Skip to content

Agapant

  • by

Agapant – roślina pochodząca z Afryki o okrągłych kwiatach

Agapant (Agapanthus) należy do rodziny amarylkowatych (Agapanthaceae) i jest ulubieńcem hodowców kwiatów ze względu na duże, zaokrąglone kwiatostany w czarujących odcieniach błękitu, fioletu i bzu. Pochodząca z południowej Afryki, ta wspaniała roślina w naturze występuje głównie na tamtejszych wyżynach. W Afryce agapant jest uważany za symbol szczęścia i dobrobytu. Znany jest również jako lilia nilowa ze względu na swoje pochodzenie. Używamy greckiej nazwy tej rośliny, co tłumaczy się jako “kwiat miłości”. Według jednej z legend, abisyńska piękność Agape była pierwsza, która nawróciła się na chrześcijaństwo w swoim kraju i została za to zabita. A tam, gdzie została zabita, wyrosły piękne kwiaty – agapant.

Uderzające piękno kwiatów i liści agapanta sprawi, że będzie on ozdobą ogrodu lub domu. Ciemnozielone liście tej rośliny są błyszczące, sztywne, wąskie i długie, dorastając do 50-70 cm średnicy. Zaokrąglone, parasolowate kwiatostany, składające się z małych kwiatów, znajdują się na szczycie mocnej łodygi. Średnica kwiatostanu może osiągać do 25 cm, a wysokość całej rośliny 80-150 cm. Agapant kwitnie na biało, niebiesko, liliowo i beżowo. Okres kwitnienia trwa od połowy lata do jesieni. Kwiaty wydzielają przyjemny zapach. 1-1,5 miesiąca po kwitnieniu roślina wytwarza płaskie, brązowo-czarne nasiona. Agapant może być zielony przez cały rok lub zrzucać liście na zimę (zamierać).

Wysokie i eleganckie kwiaty agapantu świetnie wyglądają w bukietach. Nie tracą swojej świeżości i piękna przez około kilka tygodni, gdy są moczone w wazonie. Nadają się również do suchych bukietów i kompozycji.

Najpopularniejsze rodzaje agapantów

Agapant posiada kilka odmian, z których najpopularniejsze w naszym kraju zostały omówione poniżej.

Agapant afrykański (Agapanthus africanus) to najczęściej spotykany gatunek agapanta. Agapant parasolowaty osiąga wysokość około 70 cm, ma liście o średnicy do 40 cm, kwiatostan składający się z 20-30 kwiatów o średnicy do 20 cm i kwitnie na biało i niebiesko-fioletowo.

Agapant wczesny (Agapanthus praecox) – ten gatunek agapanta ma liniowe, wąskie, długie liście, wysokość rośliny około 70 cm i białe, jasnoniebieskie lub ciemnoniebieskie kwiaty.

Agapant kociołkowy (Agаpanthus cаmpanulatus) – gatunek ten wyróżnia się niebieskimi kwiatami w kształcie kociołka, z liśćmi o długości 10-15 cm. Agapant kociołkowy jest niższy niż powyższe gatunki.

Różne gatunki agapanta można łatwo krzyżować ze sobą, a obecnie opracowuje się wiele gatunków hybrydowych tej rośliny.

Uprawa agapanta

Agapant jest łatwy w pielęgnacji – nie jest wymagający, więc zwykle nie stanowi dużego problemu dla ogrodników. Ważne jest, aby znać podstawowe cechy tego gatunku i przestrzegać zasad pielęgnacji tej rośliny.

Agapant powinien być przenoszony na zewnątrz w doniczkach lub przesadzany do otwartego gruntu na cieplejsze miesiące roku,  a zimę w naszym klimacie powinien spędzać w pomieszczeniu o dodatniej temparaturze. W ogrodzie agapant powinien być uprawiany w słonecznym i raczej bezwietrznym miejscu. Unikamy sadzenia agapantów w cieniu, ponieważ prawdopodobieństwo ich kwitnienia jest tam mniejsze. Agapant powinien być regularnie podlewany, ale należy unikać nadmiernej wilgoci. Pomiędzy agapantami posadzonymi obok siebie należy zachować odstęp około 50 cm, aby nie przeszkadzały sobie nawzajem.

Agapanty są roślinami odpornymi na wysokie temperatury i w naszej strefie klimatycznej nie zimują na zewnątrz. Najniższa temperatura, jaką mogą tolerować, to -5°C, ale lepiej jest wykopać agapanta z ziemi lub przenieść doniczkę do domu przed pierwszymi przymrozkami. Do wiosny należy przechowywać go w ciemnym, niezbyt ciepłym pomieszczeniu (10-12°C).

Agapant może być rozmnażany przez podział krzewu lub przez nasiona. Podczas przesadzania starszej, bardziej dojrzałej rośliny, krzew jest dzielony. Krzew należy ostrożnie podzielić ostrym nożem, tak aby każda część miała liście i korzenie. Sadzonki z podzielonych krzewów sadzi się pojedynczo lub po kilka w pojedynczych doniczkach. Nie jest konieczne natychmiastowe sadzenie lub przesadzanie agapanta do znacznie większej doniczki, ale za każdym razem lepiej jest wybrać doniczkę tylko o 2-2,5 cm większą niż stara. Agapanty nie lubią zbyt dużych doniczek i będą w nich słabiej kwitły.

W przypadku rozmnażania agapanta przez nasiona, nasiona wysiewa się w marcu-kwietniu, początkowo kiełkują w jednym pojemniku, a po pojawieniu się kilku liści sadzonki przesadza się do pojedynczych pojemników. Sadzonki są wolno rosnące i zaczynają kwitnąć po 5-6 latach, więc ta metoda rozmnażania jest rzadka.

Uprawa agapanta w pomieszczeniu

Agapanty są doskonałymi, łatwymi w utrzymaniu i trwałymi roślinami doniczkowymi. W przypadku całorocznej uprawy w pomieszczeniach, agapant powinien być umieszczony w słonecznym miejscu na balkonie lub parapecie latem i przeniesiony do ciemniejszego, chłodniejszego miejsca (około 10-12 °C) zimą, z mniejszą ilością podlewania. Idealnym miejscem do zimowania agapanta jest przeszklony balkon lub taras. Okres spoczynku agapanta trwa od połowy września do końca lutego. Po zimowaniu w ciepłym pomieszczeniu agapant zwykle przestaje kwitnąć lub ma mniej kwiatów.

Wiosną, gdy roślina się “obudzi”, należy ją nawozić co 10 dni, najlepiej na przemian nawozem organicznym i mineralnym. Co kilka lat, wiosną, agapant należy przesadzić do doniczki. Do uprawy agapanta nadaje się gleba kompostowo-gliniasta o neutralnym pH. Nie należy zapominać o zapewnieniu dobrego drenażu, który jest niezbędny dla tego kwiatu. W tym celu należy dodać kamyki, żwir lub keramzyt na dno doniczki.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *