Skip to content

Bratki – zarówno piękne kwiaty, jak i rośliny lecznicze

  • by
Bratki – zarówno piękne kwiaty, jak i rośliny lecznicze

Bratki od zawsze zdobiły nasze kwietniki, ogrody i podwórka. Inna ich nazwa to fiołki. 

Bratek (Viola) to roślina jednoroczna, dwuletnia lub wieloletnia z rodziny fiołkowatych. Bratki są szeroko rozpowszechnione na całym świecie, ale są bardziej powszechne w umiarkowanych regionach półkuli północnej. W Polsce bratki rosną również naturalnie. Różne gatunki można znaleźć w lasach, na polach uprawnych, łąkach, bagnach, w górach i na wydmach.

Bratki to jedne z najwcześniej kwitnących kwiatów na wiosnę. Kwiaty mają nieregularny kształt, są pięciopłatkowe i wielokolorowe: fioletowe, niebieskie, żółte, białe. Kuliste lub jajowate nasiona dojrzewają w torebce. Ciekawostką jest, że nasiona wielu gatunków bratków roznoszą mrówki.

Bratki

Najpopularniejsze gatunki bratków

Na świecie znanych jest około 550 gatunków bratków, kilkadziesiąt gatunków rośnie naturalnie w Polsce, a jeszcze więcej jest uprawianych na rabatach i w ogrodach. Opracowano wiele odmian i hybryd. Poniżej opiszemy najczęściej uprawiane gatunki bratków w naszym kraju.

  • Fiołek trójbarwny (bratek polny) (Viola tricolor L.). Gatunek jednoroczny, czasem wieloletni. Dorasta do 20-30 cm wysokości. Łodyga jest pojedyncza lub gałęzista. Dolne liście są sercowate, a górne lancetowate lub eliptyczne. Kwiaty mają 2-3 cm szerokości, zwykle są trójkolorowe: fioletowe, białe i żółte, czasem tylko białe i żółte z fioletowymi żyłkami. Kwitnie od maja do września. Nasiona dojrzewają od czerwca do późnej jesieni. Gatunek pospolity w Polsce. Bratek polny jest rośliną leczniczą.
  • Fiołek rogaty (Viola cornuta L.). Dorasta do około 20 cm wysokości. Liście są nerkowate, kwiaty niebiesko-fioletowe z żółtym środkiem, o szerokości 2-5 cm, z długą, charakterystyczną ostrogą u podstawy płatków. Kwitnie od maja aż do jesieni. Naturalnie fiołek rogaty rośnie na Półwyspie Iberyjskim.
  • Fiołek ogrodowy (Viola x wittrockiana). Gatunek ten kwitnie wiosną i wczesnym latem, a jesienią może ponownie zakwitnąć i kwitnąć aż do pierwszych przymrozków. Fiołek ogrodowy jest uprawiany jako roślina dwuletnia. Osiąga wysokość 10-25 cm, a jego kwiaty mają szerokość 3-7 cm i występują w wielu różnych kształtach i kolorach: białym, różowym, niebieskim, żółtym, pomarańczowym, fioletowym, purpurowym, czarnym, czerwonym i wielobarwnym.
  • Fiołek wonny (Viola odorata L.). Jest to gatunek wieloletni. Kwitnie od marca do maja przez około 2-3 tygodnie. W sprzyjających warunkach powtarza kwitnienie na przełomie lata i jesieni. Dorasta do 10-15 cm wysokości. Liście są szerokie i omszone. Kwiaty fiołka wonnego mają 2-3 cm szerokości i łagodny, przyjemny zapach. Są pełne, białe, fioletowe, ciemnoniebieskie, czerwonawo-czerwone. Rośnie naturalnie w południowej Europie, w Polsce można go znaleźć na nizinach i w niższych partiach gór.
Bratki

Sadzenie i rozmnażanie bratków

Miejsce. Najlepiej czują się i obficiej kwitną w pełnym słońcu, ale mogą również rosnąć w cieniu.

Ziemia. Bratki najlepiej rosną w żyznej, średnio gliniastej glebie. Podczas przygotowywania grządek do gleby można dodać węgiel drzewny. Bratki można ściółkować kompostem.

Bratki można wysiewać od razu na grządce lub najpierw wykiełkować w pomieszczeniu. Druga metoda jest uważana za bardziej skuteczną.

  • Optymalna temperatura do kiełkowania nasion wynosi 15-20°C. W tej temperaturze nasiona wykiełkują w ciągu 8-18 dni. W wyższych temperaturach mogą nie wykiełkować. Bratki można sadzić w gruncie wczesną wiosną.
  • W warunkach domowych wysiew nasion najlepiej rozpocząć już w lutym lub w marcu. Nasiona wysiewa się w szkółce i przykrywa szkłem lub polietylenem, który usuwa się po wykiełkowaniu sadzonek. Po wykiełkowaniu najlepiej przenieść sadzonki do chłodniejszego pomieszczenia o temperaturze 10-11 °C. Po 4-6 tygodniach od wykiełkowania sadzonki przesadza się do pojedynczych doniczek, pozostawiając najsilniejsze i najzdrowsze. Sadzonki można nawozić uniwersalnym nawozem mineralnym kilka razy w miesiącu. Bratki można sadzić na zewnątrz od marca. Sadzonki sadzi się w odległości 10-15 cm między krzewami.
  • Bratki wieloletnie wysiewa się w połowie lata, kwitną jesienią i utrzymują się do mrozów. Następnej wiosny zakwitną jeszcze obficiej. Wieloletnie odmiany bratków można również rozmnażać, dzieląc krzak na klika kłączy. Sadzonki podrośniętych bratków można także kupić w sklepie.
Bratki

Uprawa i pielęgnacja bratków

Bratki są mało wymagające i łatwe w uprawie. Najczęściej uprawia się je jako rośliny jednoroczne, ale istnieją również gatunki wieloletnie.

Podlewanie. Bratki lubią wilgoć i wymagają regularnego podlewania. Jeśli pogoda jest sucha przez długi czas, kwiaty stają się mniejsze, kwitną krócej lub więdną.

Temperatura. Bratki wieloletnie nie boją się mrozu, ale bratki jednoroczne nie są w stanie przetrwać naszych zim.

Nawożenie. Nawóz do bratków to wieloskładnikowy nawóz mineralny z potasem i fosforem. Nawozy zawierające azot nie są odpowiednie. Jeśli gleba jest wystarczająco żyzna, należy nawozić raz w miesiącu, jeśli gleba jest uboga, należy nawozić dwukrotnie.

Przesadzanie. Wieloletnie odmiany bratków należy przesadzać co trzy lata. Podczas przesadzania należy podzielić krzaczek. Jeśli krzewy nie zostaną podzielone, z każdym rokiem będą wypuszczać coraz więcej liści i wytwarzać mniej kwiatów. Bratki dobrze znoszą przesadzanie i mogą być przesadzane nawet w okresie kwitnienia.

Zbiór nasion. Nasiona dojrzewają i mogą być zbierane późnym latem lub wczesną jesienią. Nasiona dojrzewają i można je zbierać późnym latem lub wczesną jesienią. Po zebraniu nasiona suszy się na kawałku papieru w suchym miejscu. Po wysuszeniu zbiera się je do płóciennej torby i umieszcza w lodówce.

Choroby i szkodniki bratków

Jeśli uprawiasz bratki w odpowiednich warunkach i dbasz o nie, te kwiaty nie sprawią Ci większych kłopotów. Czasem jednak bratki może zaatakować mączniak prawdziwy, gronowiec szary oraz robaki i ślimaki nagie.

  • Mączniak prawdziwy pojawia się na liściach w postaci szarawych plam. Najczęstszą przyczyną tej choroby jest stosowanie nawozów azotowych do bratków. Chorobę może również wywołać rosa, która osiada na liściach bratków podczas suchego lata. Pleśń zwalcza się roztworem wapnia, sody oczyszczonej, mydła w płynie i środka grzybobójczego.
  • Gronowiec szary pojawia się z powodu nieodpowiedniej temperatury powietrza, nadmiernie wilgotnej gleby i powietrza. Naziemna część rośliny jest uszkodzona przez szary, puchaty nalot, powodujący gnicie. Uszkodzone części rośliny należy usunąć, a zdrowe kwiaty potraktować środkami przeciwgrzybiczymi.
  • Bratki to przysmak robaków i ślimaków. Szkodniki te można zbierać z roślin, ale lepszym rozwiązaniem jest również spryskanie kwiatów wywarem z tytoniu lub środkami owadobójczymi.
Bratki

Lecznicze właściwości bratków

Bratek to roślina lecznicza znana od czasów starożytnych. Fiołek polny, fiołek trójbarwny, fiołek kapturkowaty, Viola diffusa ging.,fiołek północny i kilka innych gatunków są stosowane zarówno w medycynie ludowej, jak i nowoczesnej.

W medycynie wykorzystywane są zarówno korzenie, kwiaty, jak i liście bratka. Bratki zawierają wiele korzystnych substancji, które mogą pomóc w leczeniu wielu chorób i dolegliwości, takich jak witaminy C i E, kwas salicylowy, flawonoidy, karotenoidy, saponiny i inne. Są one stosowane w leczeniu zapalenia oskrzeli, zapalenia płuc, zapalenia krtani, astmy oskrzelowej, zapalenia stawów i moczopędnie. Ułatwiają odkrztuszanie, pomagają w leczeniu egzemy, trądziku twarzy, łuszczącej się skóry, poprawiają metabolizm. Preparaty z bratków zalecane są przy bezsenności i napięciu emocjonalnym.

Odwar z liści i kwiatów bratków jest stosowany w leczeniu zapalenia oskrzeli, zapalenia płuc, wysypek skórnych i w celu złagodzenia odkrztuszania.

Korzenie tych kwiatów zawierają trujący alkaloid wolinę, dlatego nie należy przygotowywać własnych preparatów z korzeni. Stosowanie bratków jest zabronione dla osób uczulonych na aspirynę.

Bratki – idealne kwiaty do ogrodu

Piękne i kolorowe bratki z czasem nie tracą na popularności. W tradycyjnych ogrodach sadzi się je na obrzeżach rabat, aby kwiaty były dobrze widoczne. Czasami małe kwietniki o różnych kształtach obsadzane są samymi bratkami. Dobrze wyglądają posadzone razem z tulipanami i hiacyntami. Innym sposobem dekorowania bratkami jest uprawianie ich w doniczkach na zewnątrz.

Bratki są często sadzone na grobach, ponieważ są mało wymagające, nie rosną wysoko i nie zasłaniają nagrobków, a wiosną kwitną jako jedne z pierwszych.

Zdjęcia poglądowe © Canva.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *