryki zazwyczaj suszy się w całości całe strąki. Po wysuszeniu, nasiona są usuwane, a papryka jest mielona na proszek, który jest używany jako pikantna przyprawa do różnych potraw, przekąsek lub sosów.
Podczas suszenia słodkiej papryki najpierw usuwa się łodygi i nasiona. Następnie paprykę myje się i kroi w plastry. Zaleca się blanszowanie słodkiej papryki we wrzącej, osolonej wodzie przez kilka minut. Po ostygnięciu i wysuszeniu umieszcza się ją na blasze do pieczenia i suszy w piekarniku w temperaturze +70°C przez około 5 godzin.
Suszenie cukinii
Do suszenia nadają się w pełni dojrzałe i nienaruszone cukinie. Należy je umyć w zimnej wodzie, obrać, przekroić na pół, usunąć nasiona i pokroić w plastry o grubości 0,5 cm. Aby przyspieszyć suszenie, cukinie można zblanszować przez 1-2 minuty we wrzątku a następnie szybko schłodzić w zimnej wodzie. Następnie plastry umieszcza się na sicie i suszy w piekarniku w temperaturze +50-60°C przez 5 godzin.
Korzyści i szkody związane z suszonymi produktami
Korzyści z suszonych produktów są znaczące: owoce, jagody i grzyby przetworzone w ten sposób są bogate w pierwiastki śladowe, błonnik i przeciwutleniacze, a także bardzo pożywne. Na przykład, suszone owoce zawierają do 3,5 razy więcej błonnika, witamin i minerałów niż świeże owoce. Jedna porcja może zatem zapewnić dużą część zalecanego dziennego spożycia wielu witamin i minerałów.
Suszone owoce są również dobrym źródłem wielu związków roślinnych, w tym polifenoli, błonnika i silnych przeciwutleniaczy. Przeciwutleniacze – polifenole – są wiązane z korzyściami zdrowotnymi, takimi jak: poprawa krążenia krwi, lepsze zdrowie układu trawiennego, zmniejszenie uszkodzeń oksydacyjnych i niższe ryzyko wielu chorób.
Kilka badań wykazało, że ludzie, którzy jedzą suszone owoce ważą mniej i spożywają więcej składników odżywczych w porównaniu do tych, którzy ich nie jedzą.
Suszone owoce i jagody mogą być szkodliwe tylko wtedy, gdy są spożywane w nadmiarze. Nadmierne spożycie suszonych owoców i jagód może prowadzić do rozstroju żołądka, wysokiego poziomu cukru we krwi i przyrostu masy ciała.
Niektóre suszone owoce są wykorzystywane w programach dietetycznych. Jednak ze względu na utratę wody podczas procesu suszenia, ich wartość kaloryczna znacznie wzrasta, więc osoby z nadwagą powinny zachować ostrożność podczas jedzenia suszonych owoców i jagód. Na przykład świeże winogrona mają wartość kaloryczną 72 kcal, a rodzynki na 100 g mają wartość kaloryczną 273 kcal.
W badaniach naukowych wielokrotnie wykazano, że cukry dodane mają szkodliwy wpływ na zdrowie, zwiększając ryzyko otyłości, chorób serca, a nawet raka. Dlatego bardzo ważne jest, aby nie używać go podczas suszenia produktów w domu.
Źródła:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15670984/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21229417/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22747081/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21745628/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23789930/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9710848/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21622112/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21115094/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24493081/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23594708/
https://fructberry.com/frukty/sushka-fruktov
https://menunedeli.ru/2018/07/osobennosti-sushki-v-duxovke-i-elektrosushilke/
https://news.myseldon.com/ru/news/index/230009554
https://www.prosushka.ru/1612-sushka-fezalisa-v-domashnix-usloviyax.html
https://belhist.ru/kak-sushit-griby-shiitake/
https://ogorodum.ru/kak-sushit-semechki-tykvennye.html
Zdjęcia poglądowe © Canva.