Skip to content

Mole – proste sposoby na pozbycie się ich

  • by
Mole

Mole to uciążliwi goście, którzy próbują wprowadzić się zarówno do szafy z ubraniami, jak i szafki kuchennej. Przegryzają ubrania, rujnują zapasy kasz, innymi słowy, mogą stać się prawdziwym utrapieniem Na szczęście istnieją niezawodne sposoby na pozbycie się moli raz na zawsze.

Co to są mole

Mole to małe szare motyle. Mają głowę pokrytą małymi włoskami. W stanie spoczynku ich skrzydła są złożone. Istnieje wiele różnych gatunków moli. Niektóre z nich, a raczej ich larwy, sprawiają ludziom wiele kłopotów. Larwy moli żywią się różnymi pokarmami roślinnymi lub zwierzęcymi. Niektóre gatunki moli gryzą tkaniny, podczas gdy inne żywią się ludzkim jedzeniem. Dorosłe mole nie niszczą przedmiotów ani żywności. Samce moli rozpraszają się w poszukiwaniu samic. Jeśli znajdziesz dużego mola, to jest to samica, która zamierza złożyć jaja i powinna zostać jak najszybciej zniszczona.

Skąd się biorą mole w domu

Mole zazwyczaj dostają się do domu na trzy sposoby. Po pierwsze, mole mogą po prostu wlecieć przez okno lub dostać się do domu lądując na ubraniach. Drugi sposób polega na tym, że larwy moli dostają się do domu wraz z rzeczami, które przynosisz ze sobą, takimi jak ubrania lub tekstylia. Trzecim sposobem jest przyniesienie ich ze sklepu wraz ze zbożami lub innymi kupowanymi produktami.

Mole zadomawiają się w domu, gdy znajdą w nim sprzyjające warunki. Dobrze czują się w słabo wentylowanych, wilgotnych pomieszczeniach.

Mole

Mole ubraniowe

Mól włosienniczek (Tineola biselliella), znany wszystkim jako mól odzieżowy lub ubraniowy niszczy tkaniny i futra. Dorosłe mole ubraniowe to motyle o długości 6-8 mm, z żółtawobrązowymi przednimi skrzydłami i ściętą krawędzią na końcuskrzydeł. Larwy moli odzieżowych dorastają do 10 mm długości. Są kremowobiałe z brązową głową. Larwy znajdują się w jedwabistej rurce, której długość często przekracza długość ciała larwy. Rozwój mola od jaja do osobnika dorosłego zajmuje zwykle 6 tygodni, ale proces ten może trwać nawet kilka miesięcy, jeśli brakuje ciepła i pożywienia.

Mól wygryza w tkaninie dziurki o nieregularnych kształtach. Chociaż preferują naturalne tkaniny, nie stronią też od gryzienia włókien syntetycznych – przegryzają je, aby dotrzeć do znajdujących się pod nimi źródeł pożywienia, takich jak np. plamy. Nawet niewidoczne gołym okiem plamy – pot, bezbarwne napoje – z czasem utleniają się i przyciągają te szkodniki. Dlatego przed schowaniem ubrań, np. na zimę, zaleca się pranie nawet ubrań wyglądających na czyste.

Mole

Jak pozbyć się moli z szafy

Kiedy znajdziesz tych nieproszonych mieszkańców w swojej szafie, czas pomyśleć, jak się ich pozbyć. Istnieje na to wiele sposobów: skuteczne mogą być nie tylko specjalne zakupione środki owadobójcze, ale także sprawdzone naturalne środki na mole.

Mróz. Mole nie tolerują niskich temperatur, a jeśli temperatura jest poniżej zera, praktycznie nie mają szans na przetrwanie. Jeśli więc mole zaatakowały twoje ubrania zimą, możesz wynieść je na balkon lub do innego chłodnego pomieszczenia na kilka dni. Larwy zginą. Problem polega na tym, że mole są zwykle aktywne w ciepłym sezonie, kiedy trudno jest znaleźć pomieszczenie w temperaturach poniżej zera. Jeśli liczba dotkniętych ubrań jest niewielka, można je zawinąć w plastikową torbę i umieścić w zamrażarce na jeden dzień. Po dniu spędzonym w mrozie mól umrze.

Pułapka na mole. Pułapki na mole można znaleźć w punktach handlowych. Przyciągają one samce moli, ponieważ wydzielają zapach podobny do zapachu samicy. Zwabione samce przyklejają się do ściany pułapki, więc nie rozmnażają się.

Pralnia. Profesjonalne czyszczenie ubrań w pralni chemicznej z pewnością nie pozostawi żadnych moli. Jednak po przyniesieniu wyczyszczonych ubrań do domu należy zadbać o to, aby mole nie przeniosły się z innych ubrań i nie osiedliły się ponownie.

Mole

Mole spożywcze

Mole spożywcze żywią się mąką i zbożami. Jeśli sypkie produkty żywnościowe –np. mąka, kasze – są zlepione, pokryte małymi pajęczynkami, możesz mieć pewność, że to mole spożywcze. Ich larwy jedzą żywność, zanieczyszczając ją pajęczynami, kokonami i odchodami.

Najbardziej rozpowszechnione gatunki mola spożywczego:

  • Omacnica spichrzanka (Plodia interpunctella) – ma 7-9 mm długości skrzydła żółto-brązowe; larwy są żółtawo-białe, różowe lub zielonkawe z brązową głową. Żywi się zbożami, orzechami, suszonymi owocami.
  • Mklik mączny (Ephestia kuehniella) ma 7-9 mm długości i czarne zygzaki na szarych skrzydłach. Ich larwy są różowawe lub zielonkawe z brązową głową. Żywią się produktami mącznymi.
  • Mklik daktylowiec (Ephestia cautella) – ma 7-9 mm długości, skrzydła szarobrązowe, cętkowane; larwy są białawe, żółte lub czerwonawe. Żywi się zbożami, orzechami, suszonymi owocami, nasionami oleistymi.
Mole

Czego nie lubią mole spożywcze

Warto wiedzieć, jak zwalczać mole w kuchni. Niestety, gdy mole spożywcze się zadomowią, trzeba wyrzucić całą zainfekowaną żywność. Po pozbyciu się zainfekowanych produktów, należy dokładnie sprawdzić szafki i wszelkie szczeliny, w których mogą ukrywać się mole lub ich jaja. Szafki, w których przechowywane były produkty zaatakowane przez mole, należy dokładnie wyczyścić, używając ściereczki zwilżonej octem. Okresowo sprawdzaj, czy z wcześniej niezauważonych jaj nie wylęgają się nowe larwy.

Ponieważ mole spożywcze rozmnażają się w pobliżu produktów spożywczych, chemiczne środki odstraszające mole nie zawsze są bezpieczne w użyciu. Istnieją jednak bezpieczne dla ludzi sposoby radzenia sobie z tymi szkodnikami. Jedną z takich metod jest pułapka na mole, która działa w oparciu o pasek samoprzylepny. Pułapka przyciąga dorosłe mole, które przyklejają się do niej i nie mogą się już rozmnażać.

Mole

Mole woskowe

Mole są szkodliwe nie tylko dla tkanin i żywności, mole woskowe, które zamieszkują w ulu, są również szkodliwe dla pszczół. Larwy ćmy woskowej uszkadzają plastry i ule, co może stanowić poważne zagrożenie dla pszczół. Dorosły mól woskowy może złożyć jednocześnie ponad 700 jaj, z których wylęgają się szkodliwe larwy.

Sposób pozbycia się moli w ulu jest ważny dla każdego, kto hoduje pszczoły. Zaatakowane przez mole plastry należy usunąć z ula, umieścić w plastikowych torebkach i włożyć do zamrażarki, najlepiej w temperaturze -15 ⁰C lub niższej. Po jednym dniu mole zginą.

Co zrobić, aby mole nie powróciły – środki zapobiegawcze

Tępienie moli może być żmudnym i długim procesem, ponieważ ich jaja są trudne do zauważenia gołym okiem i często pozostają niezauważone. Czasami wydaje się, że udało się usunąć wszystkie mole, ale po pewnym czasie z pozostałych jaj wykluwają się nowe larwy. Dlatego najlepiej jest podjąć środki zapobiegawcze przeciwko tym szkodnikom. Niezależnie od tego, czy miałeś już do czynienia z molami, czy jeszcze ich nie spotkałeś, nigdy nie zaszkodzi przestrzegać kilku prostych zasad w swoim domu, które zapobiegną wprowadzeniu się moli.

Pakowanie ubrań nie tylko pomoże chronić rzeczy przed molami ubraniowymi, ale także pomoże utrzymać porządek w szafie. Przechowuj ubrania, których nie nosisz w plastikowych zamykanych torbach lub pojemnikach. Pudełka kartonowe nie chronią przed molami – owady te mogą się przegryźć do środka.

Mole

Wypierz ubrania przed ich przechowywaniem, aby usunąć z nich atrakcyjne dla moli plamy z potu, jedzenia, napojów, kremu do ciała lub oleju.

Regularnie wietrz szafy – mole szczególnie dobrze czują się w ciepłych, wilgotnych miejscach, więc Twoim zadaniem jest stworzenie im nieprzyjaznego środowiska do życia.

Pachnące rośliny stanowią doskonałą ochronę przed molami. Mole nie lubią silnych, ostrych zapachów, więc rośliny o silnym zapachu mogą pomóc je odstraszyć. Piołun, lawenda, rozmaryn, tytoń, liście laurowe pomogą zapobiec inwazji moli. Woreczki z lawendą lub innymi pachnącymi roślinami nie tylko odstraszą mole, ale także nadadzą ubraniom przyjemny zapach. Woreczki z takimi roślinami można również przechowywać w szafkach kuchennych. Mole nie lubią także olejków eterycznych, więc można spryskać nimi wnętrze szafek.

Szczelne pojemniki są głównym środkiem zapobiegawczym przeciwko molom spożywczym. Nowo zakupione produkty spożywcze powinny być natychmiast włożone do szczelnie zamkniętych pojemników. Zapobiegnie to przedostawaniu się i rozprzestrzenianiu moli spożywczych. Wytrzyj wszelkie pozostałości z krawędzi pokrywek naczyń.

Sprawdź towary przed ich zakupem – już w sklepie możesz zobaczyć ślady moli wewnątrz opakowania.

Regularnie czyść szafki kuchenne i naczynia. A dla ochrony przed molami odzieżowymi – szafy, meble tapicerowane i dywany.

Wykorzystane źródła:
https://www.goodhousekeeping.com
https://www.countryliving.com/
https://www.vle.lt
https://www.dezinfa.lt
https://www.mkds.lt

Zdjęcia poglądowe © Canva.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *