Bukiety kwiatów to zawsze doskonały wybór na prezent. To także świetna dekoracja wnętrz. W tym artykule przyjrzymy się, jakie bukiety można podarować na różne okazje i jak estetycznie ułożyć je z kwiatów wyhodowanych we własnym ogrodzie.
Zasady układania bukietów
Sztuka tworzenia bukietów – florystyka – istnieje od czasów starożytnych. Już w epoce brązu kwiaty były wykorzystywane do dekoracji. Starożytni Egipcjanie, Rzymianie i Japończycy używali kwiatów i ich kompozycji do ozdabiania siebie i upiększania otoczenia. W Europie tradycja wręczania bukietów kwiatów rozpowszechniła się w XVI wieku.
Florystyka, podobnie jak inne rodzaje sztuki, rządzi się swoimi prawami i zasadami, według których powstają piękne kompozycje kwiatowe. Oto najważniejsze z nich:
- proporcjonalność – wszystkie elementy bukietu muszą do siebie pasować;
- dobór kolorystyczny – harmonia kolorów jest niezbędna w każdym bukiecie;
- zasada trzech głównych elementów – bukiet zazwyczaj składa się z trzech elementów: dominującego (największe, najjaśniejsze kwiaty, podstawa bukietu), liniowego (rośliny, zioła bez kwiatów, które tworzą tło dla dominujących roślin i określają kształt bukietu) oraz wypełniaczy (małe i średnie kwiaty, jagody, liście, które podkreślają piękno dominującego kwiatu i nadają bukietowi kompletności).
Kompozycja w stylu formalnym
Ten styl charakteryzuje się symetrią i ścisłą geometryczną formą kompozycji. Kompozycja w stylu formalnym jest zwarta, do jej stworzenia wykorzystuje się ograniczoną liczbę gatunków roślin. Celem tego stylu jest stworzenie przyjemnego, spokojnego, statycznego wrażenia. Bukiety w stylu formalnym przygotowane są na prezenty i do dekoracji wnętrz.
Kompozycja w stylu wegetatywnym
Jest to styl aranżacji oparty na idei naturalności. Styl ten charakteryzuje się asymetrią i swobodną formą. Kompozycje w stylu wegetatywnym wykorzystują rodzime rośliny rosnące w pobliżu. W bukietach w stylu wegetatywnym nie skraca się łodyg i gałązek kwiatów oraz nie stosuje się dodatków i akcesoriów. Bukiety tego stylu przeznaczone są na prezent i ozdoby otoczenia.
Kompozycja w stylu linearnym
Ten styl charakteryzuje się asymetrią i minimalizmem. Kształt kompozycji jest dowolny. Bukiety w stylu linearnym mają zazwyczaj niewiele elementów i wykorzystują akcesoria, dodatki i rozmaite akcenty. Takie bukiety tworzą dynamiczne, żywe, niespokojne wrażenie. Nadają się na prezent, na oficjalne okazje i do dekoracji otoczenia.
Kompozycja w stylu dekoracyjnym
Jest to styl mieszany charakteryzujący się eklektyzmem i różnorodnością. Kompozycje w stylu dekoracyjnym mogą być symetryczne lub asymetryczne, geometrycznie ścisłe lub swobodne i wykorzystywać wiele rodzajów roślin, akcentów i akcesoriów. Takie bukiety są wręczane jako prezenty, na oficjalne okazje i wykorzystywane do dekoracji otoczenia. Styl dekoracyjny jest doskonałym wyborem dla początkujących florystów, ponieważ można użyć dowolnej kombinacji. Nie należy jednak zapominać o jedności i równowadze koncepcji.
Kolory bukietów kwiatowych
Kolor jest prawdopodobnie najważniejszym czynnikiem przy tworzeniu lub wyborze bukietu kwiatowego. Kolory wpływają na człowieka, wywołując różne uczucia – podekscytowanie, radość lub spokój. We florystyce koordynacja kolorów jest jedną z podstawowych zasad. To właśnie sposób, w jaki kolory w bukiecie komponują się ze sobą, określi jego ogólny nastrój i wrażenie.
Warto pamiętać o prostych zasadach koordynacji kolorów w bukietach.
- Kontrastujące kolory powinny być przedzielone liśćmi. Dzięki temu kompozycja będzie wyglądać na bardziej zrównoważoną.
- Wybór monochromatycznych kwiatów w podobnych odcieniach stworzy bukiet pełen subtelności.
- Wyraziste bukiety tworzy się łącząc żółty z czerwonym, niebieski z żółtym, czerwony z niebieskim.
- Jasne kwiaty umieszcza się na obrzeżach bukietu, a intensywniejsze, ciemniejsze kwiaty w centrum.
Liczba kwiatów w bukiecie
Zgodnie z panującą tradycją, parzysta liczba kwiatów w bukiecie jest odpowiednia na uroczystości żałobne, rocznice lub na groby. Na wszystkie inne okazje wręcza się nieparzystą liczbę kwiatów. Jeden kwiat symbolizuje uwagę, trzy – szacunek, pięć – uznanie, a siedem – miłość.
Jeden kwiat róży oznacza sympatię, trzy – miłość, siedem – zauroczenie, dziewięć – poważne uczucie, piętnaście – przeprosiny. Trzynaście róż można otrzymać od tajemniczego wielbiciela.
Okolicznościowe bukiety kwiatowe
Zwyczajem jest wręczanie niektórych rodzajów i kolorów kwiatów przy określonych okazjach. Lilie, goździki, bzy, mieczyki i róże są zawsze odpowiednie na rocznice. Drogie, ozdobne i duże bukiety kwiatów są bardziej odpowiednie dla wyjątkowych osób i na specjalne okazje. Róże, tulipany, goździki i gerbery są odpowiednie na każdą okazję. Bukiety kwiatów polnych i bzów nie są odpowiednie dla środowiska biznesowego.
Dzieciom wręcza się małe bukiety bratków lub niezapominajek. Róże lub gałązki orchidei są szczególnie odpowiednie dla ukochanej osoby. Mamom można podarować róże lub kolorowe bukiety kwiatów.
Bukiety urodzinowe dla kobiet
Bukiety urodzinowe dla kobiet można dobierać w zależności od wieku kobiety. Starszym kobietom nie powinno się dawać ciemnych kwiatów i kwiatów, które szybko się rozwijają. Dla starszych kobiet najbardziej odpowiednie są bukiety kwiatów w jasnych kolorach. Dla młodych kobiet odpowiednie są róże i gerbery. Dla młodych dziewcząt, czerwone i różowe róże, które jeszcze się nie otworzyły. Jasnoczerwone kwiaty nie są odpowiednie dla dziewcząt, lepiej dać im małe bukiety konwalii, fiołków, tulipanów i innych kwiatów.
Bukiety urodzinowe dla mężczyzn
Bukiety urodzinowe dla mężczyzn składają się z kwiatów tradycyjnie uważanych za „męskie”. Do takich kwiatów należą anturium, mieczyki, żonkile, irysy, kaktusy, a nawet tulipany. Najbardziej odpowiednie dla mężczyzn są kwiaty o dużych kwiatach i długich łodygach. Za najbardziej męskie uważa się mieczyki, które kojarzą się z mieczami i czasami rycerzy. Mieczyki są też najbardziej odpowiednim kwiatem dla starszych mężczyzn. Dla chłopców odpowiedni jest pojedynczy kwiat lub mały bukiet jasnych kwiatów w delikatnych kolorach. Róże są odpowiednie dla młodych ludzi poniżej 20 roku życia, goździki dla mężczyzn w wieku 40-60 lat. Na rocznice można podarować mężczyznom luksusowe bukiety i kosze kwiatowe.
Bukiety dla panny młodej
Bukiet panny młodej jest jednym z najważniejszych akcentów jej wizerunku, dlatego jego wybór powinien być starannie przemyślany. Bukiet powinien pasować do sukni panny młodej, makijażu i innych dodatków.
Trendy ślubne, a tym samym także te dotyczące bukietów ślubnych, nieustannie się zmieniają. Obecnie najpopularniejszymi kwiatami do bukietów ślubnych są róże, storczyki, jaśmin, tulipany, hortensje, gardenie i piwonie. Oczywiście wybór bukietu ślubnego będzie również zależał od tego, jakie kwiaty kwitną w czasie ślubu.
Bukiety dla nowożeńców
Młodej parze warto wręczać kwiaty w delikatnych pastelowych odcieniach – kremowym, białym, różowym, liliowym. Do bukietów ślubnych warto włączyć gałązki bzu, jaśminu, wiciokrzewu. Rośliny te są rzadko używane w zwykłych bukietach, ale świetnie wyglądają w bukietach ślubnych.
Dobrym rozwiązaniem jest podarowanie kompozycji kwiatowej w koszu lub pudełku. Taki prezent wygląda uroczyście i efektownie. Często bukiety wręczane nowożeńcom, ze względu na ich dużą ilość, są po prostu umieszczane w wiaderkach. Nie zawsze jest to estetyczne i piękne. W przypadku aranżacji w koszach i pudełkach wazony nie są konieczne. Takie kompozycje staną się samodzielną ozdobą sali bankietowej.
Stroiki na cmentarz
Gdy zbliża się Dzień Zaduszny, myślimy o uczczeniu i wspominaniu naszych bliskich, którzy odeszli i chcemy udekorować ich groby. Bukiety nagrobne powinny być dopasowane do nagrobka i roślin już rosnących na grobie. Odpowiednie kolory dla bukietów to biały, ciemnozielony, żółty, fioletowy i jaskrawe czerwienie, żółcie, róże; należy unikać kontrastowych kombinacji kolorów.
W stroikach na cmentarz coraz bardziej popularne staje się wykorzystanie różnych naturalnych materiałów, takich jak mech, liście, gałązki i kora. Gałęzie roślin zimozielonych (tuja, jałowiec, cis, drzewa iglaste) są również bardzo odpowiednie na tę okazję. Odpowiednie kwiaty to chryzantemy, róże, goździki, kalie, rozchodniki, wrzosy.
Stroiki na cmentarz mogą być wykonane z żywych lub sztucznych kwiatów. Sztuczne kwiaty są trwałe, ale przed ich wyborem należy również wziąć pod uwagę, że kwiaty wykonane z plastiku są źródłem zanieczyszczeń i wiele z nich po świętach kończy na stercie śmieci.
Wieńce pogrzebowe
Najbardziej odpowiednie kwiaty na pogrzeb to białe róże, kalie, chryzantemy, lilie lub ciemnoczerwone róże i anturium.
Zgodnie z niemal powszechną europejską tradycją, parzysta liczba kwiatów w bukiecie oznacza tragedię. Parzyste bukiety nadają się na pogrzeby i na groby. Jeśli jednak w bukiecie znajduje się więcej niż 12 kwiatów, nie ma już znaczenia, czy liczba kwiatów jest parzysta czy nieparzysta, o ile liczba kwiatów w bukiecie jest podzielna przez 6.
Wybór bukietów w różnych porach roku
W zimnych porach roku, zimą, floryści zalecają bukiety w jasnych kolorach z przewagą jasnych, ciepłych kolorów. Takie bukiety przywołują na myśl słońce, lato i ciepło. Wiosną warto podarować bukiety z białych, różowych i delikatnie pachnących kwiatów. Każdy rodzaj kwiatów i kombinacji kwiatów jest odpowiedni na lato, zwłaszcza że o tej porze roku ich wybór jest największy. Jesienią zaleca się wybierać kwiaty o pięknych, dużych, jasnych kwiatach – np. mieczyki, lub dalie.
Wskazówki dotyczące pielęgnacji ciętych bukietów
Naturalnym pragnieniem po zakupie lub otrzymaniu bukietu lub kompozycji kwiatowej w prezencie jest zachowanie piękna kwiatów jak najdłużej. Co możemy zrobić, aby pąki i kwiaty zachwycały nas jak najdłużej? Oto kilka prostych wskazówek, które pomogą przedłużyć żywotność kwiatów w wazonie.
- Dobrze wypłucz wazon przed umieszczeniem w nim kwiatów. Jeszcze lepiej, umyj go płynem do mycia naczyń.
- Włóż kwiaty do chłodnej wody. Przynajmniej raz dziennie napełniaj wazon świeżą wodą.
- Codziennie wykonuj nowe nacięcia na łodygach kwiatów. Najlepiej jest wykonywać ukośne nacięcia – tak, aby obszar wchłaniania wilgoci był większy.
- Wybierz odpowiednie miejsce dla bukietu – z dala od bezpośredniego światła słonecznego, przeciągów, klimatyzacji i urządzeń grzewczych.
- Przed włożeniem kwiatów do wody należy wyjąć je z celofanu.
- Zanurzony bukiet należy trzymać z dala od owoców, ponieważ uwalniają one etylen, który jest szkodliwy dla kwiatów ciętych.
- Na noc zaleca się przenieść bukiet w chłodniejsze miejsce i spryskać go wodą, unikając opryskiwania kwiatów i pąków.
Bukiety kwiatów w pudełku
Flower boxy to popularny trend w aranżacji kwiatów. Jest to idealne rozwiązanie, gdy szukasz oryginalnego bukietu kwiatów. Jeśli chcesz zaskoczyć bliską Ci osobę stylowym, oryginalnym prezentem, śmiało wybierz tę formę kompozycji kwiatowej. Kwiaty w pudełkach to nie tylko stylowy, ale również praktyczny „bukiet“, ponieważ rośliny w pudełkach ułożone są w specjalnej gąbce, dzięki czemu nie trzeba się martwić o ich zwilżanie.
Możesz także samodzielnie stworzyć bukiet w pudełku. Potrzebne będą róże wielkokwiatowe, sukulenty, ładne pudełko, folia, gąbka florystyczna, nóż florystyczny, zszywacz do papieru i wstążka do dekoracji.
Najpierw przytnij gąbkę kwiaciarską, aby dopasować ją do kształtu posiadanego pudełka. Na spód pudełka połóż folię polietylenową i przymocuj ją do ścianek pudełka za pomocą zszywacza. Umieść gąbkę florystyczną na wierzchu folii. Przytnij łodygi róż tak, aby były nieco wyższe niż sukulenty. Ułóż rośliny w gąbce w rzędach, jeden rząd sukulentów i jeden rząd róż, tworząc w ten sposób kilka rzędów. Kierunek rzędów można różny. Postaraj się, aby gąbka była całkowicie ukryta pod roślinami. Możesz wypełnić luki wybranymi detalami, takimi jak papierowe słomki. Pudełko przewiąż piękną wstążką i zawiń w wybrany papier do pakowania. Bukiet w pudełku jest gotowy!
Wykorzystane źródła:
https://www.vle.lt
https://floristics.info
Obelevičius S. Tajemnica języka kwiatów. Wilno, 2014 Liudvinavičienė E. Kompozycja dzieł florystycznych jako czynnik utrwalający estetyczną relację człowieka z otoczeniem. Praca magisterska. Wilno, 2012
Zdjęcia poglądowe © Canva.