Celozje są często uprawiane na rabatach kwiatowych i balkonach. Główną cechą wyróżniającą te kwiaty są ich obfite i jaskrawe kwiaty. Różne odmiany tych kwiatów mają różną wysokość. Z tego powodu są one cenione przez florystów. Niższe odmiany można stosować do tworzenia obwódek i krawędzi wzdłuż chodników lub obok trawników, natomiast wyższe odmiany sadzi się na środku rabat kwiatowych. Celozje kwitną od lipca do pierwszych przymrozków, dodając koloru i egzotyki rabatom kwiatowym. Są również często wykorzystywane w różnych kompozycjach kwiatowych, ponieważ nawet schnąc zachowują swój intensywny kolor przez bardzo długi czas.
Celozja (Celiozia L.) to rodzaj roślin z rodziny szarłatowatych (Amaranthaceae), który obejmuje jednoroczne lub wieloletnie zioła o wyprostowanych, rozgałęzionych łodygach. Kwiat ten pochodzi z tropikalnych i subtropikalnych regionów Afryki, Ameryki Południowej i Środkowej. Jest bardzo powszechny w Chinach i Indiach, gdzie jest uprawiany jako roślina lecznicza.
Nazwa celozji pochodzi od greckiego słowa kileos, które oznacza „płomienny, ognisty”. I rzeczywiście, kwiat ten wydaje się płonąć, gdy kwitnie. Jego różnokolorowe kwiaty przypominają upierzenie koguta lub miotłę. Kolory bezwonnych kwiatów celozji są najbardziej zróżnicowane – od białego, kremowego, żółtego, różowego po fioletowy, czerwony lub pomarańczowy.
Celozja dorasta do 50 cm wysokości. Jej liście są pojedyncze, jajowato-lancetowate, jasnozielone, w rzadkich przypadkach czerwono-zielone.
Uprawa celozji
Celozje są bardzo popularnymi roślinami ozdobnymi od początku ubiegłego wieku. Opracowano wiele odmian, z których wszystkie różnią się znacznie wysokością, kolorem i kształtem kwiatów.
W Polsce najbardziej popularna jest celozja srebrzysta (Celiozia argentea). Dorasta ona do 20-100 cm wysokości. Wysiewa się ją do doniczek w szklarni między marcem a kwietniem. Rozkwita po 2,5-3 miesiącach i utrzymuje kwiaty do jesieni. Kwiaty są jasnożółte, pomarańczowe lub czerwone.
Celoza srebrzysta (C argentea) występuje w dwóch formach:
- Celozja pierzasta (var. plumosa) – jej kwiatostany mają kształt miotełki.
- Celozja grzebieniasta (var. cristala) – kwiatostany tej celozji są faliste i półkuliste.
Rozmnażanie celozji
Kwiaty te bardzo łatwo rozmnaża się przez siew. Nasiona celozji można znaleźć wiosną w każdym sklepie z nasionami, a nawet w supermarketach. Nie ma sensu samodzielnie zbierać nasion z tych kwiatów. Po wysianiu nasion rośliny potomne mogą nie mieć już cech rośliny matecznej (np. koloru kwiatów).
Jak wysiewać celozje:
- Nasiona celozji wysiewa się w marcu-kwietniu do skrzynek w ogrzewanym pomieszczeniu. Może to być szklarnia lub ciepłe, jasne pomieszczenie. Przygotuj doniczki z ziemią ogrodową zmieszaną z piaskiem. Uniwersalną ziemię doniczkową można kupić w sklepie i dodać do niej drobno przesiany piasek rzeczny. Stosunek gleby do piasku powinien wynosić 3:1.
- Nasiona celozji są bardzo drobne, więc najlepiej wymieszać je z piaskiem, aby ułatwić wysiew. Trudno jest oddzielić każde nasiono i wysiać je osobno. A jeśli nasiona zostaną wysiane zbyt gęsto, sadzonki trzeba będzie przerzedzić po wzejściu.
- Po wysianiu przykryj nasiona niewielką ilością ziemi. Glebę należy następnie delikatnie zwilżyć za pomocą zraszacza.
- Doniczki należy ustawić w miejscu jasnym, ale nie w pełnym słońcu; temperatura powinna wynosić +18 – +20°C.
- Okres kiełkowania celozji trwa od 1 do 3 tygodni. Podłoże powinno być zawsze równomiernie wilgotne. Doniczki można przykryć folią spożywczą, a glebę napowietrzać, zdejmując codziennie folię.
- Gdy sadzonki osiągną wysokość 5 cm, można je przesadzić do skrzynek balkonowych w odległości 7 × 7 cm lub małych doniczek. Celozje można sadzić dość gęsto, około 30 sadzonek na metr kwadratowy.
Można niemal dokładnie obliczyć, kiedy na rabatach ogrodowych pojawi się morze kwiatów. Od siewu do kwitnienia mija 10-12 tygodni. Jeśli przekwitłe kwiaty zostaną szybko usunięte, okres kwitnienia celozji może trwać nawet do późnej jesieni.
Miejsce i gleba do uprawy celozji
Celozje potrzebują dobrze oświetlonego stanowiska ze świeżym powietrzem. Odpowiednia jest dla nich temperatura od +16 do +24°C. Ogólnie rzecz biorąc, najbardziej odpowiednie jest miejsce dobrze nasłonecznione.
Przesadzanie do otwartego gruntu można przeprowadzić, gdy nie ma już ryzyka nocnych przymrozków. Najlepszy czas to koniec maja. Do tego czasu gleba wystarczająco się nagrzeje. Sadzonki celozji można uprawiać w normalnym ogrodzie kwiatowym lub na grządkach ogrodowych na zwykłej glebie ogrodowej. Gleba, w której będą sadzone celozje, powinna mieć następujące cechy:
- Dość żyzna, najlepiej z dużą ilością kompostu.
- Kwasowość zbliżona do obojętnej (pH 6-7,5).
Jeśli gleba, w której mają być sadzone celozje, jest zbyt uboga, można ją lekko wzbogacić kompostem. Zbyt żyzne podłoże należy wymieszać z piaskiem. Ważne jest, aby wiedzieć, że celozje są bardziej wrażliwe na nadmierne nawożenie niż na brak składników odżywczych.
Przed sadzeniem warto dodać do doniczek i skrzynek hydrożel, który magazynuje wodę i zwraca ją, gdy gleba wysycha. Gleba pod celozje musi być przepuszczalna dla wody, ponieważ ich korzenie łatwo gniją, gdy są podmokłe.
Uprawa i pielęgnacja celozji w gruncie
Bardzo ważne jest znalezienie odpowiedniego miejsca dla celozji w ogrodzie. Grządki z celozjami nie powinny być zakładane w pobliżu grządek z roślinami z rodziny szarłatowatych: szpinakiem, botwiną, burakami oraz pszenżytem, szałwią. Celozje nie tolerują towarzystwa swoich krewnych.
Sadzonki celozji można sadzić w gruncie, gdy tylko minie niebezpieczeństwo przymrozków. Sadzenie należy wykonywać co 25-30 cm w ciepłym, chronionym przed przeciągami miejscu. Rośliny te pochodzą z tropików, dlatego dobrze znoszą suszę.
Celozje kwitną najobficiej i najpiękniej, gdy podłoże jest wystarczająco wilgotne. Wytwarzają wtedy znacznie większą liczbę kwiatów, które utrzymują się dłużej i lepiej wyglądają. Jest to jednak roślina, która do dobrego wzrostu nie potrzebuje zbyt dużej ilości wody. Jeśli chodzi o ilość wilgoci, bardzo ważne jest znalezienie tego „złotego środka”. Celosię należy podlewać regularnie, ale lepiej podlewać mniej niż za dużo – dopiero po przeschnięciu wierzchniej warstwy podłoża. Jeśli celozja wyschnie zbyt mocno, szybko zareaguje więdnięciem liści. W naturze rośnie głównie na afrykańskich sawannach, dlatego z natury nie toleruje nadmiernej wilgoci.
Nie wymaga dodatkowego nawożenia, jeśli gleba, na której rośnie, jest wystarczająco żyzna. Jeśli gleba jest bardzo uboga, można nawozić celozje, ale lepiej jest użyć płynnego nawozu – bardzo ostrożnie. Najlepsze są nawozy dla roślin kwitnących, ponieważ zawierają mniej azotu, a więcej fosforu i potasu.
Przycinanie nie jest konieczne, ale jest możliwe, ponieważ doskonale nadają się do tworzenia bukietów z kwiatów ciętych i suszonych.
Uprawa celozji w doniczce
Celozje można również uprawiać w domu w doniczkach. Najlepszym miejscem dla doniczek z celozją jest słoneczny parapet. Latem doniczki można przenieść na słoneczny balkon lub taras. Rośliny dobrze rosną w skrzynkach balkonowych i pięknie kwitną. Celozje uprawiane w doniczkach należy regularnie podlewać. Latem koniecznie 2-3 razy w tygodniu. W przypadku uprawy w doniczkach kwiaty te warto nawozić np. nawozem do roślin kwitnących.
Choroby i szkodniki celozji
Najczęstsze choroby grzybowe dotykające celozje to mączniak prawdziwy, plamistość liści i mączniak rzekomy. Aby uniknąć chorób grzybiczych, nie należy uprawiać tych roślin zbyt gęsto, ale umożliwić przepływ powietrza między nimi. Najlepiej podlewać wcześnie rano, aby w ciągu dnia gleba przeschła.
Dla celozji uprawianych w ogrodzie najczęstszymi i najgroźniejszymi szkodnikami są mszyce. Są one zwykle trudne do wykrycia, ponieważ żerują na pędach, pod kwiatami i liśćmi. Ze względu na swój zielony kolor, mszyce są trudne do zauważenia. Wysysają one soki z rośliny, osłabiając ją. Zwalcza się je za pomocą oprysków środkami owadobójczymi lub naturalnym środkiem – mydłem potasowym.
Rośliny hodowane w domu są atakowane przez przędziorki. Szkodniki można zwalczać za pomocą odpowiednich środków roztoczobójczych, dostępnych w sklepach ogrodniczych.
Interesujące fakty na temat stosowania celozji
W krajach, w których celozje rosną naturalnie, są one wykorzystywane jako pożywienie. Zwłaszcza młode pędy i liście. Używa się ich do przyrządzania zup, dodatków lub sałatek, z dodatkiem przypraw i ziół, ponieważ pędy celozji nie mają własnego smaku.
Lecznicze zastosowania celozji są również dość szeroko znane. Są one stosowane w leczeniu chorób krwi, jamy ustnej, przewodu pokarmowego i innych. Mogą również pomóc przywrócić wzrok, wzmocnić układ odpornościowy i złagodzić stany zapalne.
Napary z tej wspaniałej rośliny są stosowane w leczeniu zapalenia wątroby oraz uszkodzeń wątroby. Stosuje się ją również do robienia okładów na choroby skóry i bóle głowy.
Z nasion rośliny pozyskuje się olejek, który znajduje zastosowanie w kosmetyce. Olejek z celozji ma działanie odmładzające, nawilżające, przeciwzapalne i lecznicze oraz przyjemny orzechowy zapach.
Chociaż celozja jest rośliną egzotyczną, jest szeroko rozpowszechniona także w polskich ogrodach. Przy odpowiedniej pielęgnacji i dużej ilości słońca, kwiat ten będzie efektowną ozdobą Twojego ogrodu.
Zdjęcia poglądowe © Canva.